"Orlovi" na Brazil ili Hrvatsku!

Kolo prije kraja prve faze SP, mogu se naslutiti parovi osmine finala. Slovenija pobijedila Brazil, Turska Portoriko, a Litvanija Francusku.

"Orlovi" na Brazil ili Hrvatsku! Izvor: MONDO

Reprezentacija Slovenije pobijedila je Brazil rezultatom 80:77 i osigurala drugo mjesto u D grupi.

Prva pozicija pripada Amerikancima, dok će Brazil i Hrvatska u četvrtak od 20.30 časova igrati za treće i četvrto mjesto.

Šta će se dogoditi na toj utakmici, zanimaće i Srbiju, koja će prije toga sa Argentinom igrati za prvo i drugo mjesto u A grupi. Pobjednik tog meča u osmini finala će ići na poraženog iz susreta Brazil - Hrvatska i obratno.

U slučaju da pobijede, "orlovi" će na parket dvorane Sinan Erdem u Istanbulu izaći u subotu, a u slučaju da izgube - tek u utorak!

Što se tiče Argentinaca, oni su očekivano slavili pobjedu nad Jordanom (88:79), ali su se u drugom poluvremenu neočekivano našli na mukama. Jordanci su zonskom odbranom i igrom sa puno trčanja došli na samo četiri poena zaostatka u posljednjoj četvrtini, međutim, "gaučosi" su odbili taj napad na čisto iskustvo i kvalitet Luisa Skole.

Veteran Fabricio Oberto ponovo nije bio u timu zbog trovanja hranom u hotelu u Kajseriju, ali će vjerovatno zaigrati protiv Srbije.

U krugu neporaženih ekipa na SP, pored SAD, ostale su Turska i Litvanija, mada ne bez problema.

Turci su savladali Portoriko 79:77, koji je u posljednjem sekundu imao šut za pobjedu. Selekcija sa Kariba u trećoj četvrtini je imala devet-deset poena prednosti, domaćin je preokrenuo i u posljednji minut ušao sa "čistom" situacijom - 78:69.

Ipak, sjajni Anhel Vasaljo je vezao dvije trojke, Renaldo Balkmen povećao seriju na 8:0 i u Ankari je zavladala panika (78:77)! Kerem Tunčeri pogodio je samo jedan penal, a Portoriko za posljednje četiri sekunde nije mogao da organizuje dobar napad...

Litvanci su poslije trijumfa nad Španijom startovali još gore. Francuska je u 16. minutu vodila čak sa 29:14, ali je brzo izgubila dah. Litvanci su preokrenuli rezultat do 24. minuta serijom 21:4 i u nastavku "gazili" nemoćnog rivala.

KOMPLETNI REZULTATI 4. KOLA

Grupa A

Srbija - Australija 94:79 (43:37)
/Teodosić 19p, Veličković 18p, 9sk, Krstić 14p, 10sk - Njuli 13p, Mils 12p, 4sk, 6as/

Njemačka - Angola 88:92 (78:78, 35:40)
/Jagla 23p, 6sk, 3as, Šafarcik 18p, 7sk, 4as - Siprijano 30p, 5sk, Gomeš 16p, 14sk/

Argentina - Jordan 88:79 (49:37)
/Skola 30p, 13sk, Delfino 18p, 5as, Kinteros 11p - Rajt 22p, Adais 20p, 8sk, Abas 17p, 10sk/

TABELA: Argentina 4-0, Srbija 3-1, Australija 2-2, Angola 2-2, Njemačka 1-3, Jordan 0-4.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA (četvrtak): Angola - Australija 15.30, Argentina - Srbija 18.00, Jordan - Njemačka 20.30.

Grupa B

Hrvatska - Tunis 84:64 (43:23)
/Bogdanović 19p, Popović 16p, 4sk, 5as, Tomić 15p, 9sk - Ben Romdane 23p/

Iran - SAD 51:88 (28:42)
/Hadadi 19p, 5sk, Kazemi 14p, 5sk - Lav 13p, 6sk, Durent 12p, 5sk/

Brazil - Slovenija 77:80 (30:44)

TABELA: SAD 4-0, Slovenija 3-1, Brazil 2-2, Hrvatska 2-2, Iran 1-3, Tunis 0-4.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA (četvrtak): SAD - Tunis 15.30, Slovenija - Iran 18.00, Brazil - Hrvatska 20.30.

Grupa C

Kina - Rusija 80:89 (43:40)
/Sun 19p, Vang 16p, Ji 14p, 9sk, 5izg - Monija 17p, 6as, Kaun 16p, 14sk, Ponkrašov 15p, 5as/

Obala Slonovače - Grčka 60:97 (19:47)
/Asi 11p, 7sk - Kalates 15p, 7sk, 8as, Carcaris 12p, 5sk/

Turska - Portoriko 79:77 (30:37)
/Turkoglu 16p, 5as, Iljasova 13p, 13sk - Vasaljo 19p, 5sk, Ramos 15p, 12sk/

TABELA: Turska 4-0, Grčka 3-1, Rusija 3-1, Portoriko 1-3, Kina 1-3, Obala Slonovače 0-4.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA (četvrtak): Portoriko - Obala Slonovače 15.00, Grčka - Rusija 17.30, Turska - Kina 20.00.

/Mačiulis 19p, 6izg, Kleiza 15p - Batum 13p, Želabal 10p/

TABELA: Litvanija 4-0, Francuska 3-1, Španija 2-2, Novi Zeland 2-2, Liban 1-3, Kanada 0-4.

PAROVI POSLJEDNJEG KOLA (četvrtak): Španija - Kanada 15.00, Liban - Litvanija 17.30, Novi Zeland - Francuska.