SP: Rašić zlata vrijedan!

Reprezentacija Srbije plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva, pobijedivši Hrvatsku slobodnim bacanjem Rašića sekund prije kraja!

SP: Rašić zlata vrijedan! Izvor: MONDO

Kakva drama u prvoj utakmici "nokaut" faze Svetskog prvenstva...

Na kraju, ipak pobjeda Srbije, ali pobjeda koja je odnijela mnogo energije i mnogo živaca: Srbija - Hrvatska 73:72 (19:27, 15:9, 20:14, 19:22)!

Hrvatska je 5,9 sekundi prije kraja izjednačila slobodnim bacanjima Marka Popovića, ali je na drugoj strani Aleksandar Rašić krenuo u prodor i iznudio faul Davora Kusa.

Na satu je ostao samo još jedan sekund, sjajni šuter je pogodio prvo, namjerno promašio drugo i "vatreni" nisu imali vremena da naprave čudo, košem u stilu Kecmana!

Srbija će u četvrtfinalu (sreda, 8. septembar, 17.00) igrati sa boljim iz meča Španija - Grčka.

ISTANBUL. DVORANA: Sinan Erdem. GLEDALACA: 10.000.

SUDIJE: Kristijano Maranjo (Brazil), Entoni Džordan (SAD), Skot Džejson Batler (Australija).

SRBIJA: Teodosić 3 (0/1 za dva, 1/5 za tri, 2sk, 2as), Tepić 2 (0/4 za dva, 0/1 za tri, 7sk, 4as), Rašić 15 (penali 6/7, 3as), Paunić 2, Bjelica 3, Marković 2, Savanović (2as), Kešelj 5, Krstić 16 (5/9 za dva), Perović 10 (4/5 za dva), Veličković 7 (3/4 za dva, 1/4 penali), Mačvan 8.

HRVATSKA: Ukić 11 (4sk, 4as), Kus, Popović 21 (3/9 za trojku, 8/10 penali, 5sk, 5as), Bogdanović 9, Stipčević, Tomas 6 (0/5 za trojku, 6sk), Planinić, Tomić 6 (8sk), Lončar 9, Banić 10 (7sk), Žorić, Andrić.

STATISTIKA

2 poena: Srbija 53 odsto (20/38), Hrvatska 55 odsto (21/38)
3 poena: Srbija 33 odsto (5/15), Hrvatska 21 odsto (5/24)
Slobodna bacanja: Srbija 72 odsto (18/25), Hrvatska 88 odsto (15/17)

Skokovi: Srbija 29 (22+7), Hrvatska 36 (23+13).
Asistencije: Srbija 14, Hrvatska 12.
Izgubljene lopte: Srbija 12, Hrvatska 13.
Lične greške: Srbija 19, Hrvatska 22.

Cijeli svijet je "orlove" proglasio za apsolutne favorite u duelu sa Hrvatima - prema prikazanom u grupnoj fazi, sasvim logično i očekivano - ali se na terenu pokazalo da su takve utakmice sve samo ne lake.

Posebno kada protivnik u startu povede i shvati da nije baš toliko inferioran.

Poslije početnog vođstva od 5:0 (zakucavanje Krstića i trojka Bjelice), Srbija je gubila praktično cijelo prvo poluvrijeme. Samo je Kosta Perović u 17. minutu izjednačio na 29:29, na asistenciju Miloša Teodosića (jedinu u tom dijelu meča).

Hrvati su se "osokolili" poslije nekoliko lopti uhvaćenih u fazi napada, kasnije krunisanim koševima. Svjesni da u borbi pod košem nemaju šta da traže, oslonili su se na bjesomučno šutiranje trojki i prodore brzih, neugodnih bekova poput Ukića i Popovića.

Na drugoj strani je Josip Vranković odredio Marka Tomasa da čuva Teodosića i najbolji evropski plejmejker se, blago rečeno, nije naigrao protiv višeg čuvara.

Hrvati su u 10. minutu imali maksimalnih osam poena razlike (27:19), a "orlove" su kako-tako održavali Krstić i Veličković, kasnije i Perović. Početkom druge četvrtine konačno je proigrao i Milenko Tepić, čiji su brzina i dodavanja - uz znatno bolju igru u odbrani i uspostavljenu kontrolu skoka - donijeli rezultatski egal.

Utakmica je u suštini ličila na onu protiv Argentine, samo što je psihološki pritisak bio neuporedivo veći. Srbija je gubila značajnom razlikom na početku, uhvatila priključak do poluvremena, a u nastavku preokrenula, ali nije uspjela da izbjegne dramatičnu završnicu.

Da to nije bila igra na kakvu smo navikli od ekipe Dušana Ivkovića, govori i podatak da su Hrvati od trojke Lončara u desetom, do Popovićeve u 35. minutu, iza linije od 6,25 metara šutirali 1/16! Uz to su izgubili dosta lopti, nisu mogli da iznude ni slobodna bacanja... pa ipak su svo vrijeme bili "tu negdje".

Počev od slobodnog bacanja Veličkovića za 41:40 u 23, do trojke Teodosića za 52:50 u 30. minutu, vođstvo je konstantno prelazilo sa jedne na drugu stranu, sveukupno - nevjerovatnih 11 puta.

Teodosićev genije bljesnuo je i poslije pomenute trojke, pasovima Mačvanu, odnosno Pauniću, za 54:50 i 56:52. Rašić je pod faulom Lončara poentirao i dodao bacanje, poslije čega je na semaforu stajalo 61:54... Činilo nam se da je to bio prelomni momenat, ali onda je Marko Popović ubacio trojku (jednom je morao)...

Loše su "orlovi" izvodili penale u posljednjoj četvrtini (5/9 do Rašićevih pogodaka u završnici), čime su takođe mnogo odmogli sebi. Dva minuta prije kraja bilo je 67:61, ali je Banić smanjio na 67:65. Uslijedio je jedan pogodak Krstića sa linije penala, pa oba Popovićeva 24 sekunde prije kraja - 68:67.

Bio je to početak penal-završnice, u kojoj se znalo ko će biti glavni akter. Prvo dodavanje Rašiću je prošlo (70:67), Popović je opet zaprijetio (70:69), ali su onda Hrvati "pročitali" srpski plan i presjekli pas Teodosića Rašiću iz auta.

Popović je 11 sekundi prije kraja pogodio samo jednom, a Rašić "položio" u koš na asistenciju Tepića iz auta izvedenog u visini centra (9,7 sekundi prije kraja)! Popović je još jednom odgovorio na 5,9 sekundi, ali Hrvati nisu imali snage da zaustave posljednji, odlučan prodor Rašića u njihov reket.

Kus se sapleo, napravio faul i ostalo je već - istorija. Srbija (SR Jugoslavija) - Hrvatska 3:0 na velikim takmičenjima, od toga dva puta na veoma bolan način...

(izvještač MONDA iz Turske Nikola Janković, foto: AP)