Zmajčeki smazali kengure

Slovenija pregazila Australiju 87:58 (16:8, 26:13, 29:24, 16:13) u trećoj utakmici osmine finala Svjetskog prvenstva u Turskoj.

Zmajčeki smazali kengure Izvor: MONDO

Srbija i Španija u subotu su postali prvi četvrtfinalisti Svjetskog prvenstva u Turskoj, a prvi tim koji im se priključio u nedelju je Slovenija.

Ovaj put neizvjesnost je izostala. "Zamjčeki" su lakše nego što se očekivalo pobijedili Australiju - 87:58 (16:8, 26:13, 29:24, 16:13).

Već od samog starta Slovenija je nametnula svoj stil, pogađali su Jaka Lakovič, Primož Brezec i Goran Dragić, dok je sa druge strane "kengurima" malo toga polazilo za rukom, uz katastrofalan šut iz igre.

Australija je više od šest i po minuta bila bez poena na početku meča. Za to vrijeme Slovenci su nanizali 12. Poslije 10 promašaja (osam za dva i dva za tri poena) konačno je Australija stigla do prvih poena. Pogodio je Džozef Ingls. Uspjeli su da se serijom od 6:0 vrate u igru, ali i da propuste nekoliko prilika da prednost protivnika svedu na minimalnu.

Slovenci su poslije samo četiri minuta igre u drugoj dionici imali plus 16, malo kasnije i 19, da bi Jaka Lakovič, koji je meč otvrio trojkom, još jednim preciznim pokušajem van linije 6,25, zaključio prvo poluvrijeme za maksimalnih plus 21 (42:21). Ukupno njegovih 11 poena nakon 20 minuta igre (tri trojke).

Australija je u prvom dijelu jedino dobro izvodila penale (9/10), dok je šuterski potpuno zakazala. Samo šest ubačenih lopti iz 27 pokušaja (0/7 za tri).

Slovenci su postigli čak osam trojki iz 17 pokušaja.

"Zmajčeki" su nastavili da bombarduju protivnički koš i u drugom poluvremenu. Pogađali su maltene iz svih pozicija. Doduše, probudili su se i Australijanci, koji su u trećoj četvrtini postigli više poena nego za cijelo prvo poluvrijeme, ali su i ovaj period izgubili - 24:29.

Ništa se nije promijenilo ni u posljednjoj četvrtini u kojoj su Slovenci stigli do najveće prednosti plus 35. Na kraju - 87:58.

Zanimljivo da su treći četvrtfinalisti imali nešto manje od 50 odsto šut za tri poena. Ubjedljivo najviše pokušaja su imali van linije 6,25 - 33, a čak 16 je prošlo kroz obruč. Slovenci su za dva poena šutirali 14/27.

Australiji je najjače oružje potpuno zakazalo. Šut za tri katastrofalan - 2/19.

AUSTRALIJA: Martin 2, Mils 13 (3 as), Gibson, Ingls 13, Njuli 3, Marković, Barlou 2, Vortington 2, Bejns 2, Andersen 8, Nilsen 12 (8 sk), Marić 1.

SLOVENIJA: Slokar 8, Lakovič 19, Rizvič 4 (5 sk), Bećirović 8 (3 as, 4 sk), Klobučar 1, Udrih 3, Nahbar 7, Dragić 10 (8 as, 4 sk), Jagodnik 5, Zupan 8, Vidmar 2, Brezec 12.

U drugoj utakmici nedeljnog programa osmine finala Svjetskog prvenstva sastaju se Turska i Francuska.