EL: Makabi dobio podmoskovsku dramu

Trojkom Davida Blua 0,4 sekunde prije kraja utakmice, Makabi je pobijedio Himki - 76:78. Vule Avdalović "ubio" Cibonu u Zagrebu.Pao lako protiv Efesa.

EL: Makabi dobio podmoskovsku dramu Izvor: MONDO

Nije trebalo da je bude, ali kada je već došlo do drame, košarkaši Makabija uspjeli su da izvuku "živu glavu" i zabilježe pobedu nad Himkijem u Podmoskovlju.

Poslije trojke Davida Blua (eks Blutentala) sekund prije kraja, bilo je 78:76 za Izraelce!

Igrači Makabija poslije četiri kola imaju skor 3-1, kao i lider Grupe A, Žalgiris, dok je Himki "pao" u sredinu tabele i sa skorom 2-2 dijeli pozicije sa Kahom Laboral i Partizanom mt:s. Jedino Prokom nema pobjedu u četiri utakmice do sada.

Makabi je poveo sa 16:2 i vođstvo držao do sredine treće četvrtine, kada se probudio do tada nevidljivi Hrvat Krešimir Lončar. Poslije poluvremena bez poena, Lončar je ubacio 15 poena u drugom dijelu igre, od čega većinu tokom serije Himkija od 14:0, sa kraja treće i početka četvrte četvrtine.

Tim "prepadom", Himki je došao do vođstva od 62:56, a nešto kasnije poslije trojke Sergeja Monje iz ugla, bilo je sedam poena razlike za ruski tim.

Kako se dogodilo da u finiš utakmice timovi uđu u "egalu", moraće da porazmisli trener Himkija Serđo Skariolo, ali više će ga boljeti činjenica da je njegov tim imao lopti i poen prednosti 12 sekundi prije kraja i da je - izgubio meč.

Prije toga, pri rezultatu 76:75 za Himki, Džeremi Pargo promašio je za dva, a Vitalij Fridzon domogao se lopte pod svojim košem, poslije čega je Skariolo zatražio tajm-aut i objasnio igračima kako da u preostlih 12 sekundi dovrše utakmice.

S druge strane, trener Makabija Dejvid Blat možda je i tražio brzi faul, ali za to nije bilo potrebe, jer je Hrvat Zoran Planinić poslao pas nikome i Izraelci su iz izgubljene pozicije, došli u situaciju da dobiju meč. Himki je pravio faul 9,7 sekundi prije kraja, ali pošto u međuvremenu nije ušao u bonus, Makabi je imao loptu sa strane, a Blat na "minus 1" pozvao napad ponovo za Parga.

Bivši NBA igrač krenuo je na ulaz i promašio četiri sekunde prije kraja, ali je imao sreću da je sve pratio plej Doron Perkins, koji je nekako uhvatio loptu i u padu ugledao slobodnog Blua na liniji za tri poena. Zaboravljeni Blu uputio je brzi šut koji je 0,4 sekunde prije kraja pogodio "dno" mrežice - 76:78!

U preostalom vremenu, Himki nije uspio ni da uputi loptu ka košu...

U Zagrebu, košarkaši Cibone nadali su se da će u jakoj konkurenciji Grupe C, biti dovoljno dobri da prvu pobjedu zabilježe upravo protiv francuskog Šolea.

Na kraju, ispostavilo se da je Šole prilično lako dobio meč u "Draženovom domu" (71:84), tako da "Cibosi" poslije četiri kola i dalje ostaju bez pobjede.

Bivši kapiten Partizana Vule Avdalović ubacio je Zagrepčanima 15 poena, iako je meč počeo sa klupe.

U jednom od derbija Panatinaikos je savladao Efes Pilsen dosta lako 84:61. Pitanje pobjednika bilo je riješeno poslije druge četvrtine koju je tim Željka Obradovića dobio sa devet poena razlike.

U pobjedničkom timu prvo ime Batist sa 17 poena. Tepić je dodao dva.

Na drugoj strani Najbolji Nahbar sa 13, a njemu uz rame Rakočević sa 11 pogodaka.

Kosta Perović je u pobjedni Barselone protiv Lietuvos Ritasa 69:55 učestovao sa 12 poena.

Duško Savanović je u domaćem porazu Valensije od Armani Džinsa 69:80 podbacio postigavši samo dva poena.

/Lončar 15, 8 sk, Monja 11 - Eidson 16, Skorcijanitis 16, 7 sk/

TABELA: Žalgiris 3-1, Makabi 3-1, Himki 2-2, Kaha Laboral 2-2, Partizan mt:s 2-2, Prokom 0-4.

Real Madrid - Bamberg 83:81(produžeci)

TABELA: Olimpijakos 3-1, Real 3-1, Bamberg 2-2, Unikaha 2-2, Roma 2-2, Šarlroa 0-4.

GRUPA C

U srijedu:

Fenerbahče - Montepaski 81:68
/Turkčan 13, 10sk - Mekejleb 18, 5ukr, Raković 6/

U četvrtak:

Cibona - Šole 71:84
/Radošević 19, 10 sk, Bogdanović 15 - Robinson 20, Mehija 17, 11 sk, Avdalović 15/

Barselona - Lijetuvos Ritas 69:55

TABELA: Montepaski 3-1, Fenerbahče 3-1, Barselona 3-1, Šole 2-2, Lijetuvos 0-4, Cibona 0-4.

Panatinaikos - Efes Pilsen 84:61

TABELA: Olimpija 3-1, Panatinaikos 3-1, Efes Pilsen 2-2, Milano 2-2, Valensija 1-3, CSKA Moskva 1-3.