EL: Žalgiris odvojio Partizan od Himkija

Tim Ace Petrovića savladao Himki 73:65 u 5. kolu Grupe A i ostavila Ruse iza Partizana. Rakočević "zakucao" Vujoševića. Odlični Tepić.

EL: Žalgiris odvojio Partizan od Himkija Izvor: MONDO

Žalgiris je u 5. kolu Grupe A Evorlige ostvario četvrtu pobjedu. U Kaunasu je pao i Himki - 73:65 (22:19, 16:14, 16:21, 19:11). Tim srpskog trenera Ace Petrovića zauzima prvo mjesto, dok je Himki sa učinkom 2-3, koliko ima i Kaha Laboral, iza Partizana (3-2).

U narednom kolu Žalgiris će gostovati u Beogradu, ruski predstavnik će putovati u Poljsku, a Makabi će dočekati baskijski sastav.

Najzaslužniji za pobjedu Žalgirisa nad Himkijem bili su Dainius Šalenga sa 11 poena i Tomas Delininkaitis sa 10 (3/4 za tri), dok se u ekipi Serđa Skariola izdvojio Zoran Planinić sa 14.

Himki je bolje startovao, poveo 9:2, ali su igrači u zelenim dresovima dodali gas i stigli do 30:23, što im je bila najveća prednost u prvom poluvremenu.

Na najduži odmor se otišlo rezultatom 38:33, a po povratku na teren domaćin je za tili čas stekao "plus 11" - 46:35. Kada su navijači u Kaunasu očekivali da Žalgiris u potpunosti "slomi" protivnika, Himki se "digao" i serijom 19:5 (u jednom periodu 13:0) došao u vođstvo - 54:51. Trojka Mantasa Kalneitisa u posljednjim trenucima treće dionice za 54:54 bio je prvi pogodak Petrovićevih igrača poslije više od pet minuta.

Pobjednik je odlučen polovinom posljednje četvrtine. Dugo je na semaforu stajalo 61:60, a poslije nekoliko neuspješnih napada na obje strane, "sevnule" su dve trojke Žalgirisa, a pogodili su ih Arturs Milaknis i Dainius Šalenga - 67:60.

Do kraja, "zeleni" su rutinski odbili sve pokušaje gostiju da naprave još jedan preokret - 73:65.

"Ponos Izraela" je demolirao Prokom. Gosti iz Poljske su se držali šest minuta (12:12), a onda je Makabi počeo da opravdava ulogu favorita. Prvu četvrtinu završio je na "plus deset" - 29:19, a do poluvremena je "pobjegao" na čak 17 poena razlike - 48:31.

I tu se nije zaustavio. Seriju od 7:0 s kraja prvog poluvremena, nastavio je na početku drugog do 19:0.

Igrači Dejvida Blata "mljeli" su protivnika do konačnih 99:58.

Čak Eidson se poigravao sa Poljacima, ubacio im je 20 poena, po 13 su dodali Gaj Pnini i Doron Perkins (šest skokova), jedan manje Džeremi Pargo...

Među efikasnijima u Prokomu bio je Ratko Varda, sa deset poena, uz četiri skoka.

Rakočević "zakucao" Vujoševića i Marjanovića

Panatinaikos je bio siguran u Milanu, dok je Efes još dublje gurnuo CSKA, u Grupi C.

Tim Željka Obradovića je tokom cijelog meča vodio i na kraju zasluženo pobijedio:

Milano - Panatinaikos 71:81 (21:25, 13:21, 21:19, 16:16)

Domaćin je sredinom posljednje dionice prišao na "minus četiri", ali više od toga nije mogao.

Značajan doprinos četvrtoj pobjedi Atinjana dao je Milenko Tepić, sa 13 poena (4/4 za dva, 2/3 za tri, 2/2 sa penala), dok je Aleks Marić ubacio osam (4/4 za dva), uz šest skokova.

"Armejci" su doživjeli i četvrti poraz. U Istanbulu ih je savladao Efes - 86:72 (26:16, 22:19, 15:25, 23:12).

Igor Rakočević je bio najefikasniji na utakmici sa 21 poenom (5/6 za dva, 3/6 za tri, 2/2 sa penala), dok je Lorens Roberts dao 13, uz četiri skoka. U ekipi Duška Vujoševića, uz Andreja Voronceviča (15 poena) i Džemonta Gordona (14), odličan je bio i Boban Marjanović (13).

Efes je već u 13. minutu imao 35:16! Kasnije je vođstvo održavao na 15 poena razlike... Sve do 27. minuta kada je bilo 63:48.

Tada su se raspucali "armejci", napravili 16:0 i na početku posljednje četvrtine poveli 64:63. Međutim, stali su, domaćin je u finišu dominirao i ubjedljivo pobijedio - 86:72.

U posljednjoj utakmici Grupe B, Unikaha je poslije preokreta kao gost pobijedila Bamberg. Domaćin je treću četvrtinu završio sa vođstvom od 51:43, ali su Španci odlično odigrali u nastavku:

Bamberg - Unikaha 65:69 (20:18, 17:15, 14:10, 14:26)

Predrag Šuput je bio među najboljima u njemačkom timu, sa 11 poena, dok je na drugoj strani Uroš Tripković dao samo jednu trojku, iz dva pokušaja.

Partizan mt:s - Kaha Laboral 74:71

TABELA:Makabi 4-1, Žalgiris 4-1, Partizan mt:s 3-2, Kaha Laboral 2-3, Himki 2-3, Prokom 0-5.

Grupa B

Bamberg - Unikaha 65:69
/Roberts 13p, Frilend 19p, 5sk/

U srijedu:

Šarlroa - Real Madrid 67:49

Roma - Olimpijakos 71:86

TABELA: Olimpijakos 4-1, Real Madrid 3-2, Unikaha 3-2, Bamberg 2-3, Roma 2-3, Šarlroa 1-4.

Grupa C

U srijedu:

Lijetuvos Ritas - Cibona 90:62

Šole - Fenerbahče 82:78

Montepaski - Barselona 76:67

TABELA: Montepaski 4-1, Fenerbahče 4-1, Barselona 3-2, Šole 3-2, Lijetuvos 1-4, Cibona 0-5.

Olimpija - Valensija 72:68

TABELA: Panatinaikos 4-1, Olimpija 4-1, Efes Pilsen 3-2, Milano 2-3, Valensija 1-4, CSKA 1-4.

(MONDO, foto kkpartizan.rs, foto MN Press)