EL: Makabi se provukao u Kaunasu

Izraelski tim pobijedio Žalgiris, učvrstio prvo mjesto u Grupi A i obezbijedio TOP 16.

EL: Makabi se provukao u Kaunasu Izvor: MONDO

Makabi je prvi tim iz iz Grupe A koji je uspio da se plasira u nerednu rundu Evrolige!

Izraelaci su tri kola prije kraja, pobjedom u Kaunasu protiv Žalgirisa, stigli do skora (šest trijumfa i jedan poraz) koji im garantuje plasman u TOP 16 fazu.

Samo dva minuta prije kraja meča činilo se da će "Ponos Izraela" doživjeti drugi poraz. "Zeleni" su vodili sa pet poena prednosti, ali su početničkim greškama dozvolili gostima, prije svega Sofoklisu Skorcanitisu, da se potpuno vrate i slave pred bučnom protivničkom publikom.

Gorostas iz Grčke dominirao je pod obručima, dok je utakmicu prelomila trojka Amerikanca Čaka Eidsona deset sekundi prije kraja. Imao je tim Ace Petrovića priliku za izjednačenje ili novo vođstvo, međutim, Mantas Kalnietis bacio je loptu u aut i omogućio Davidu Bluu da sa penala stavi tačku na meč u Izraelu - 71:68 (18:21, 17:13, 18:22, 18:12).

Litvanci su nošeni sjajnom atmosferom vrlo dobro otvorili utakmicu, ali je ekipa iz Tel Aviva uzvratila serijom 9:0. Do kraja poluvremena i tokom trećeg perioda uglavnom je Makabi vodio, da bi Žalgiris pred kraj treće četvrtine u jednom napadu postigao pet poena (trojka i faul pod košem) i konačno iz minusa ušao u plus.

Učenici Dejvida Blata su za šest minuta postigli samo jedan poen, ali ni "zeleni" nisu bili posebno šuterski raspoloženi. Ipak, domaćin je pogađao taman toliko da pobjegne na plus osam 62:54, ispostaviće se nedovoljno da se zabilježi novi trijumf.

Najbolji akter meča bio je Skorcantis sa 22 poena, dok je Doron Perkins zabilježio 20. Žalgiris je imao čak četvoricu igrača sa po deset poena - Begića, Pociusa, Kalnietisa i Delininkaitisa.

Ovom utakmicom kompletirano je sedmo kolo u Grupi A. Partizan, uprkos ubjedljivom porazu u Rusiji, ostaje treći sa realnim šansama za plasman u TOP 16. Crno-bijeli će u narednom kolu put Tel Aviva, gdje će Izraelcima pokušati da se revanširaju za jedini poraz koji su doživjeli u Pioniru. Srpski i litvanski tim imaju isti skor 4-3, ali je Žalgiris zahvaljujući koš-razlici bolji u međusobnim susretima.

Unikahi je, zahvaljujući sjajnom izdanju u posljednjoj četvrtini, pripao španski derbi u Grupi B. Real je dobio tri dionice, ali je domaćin razbio "kraljevski klub" u posljednjoj (28:16) i zasluženo slavio.

Uroš Tripković ubacio je tri trojke iz četiri pokušaja (sve u drugom poluvremenu), a najbolji kod pobjednika bio je Džoel Friland sa 15 poena i 10 skokova. Novica Veličković igrao je 12 minuta i za to vrijeme upisao osam poena.

Ovaj poraz Reala iskoristio je Olimpijakos, koji se osamostalio na prvom mjestu sa skorom 5-3. Klub iz Pireja ubjedljivo je porazio Brose Basket - 86:69. Pobjeda Grka nijednog trenutka nije dolazila u pitanje. Miloš Teodosić nije imao svoje veče, zabilježio je samo tri poena i pet asistencija (najviše u svojoj ekipi), Marko Kešelj bio je nešto bolji sa pet poena, dok Zoran Erceg nije ulazio u igru.

Lotomatika je napravila veliki korak ka TOP 16. Rimljani su na svom parketu nadigrali belgijski Šarlroa - 95:83. Italijani imaju isti skor (4-3) kao i dva španska kluba Real i Unikaha.

Barselona se lako izborila sa Šoleom - 76:62. Prvak Evrope imao je problema samo u prvoj četvrtini (18:20), ali su već u narednoj stvari došle na svoje. Katalonci su drugi dio igre dobili sa 18 poena razlike i praktično već poslije prvog poluvremena riješili pitanje pobjednika.

Do kraja ih je čekao rutinski posao.

Kosta Perović bio je vrlo dobar, pogotovo u drugom poluvremenu kada je postigao deset od ukupno 13 poena. Nekadašnji saigrač Perovića iz Partizana Vule Avdalović meč je završio sa devet poena.

U Grupi D Olimpija poslije pobjede nad Armanijem (82:75) opet konkuriše za prvo mjesto, dok je Svetsislav Pešić sa Valensijom stigao do drugog uzastopnog trijumfa u Evroligi. Španci su na svom terenu pobijedili Efes 62:56. Duško Savanović bio je jedan od boljih u pobjedničkoj ekipi sa 13 poena. Igor Rakočević upisao je samo sedam poena.

/Barać 25, 5sk - Varda 16/

TABELA: Makabi 6-1, Žalgiris 4-3, Partizan mt:s 4-3, Himki 3-4, Kaha Laboral 2-5, Prokom 2-5.

8. KOLO (9. decembar): Makabi - Partizan mt:s (21.00), Prokom - Žalgiris (20.45), Kaha Laboral - Himki (20.45).

/Blanko 17, 6sk, Friland 15, 10sk - Ljulj 16/

TABELA: Olimpijakos 5-2, Real 4-3, Unikaha 4-3, Lotomatika 4-3, Bamberg 2-6, Šarlroa 2-6.

8.KOLO (8. i 9. decembra): Šarlroa - Bamberg, Unikaha - Olimpijakos, Real Madrid - Lotomatika.

/Mekejleb 15, 4sk, 4as, 5ukr, Raković 10 - M. Bjelica 17/

TABELA: Montepaski 6-1, Fenerbahče 6-1, Barselona 5-2, Šole 3-4, Lijetuvos 1-6, Cibona 0-7.

8. KOLO (8. i 9. decembra): Cibona - Monetpaski, Lijetuvos Ritas - Šole, Fenerbahče - Barselona.

/Sokolov 17, 8sk - Dijamantidis 17, 4sk, 4as, 5izg/

TABELA: Panatinaikos 5-2, Olimpija 5-2, Efes 4-3, Armani Džins 3-4, Valensija 3-4, CSKA 1-6.

8. KOLO (8. i 9. decembra): CSKA - Valensija, Armani Džins - Efes, PAO - Olimpija.