Kakvi maleri! Ostali bez polufinala u zadnjoj minuti, a sada u posljednjoj sekundi bez 5. mjesta i Svjetskog prvenstva!

Goran Arbutina
Autor Goran Arbutina

Norvežani nakon 70 minuta igre osvojili peto mjesto na Evropskom prvenstvu i izborili plasman na Svjetsko prvenstvo!

rukomet EURO Novrška pobjedom nad Islandom osvojila 5. mjesto Izvor: Profimedia

Selekcija Islanda definitivno je najveći maler Evropskog prvenstva u Slovačkoj i Mađarskoj.

"Vikinzi“ su napravili iznenađenje i pobjedom 29:21 protiv Francuske došli nadomak polufinala, ali su ostali bez njega nakon što je upravo Francuska u posljednjem kolu savladala Dansku i to minut prije kraja.

A onda novi peh.

Selekcija Islanda poražena je od Norveške 34:33 u meču za peto mjesto koje znači i plasman na Svjetsko prvenstvo 2023. u Poljskoj i Švedskoj.

Nakon poraza Danske od Francuske koji je ostavio Island bez polufinala, fanovi u ovoj ostrvskoj državi bili su ogorčeni na komšije koji su ispustili pobjedu u samom finišu. Jedan lanac supermarketa morao je da odloži promociju danskih proizvoda jer je procijenio da nije najbolje vrijeme za to, dok je na drugoj strani jedan danski lanac restorana služio besplatna pića uz obroke, kako bi bar malo utješio Islanđane i izvinio im se za eliminaciju.

Čekali su Islanđani ishod drame na meču Danske i Francuske da saznaju hoće li u polufinale, a ovog puta gledali su dramu u meču za peto mjesto koja je odlučena tek u produžetku.

Nakon 60 minuta bilo je 27:27 pa se igralo dodatnih 10 minuta u kojima su golom Smarasona Islanđani poveli 32:31, potom njegovim pogotkom izjednačili na 33:33, ali to nije bio kraj.

Norvežani su imali jako malo vremena za posljednji napad, ali ispostavilo se dovoljno, jer je Rajnkind pogodio bukvalno u posljednjoj sekundi i pobjedu 34:33 koja im je donijela peto mjesto i učešće na svetskom šampionatu.

Biće to njihovo četvrto uzastopno učešće, ukupno 18. u istoriji, a dva puta igrali su finale, 2017. i 2019. godine.