KAJAK (EP): Srbi organizovali, Mađari slavili

Svečanom ceremonijom zatvaranja na Adi Ciganliji u Beogradu u nedjelju je završeno prvenstvo Evrope u kajaku i kanuu.

KAJAK (EP): Srbi organizovali, Mađari slavili Izvor: MONDO

Tokom tri dana, od 17. do 19. juna, na najpopularnijem beogradskom izletištu takmičilo se preko 650 takmičara iz 38 država.

Najviše uspjeha imali su predstavnici Mađarske sa ukupno 11 osvojenih medalja - šest zlatnih, tri srebrne i dvije bronzane. Na drugom mjestu je Bjelorusija sa 13 medalja (5, 5, 3), dok su trećeplasirani takmičari Njemačke osvojili devet medalja (4, 4, 1).

Srbija je sa jednom srebrnom medaljom Antonije Nađ u trci K-1 na 1.000 metara zauzela ukupno 15. mjesto među 18 evropskih država koje su osvojile medalje.

"Organizacija prvenstva Evrope zahtijevala je mnogo truda, rada i posvećenosti. Smatram da bi upravo ovaj šampionat mogao da bude i preporuka Srbije za organizovanje drugih takmičenja koja su pred nama. Hvala Evropskoj kajakaškoj asocijaciji na ukazanom povjerenju, ali i svima koji su učestvovali u organizaciji prvenstva", izjavio je predsjednik Kajakaškog saveza Srbije Mirko Nišović.

Naredna velika smotra kajakaša i kanuista biće prvenstvo svijeta, od 18. do 21. avgusta u Segedinu. To takmičenje istovremeno će biti kvalifikaciono za učešće na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.

Posljednjeg dana takmičenja na prvenstvu Evrope u kajaku i kanuu, na Savskom jezeru na Adi Ciganliji u Beogradu, reprezentativci Srbije nisu osvojili nijednu medalju.

Srbija je imala predstavnike u osam finala, ali njeni sportisti ni u jednoj trci nisu uspjeli da budu među tri najbolja čamca.

Najbliži medalji bio je K-2 na 5.000 metara u sastavu Duško Stanojević i Dejan Pajić, koji je zauzeo četvrto mjesto. Ostali su manje ili više podbacili, ali su borbenošću svi ostavili dobar utisak.

Tako je Srbija na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu, na kojem je kao domaćin imala 25 predstavnika, osvojila samo jednu medalju. Antonija Nađ se u subotu u trci K-1 na 1.000 metara okitila srebrnom medaljom, iza sjajne madkarske takmičarke Kataline Kovač, kojoj je pripalo zlato.

REZULTATI U NEDJELJU:

K-2 500 metara (žene): 6. mjesto Nikolina i Olivera Moldovan 1:44,437
K-2 500 metara (muškarci): 4. mjesto Duško Stanojević i Dejan Pajić 1:31,231
K-4 500 metara: 5. mjesto Srbija 1:36,640 (Antonija Nađ, Antonija Panda, Renata Major-Kubik, Marta Tibor)
K-1 200 metara (ž): 7. mjesto Nikolina Moldovan 40,894 sekundi.
K-2 200 metara (m): 6. mjesto Ognjen Filipović i Dragan Zorić 32,931 sekundi.
K-2 200 metara (žene): 9. mjesto Nikolina i Olivera Moldovan 39,194
C-1 5.000 metara: 7.mjesto Dušan Ružičić 25:14,967 minuta.
K-1 5.000 metara (m): 11.mjesto Marko Tomićević 22:18,558
B finala - K-1 200 metara (m): 3. mjesto Marko Novaković 36,384.
K-1 500 metara (m): 1. mjesto Milenko Našigaćin 1:43,303
C-1 200 metara (m): 7. mjesto Goran Cvitanović 43,626