ATLETIKA (SP): Kenijcu zlato u maratonu

Ko bi drugi ako ne takmičari iz afričkih zemalja trijumfovali u maratonu? Na SP u Daeguu, Kenijac Kerui osvojio je zlato u najtežoj disciplini.

ATLETIKA (SP): Kenijcu zlato u maratonu Izvor: MONDO

Kenijac Abel Kirui odbranio je titulu svjetskog prvaka u maratonu pošto je jutros u Daeguu (Južna Koreja) najtežu atletsku disciplinu savladao za dva sata, šest minuta i 54 sekunde, odnosno čak dva minuta i 28 sekundi brže od drugoplasiranog zemljaka Vinsenta Kipruta.

Treće mjesto i bronzanu medalju osvojio je Etiopljanin Fejisa Lilesa koji je za pobjednikom zaostao dva minuta i 54 sekunda.

Dvadesetdevetogodišnji Kirui postao je treći atletičar u istoriji svjetskih prvenstava koji je dva puta uzastopno osvajao šampionsku titulu. Prvi je to učinio Španac Abel Anton koji je žlatnu medalju u maratonu osvojio 1997 u Atini i dve godine kasnije u Sevilji.

Marokanac Žauad Garib planetarni prvak u najtežoj atletskoj disciplini postao je 2003, u Parizu, a onda je 2005. godine u Helsinkiju "ovjerio".

Kirui je prvu šampionsku titulu osvojio prije dvije godine u Berlinu kada je postavio i rekord svjetskih prvenstava - dva sata, šest minuta i 54 sekunde.

Sa starta jutrošnjeg maratona krenulo je 67 atletičara, a trku je završio 51. Među prvih deset plasirao se samo jedan Evropljanin - Italijan Ruđero Pertile koji je zauzeo 8. mjesto.