ATLETIKA (SP): Boltu novo zlato i svjetski rekord

Jamajčani postavili novi svjetski rekord u trci na 4x100 metara na Svjetskom prvenstvu u Daeguu.

ATLETIKA (SP): Boltu novo zlato i svjetski rekord Izvor: MONDO

Usein Bolt, Nesta Karter, Majkl Frater i Johan Blejk optrčali su atletski krug za 37 sekundi i četiri stotinke, što je za šest stotinki brže od prethodnog rekorda koji su držali, takođe, Jamajčani (postavljen na Olimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine).

Poslije eliminacije u pojedinačnoj trci na 100 metara, Bolt je odbranio zlato na 200 metara. Sada je osvojio novu zlatnu medalju sa svojim kolegama.

Ovo je, inače, prvi novi svjetski rekord na 13. Svjetskom prvenstvu, koji se održava u Južnoj Koreji.

Drugo mjesto pripalo je Francuzima (vrijeme 38.20), a treće trkačima sa Sent Kitsa i Nivisa. Oni su ostvarili vrijeme od 38.49.

Reprezentacija SAD, koja je bila jedan od favorita za osvajanje zlatne medalje, nije završila trku zbog greške prilikom predaje štafete u posljednjem krugu. Kroz cilj nisu prošli ni trkači Velike Britanije.