SKIJANJE: Granž "Kralj Sljemena"

Francuski skijaš Žan- Baptist Granž pobjednik je slaloma za Svjetski kup, koji je u utorak vožen na zagrebačkom Sljemenu.

SKIJANJE: Granž "Kralj Sljemena" Izvor: MONDO

Francuz je slavio s vremenom 1:53:31, ispred Hrvata Ivice Kostelića, kome je pobjeda, kao i prošle godine, kada mu je titulu "Kralja Sljemena" oduzeo Mario Mat, izmakla za samo treptaj oka - pet stotinki.

"Zaboravio sam na greške i kasnije mi je krenulo bolje. Bila je to sjajna trka i jako sam zadovoljan. Zaista se osjećam poput kralja", izjavio je Granž, koji je vodeći u generalnom plasmanu slalomaša ispred Aksela Lunda Svindala i Benjamina Rajha.

Treće mjesto u današnoj trci pripalo je Italijanu Đulijanu Gracoliju, koji je za pobjednikom zaostao 62 stoda dijela sekunde, dok je Amerikanac Bode Miler diskvalifikovan nakon prve vožnje jer je utvrđeno da je koristio preduge pancerice, što prema pravilima nije dozvoljeno.

Bez obzira na diskvalifikaciju, Miler vodi u generalnom plasmanu Svjetskog kupa ispred Benjamina Rajha i Didijea Kušea.

Odličan nastup zabilježio je mladi Riječanin Dalibor Šamšal koji je osvojio 22. mjesto, upisavši prve bodove u Svjetskom kupu i najbolji uspjeh u karijeri.

Na zagrebačkoj stazi okupilo se više od 18.000 navijača, koji su bodrili Kostelića kao da prisustvuju fudbalskoj utakmici (čak su paljenje i bengalske vatre!?), što je najbolji hrvatski skijaš pravdao izjavivši za HRT da su "navijači mnogo gori u Austriji i Švajcarskoj".