MARATON:Mikitenko i Vanjiru slavili u Londonu

Njemačka atletičarka Irina Mikitenko i Kenijac Semi Vanjiru trijumfovali su na Londonskom maratonu, koji je održan u nedelju.

MARATON:Mikitenko i Vanjiru slavili u Londonu  Izvor: MONDO

Mikitenko je pobijedila drugi put zaredom na Ostrvu, pošto je stazu pretrčala za dva sata, 22 minuta i 11 sekundi.

Britanka Mara Jamauši prošla je druga kroz cilj, sa 61 sekundom zaostatka, ostvarivši lični rekord.

Olimpijska šampionka i jedna od favoritkinja Rumunka Konstantina Dita odustala je na pola staze zbog problema sa disanjem.

Za razliku od nje pobjednik maratonske trke u Pekingu Semi Vanjiru osvojio je prvu titulu na Londonskom maratonu. Kenijac je kroz cilj prošao poslije dva sata, pet minuta i 10 sekundi.

Vanjiru je tako donio rekordnu, sedmu pobjedu za kenijske atletičare na trci u glavnom gradu Velike Britanije.

Kenijski atletičar imao je najveću konkurenciju u trećeplasiranom sa Olimpijskih igara prošle godine - Etiopljaninu Cegaju Kebedeu, koji je sa 10 sekundi zaostatka osvojio drugo mjesto, dok je drugoplasirani iz Pekinga Marokanac Žaud Garib bio treći sa 17 sekundi slabijim vremenom od pobjednika.

Branilac titule Martin Lel odustao je od učešća zbog povrede prepone i tako propustio šansu da postane prvi atletičar koji je četiri puta pobijedio na Londonskom maratonu.