Federer ipak prevelik zalogaj za Džumhura

Damir Džumhur poražen je od Rodžera Federera sa 3:0 u setovima (6;4, 6:3, 6:2) u trećem kolu Rolan Garosa.

Damir Džumhur ipak nije uspio da napravi iznenađenje protiv Rodžera Federera na terenu Filip Šatrije na Rolan Garosu

Najbolji bh. teniser igrao je protiv svog teniskog idola, koji je pokazao zašto je najtrofejniji teniser svih vremena sa 17 gren slem titula.

Damir Džumhur  - Rodžer Federer 4:6, 3:6, 2:6

Dobar otpor pružio je Džumhur Federeru, posebnu na početku meča, kada je odlično servirao ali je jedan brejk bio dovoljan Švajcarcu da osvojio prvi set.

U pojedinim trenucima bilo je tu odličnih poteza i poena Džumhura, ali oni kao da su naljutili Federera koji je shvatio da ne smije dozvoliti protivniku da dobije previše na samopouzdanju.

Kako je meč odmicao Federer je sve bolje servirao, što nije bio slučaj na drugoj strani. Veliki broj servis gemova Džumhura počinjao je vođstvom Federera, pa se bh. teniser morao nositi i sa rezultatskim i psihološkim pritiskom.

Poslije vođstva 1:0 u setovima Federer je nastavio u istom ritmu, a kada je u drugom setu poveo 4:1, bilo je jasno da Džumhur pred sobom ima nemoguću misiju.

Borio se Damir, ali sve što je uspjevao je da u pojedinim trenucima odigra neki lijep poen i izmami aplauz publike na Filip Šatrijeu, pa čak i Federera.

Gotovo preslikana situacija bila je u trećem setu i Džumhur će se poslije debitantskog nastupa prošle godine u prvom kolu, ove godine od Rolan Garosa oprostiti u trećem kolu.

Razloga za očajavanje nema, naprotiv, Džumhur je uspio da pobijedi Bagdatisa u drugom kolu, a eliminisan je od velikog Rodžera Federera kome je ovo 17. rekordni nastup na otvorenom prvenstvu Francuske.

TOK MEČA:

TREĆI SET:

Federer ne dozvoljava iznenađenje na početku trećeg seta. Vodi sa 2:1, a Džumhur ne uspjeva da stigne do brejk prilike.

Dosta lošiji servis Džumhura koristi Švajcarac i pravi brejk, koji je odmah potom "ovjerio" za vođstvo 4:1 i samo dva gema dijele ga od pobjede.

Federer je poveo 5:1, potom dozvolio Džumhuru da osvojio svoj servis gem, a onda rutinski završio posao za 6:2 i 3:0 u setovima.

DRUGI SET:

Drugi set počeo je loše po Damira Džumhura. Federer je iskoristio novu brejk priliku i poveo sa 1:0.

Odličnu priliku da uzvrati istom mjerom imao je Džumhur, ali nije iskoristio dvije brejk lopte. Švajcarac je to kaznio i sa četiri uzastopna poena stigao do prednosti 2:0.

Džumhur je dobio svoj servis gem, ali je i Federer uzvratio istom mjerom, iako ga je bh. teniser pošteno namučio. Švajcarac vodi 3:1.

Novi brejk Federera i sada je Džumhur u vrlo lošoj situaciji. Federer je na pragu da osvoji drugi set - 4:1.

Obojica tenisera osvojila su svoj servis gem, a Federer vodi 5:2 i serviraće za drugi set.

Ni četvrtu brejk priliku nije iskoristio Damir Džumhur, ali jeste petu i smanjio je na 3:5. Još ima nade za drugi set.

Ipak, Federer nema milosti. Novim brejkom završio je drugi set i sada je pred bh. teniserom nemoguća misija.

PRVI SET:

Naš teniser dobro je otvorio prvi set i osvojio gem na svoj servis.

Dober otpor Džumhura i 40:40 u drugom gemu, ali Federer poslije prednosti vinerom izjednačava na 1:1.

Džumhur  odlično servira, a Federeru nije dozvolio niti jedan poen u trećem gemu. 2:1 je poslije sedam minuta igre.

Federer je uspio da izjednači na 2:2, a potom i da iskoristi prvu od dvije brejk lopte u petom gemu i povede 3:2.

Švajcarac je rutinski odigrao šesti gem i potvrdio brejk, sada vodi 4:2.

Džumhur je ponovo dobro servirao, ali i zaigrao mnogo agresivnije i to mu je donijelo sedmi gem - 4:3.

Federer je sa jednim dobrim servisom i dva asa poveo 40:0, Džumhur je uzvratio sa sjajnim riternom i poenom uz pomoć mreže, ali nije uspio da dođe do izjednačenja i sada servira za ostanak u prvom setu - 5:3.

Odličan tenis, mnogo borbe i najljepši poen, koji je na kraju dobio Federer, viđen je u devetom gemu. Džumhur je, ipak, uspio da smanji na 5:4, a Federer će servirati za set.

Najbolji servis gem Rodžer Federer imamo je u najgorem trenutku po Damira Džumhura.  Švajcarac nije dozvolio ni gem bh. teniseru i poveo je sa 1:0 u setovima.