MASTERS: Novak pobijedio, sad mora i Robin

Đoković pobijedio Nadala, ali mu sudbina zavisi od meča Soderling - Davidenko.

MASTERS: Novak pobijedio, sad mora i Robin Izvor: MONDO

Novak Đoković odradio je ono što je u petak bilo do njega. Pobijedio je Rafaela Nadala (7:6, 6:3) u 3. kolu Grupe B Masters kupa u Londonu, ali mu je za plasman u polufinale neophodno da Robin Soderling savlada Nikolaja Davidenka.

Do sedme pobjede nad Nadalom u 21. meču, treće uzastopne, Đoković je došao poslije sat i 58 minuta.

Srbin je prvi set dobio osvojivši prvi taj-brejk protiv Španca, od šest koliko su ih ukupno igrali.

U setu, koji je trajao 67 minuta, igrači su loše servirali, pa ne treba da čudi što je bilo četiri brejka. Prva tri gema serveri su gubili, a Novak je poveo 2:1. Međutim, Nadal je izjednačio na 4:4 i od tada nije bilo brejk prilika.

U prvom setu Novak je ubacio samo 43 odsto prvog servisa, dok je Nadal na 32 prva servisa osvojio samo 19 poena! Obojica su mnogo griješili, imali su duplo više neiznuđenih grešaka nego vinera.

Ipak, treći teniser svijeta je u taj-brejku stigao do 6:2, ali je iskoristio tek četvrtu set loptu – 7:5.

Umor se jasno ocrtavao na licima igrača, što je i logično s obzirom na to da je kraj sezone, a drugi teniser sa ATP liste je čak poslije trećeg gema drugog seta tražio ljekarsku pomoć. Dobio je i masažu leđa.

Odmah po povratku na teren O2 arene, branilac trofeja osvojenog prošle godine u Šangaju stekao je brejk prednosti – 3:1.

Đoković je daleko bolje servirao u drugom setu (osvojio 16 poena od 19 prvih servisa), udarci su mu bili čvršći i precizniji, raslo mu je samopouzdanje, pa je meč priveo kraju.

Doduše, Nadal se, na samo njemu svojstven način, "zakoprcao" u posljednjem gemu, ali mu je Novak ipak zadao završni udarac – 6:3.

Đoković sada mora da navija za Robina Soderlinga čija pobjeda nad Nikolajem Davidenkom (petak, 21.45) bi mu donijela plasman u polufinale i subotnji duel sa Rodžerom Federerom. U tom slučaju, Šveđanin bi igrao sa Huanom Martinom Del Potrom.

Ono što može da hrabri Srbina je to da je Soderling pobijedio Davidenka čak šest puta u dosadašnjih devet mečeva.

Ipak, osmi nosilac je već obezbijedio prolaz dalje, a za prvo mjesto u Grupi B i izbjegavanje susreta sa Federerom, od koga je izgubio svih 12 dosadašnjih mečeva, dovoljno mu je da osvoji jedan set.

Nadal je kofere za odlazak iz Londona spakovao još ranije, poslije drugog poraza na Masters kupu, ali za njega sezona nije završena, jer početkom decembra Španija će pokušati da na domaćem terenu odbrani titulu u Dejvis kupu. U finalu se sastaje sa Češkom.

Tada će pokušati da ostvari 400. pobjedu u karijeri, jer je izgubio posljednja četiri meča (tri u Londonu i u Parizu od Đokovića).

GRUPA A

(4) Marej - (7) Verdasko 2:1 (6:4, 6:7, 7:6)
(1) Federer - (5) Del Potro 1:2 (3:6, 7:6, 3:6)

TABELA: Federer 2-1 (5:4), Del Potro 2-1 (5:4), Marej 2-1 (5:4), Verdasko 0-3 (3:6).

GRUPA B

U petak:

(2) Nadal - (3) Đoković oko 0:2 (6:7, 3:6)
(6) Davidenko - (8) Soderling 21.45

TABELA: Soderling 2-0 (4:0), Đoković 2-1 (4:3) Davidenko 1-1 (3:2), Nadal 0-3 (0:6).