Malo svađe, malo drame, na kraju 3:0 za Stena!

Imamo prvog polufinalistu Australijan opena. To je Sten Vavrinka, koji je u tri seta pobedio starog rivala, Žoa-Vilfreda Congu.

Šampion iz 2014. i polufinalista iz 2015. godine, (4) Sten Vavrinka, prvi je učesnik polufinala ovogodišnjeg, 105. po redu Australijan opena.

Uz malo čarki i raspravki sa finalistom 2008. i polufinalistom iz 2010. godine, (12) Žoom-Vilfredom Congom, Vavrinka je put među četiri najbolja pronašao u tri seta nanevši Francuzu četvrti uzastopni poraz u njihovom malom rivalitetu u kom je sada skor 5:3 za Švajcarca.

Na "Rod Lejver areni", u utorak rano ujutru po našem vremenu: Vavrinka – Conga 7:6 (7:2), 6:4, 6:3, posle dva sata i 17 minuta tenisa, od kojih je prvih 50 minuta bilo izuzetno neizvesno, na "jednu loptu", a posle čega je Conga ušao u nervozu i prilično lako skočio u treći poraz u četvrtfinalima u Melburnu.

Conga je turnir završio sa 360 bodova i nagradom od 440.000 australijskih dolara, dok je Vavrinka zaradio najmanje 900.000 i 720 bodova za polufinale, a ako ode korak dalje uzeće 1.200 bodova i 1.900.000 dolara. Pobedniku će pripasti 2.000 bodova uz 3.700.000 aus dolara.

Vavrinka, koji se prošle sezone zaustavio u 4. kolu, pa je utoliko već napravio dva koraka unapred i skupio nove bodove, u borbi za finale igraće protiv boljeg iz meča (17) Rodžer Federe – Miša Zverev. Podsećamo, lošije plasirani od braće Zverev, stariji – Miša, napravio je uz Denisa Istomina jedno od dva najveća iznenađenja ovogodišnjeg premijernog gren slema, izbacio je (1) Endija Mareja, dok je Istomin bio bolji od (2) Novaka Đokovića.

Meč Federer – Zverev počinje u utorak u 9.00, a narednog dana, u sredu, biće odigrana preostala dva četvrtfinala: (11) David Gofan – (15) Grigor Dimitrov (4.30) i (3) Miloš Raonić – (9) Rafael Nadal (9.30).

Titulu je do 2. kola branio Đoković, šestostruki šampion "Ozi Opena" (2008, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016), a od aktivnih tenisera u žrebu pehar su osvajali Federer (2004, 2006, 2007, 2010), Nadal (2009) i pomenuti Vavrinka (2014).

Vavrinka i Conga "udarali" su se servisima i vinerima tokom celog prvog seta, koji je do taj-brejka stigao bez brejk šanse na obe strane. Tačnije, samo se u jednom gemu, na Vavrinkin servis za 2:2, igralo na "đus". No, u taj-brejku, takođe posle rezultata 2:2, Vavrinka je vezao pet poena u nizu i poveo 1:0.

U pauzi između prvog i drugog seta došlo je do glasne rasprave između dvojice 31-godišnjaka.

Conga

Ovakav rasplet nije poremetio Congu, koji je bio bolji teniser na startu drugog seta, kada je imao dve brejk lopte za 1:2, ali ih nije iskoristio, što jeste bio slučaj pri rezultatu 3:3, kada je prvi put viđen brejk na meču – 3:4. Ono što ni Conga, ni njegovi navijači nisu očekivali je da će on, tada, izgubiti naredni gem bez osvojenog poena, a onda i naredna dva gema za 6:4 u korist Vavrinke koji se 12 minuta ranije nalazio u situaciji da mora da juri brejk u finišu seta.

To, već, jeste ozbiljno uzdrmalo samopouzdanje tenisera koji je 2008. u finalu sa Đokovićem poveo 1:0 pa izgubio naredna tri seta.

Vavrinka je spasao dve brejk lopte na startu trećeg seta, potom ponovo "s nulom" napravio brejk na servis Conge, treći uzastopni brejk računajući i kraj drugog seta, i onda gotovo bez ikakvih problema priveo meč kraju, iako je Conga imao još jednu, poslednju šansu da se vrati u set (nećemo reći i u meč), ali je nije iskoristio.

Pri rezultatu 4:2, Vavrinka je bio na servisu, Conga imao brejk šansu, ali je nije iskoristio i "to je bilo to" od neizvesnoti u prvom od četiri četvrfinala najgledanijeg Aus opena u istoriji. Organizatori su s ponosom objavili da su prvi put od kada je osnovan turnir "probili" barijeru od pola miliona ljudi na tribinama posle prve nedelje turnira.