Ruski hokejaši zlatni posle 26 godina

Hokejaška reprezentacija Rusije u triler finalu pobedila Nemačku i okitila se najsjajnijom medaljom na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu

Najbolji hokejaši Rusije osvojili su zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu, pošto su u finalu, posle produžetka, pobedili selekciju Nemačke rezultatom  4:3 (1:0, 0:1, 2:2, 1:0).

Pobedonosni gol postigao je Kiril Kaprizov i omogućio Rusiji da osvoji prvo olimpijsko zlato u hokeju, u muškoj konkurenciji, od Igara 1992. godine u Albervilu.

Kaprizov je imao i tri asistencije. Dva gola, uz dve asistencije, postigao je Nikita Gusev, koji je golom 55,5 sekundi pre kraja uveo utakmicu u produžetak.

Nemačka je takođe napravila sjajan uspeh osvajanjem srebra, jer je to najveći rezultat koji su napravili na Zimskim olimpijskim igrama. Prethodno Zapadna Nemačka je stigla do bronze na Igrama 1976. godine, a Nemci su mnogo napredovali u hokeju, budući da nisu uspeli da se kvalifikacuju na prošle ZOI u Sočiju, 2014. godine.

Hokejaši su tako obezbedili drugu zlatnu medalju timu Rusije na Igrama u Pjongčangu, koji broji 169 takmičara, a zbog doping skanadala takmiči se pod olimpijskim obeležjima.

Prvu zlatnu medalju u Južnoj Koreji za Rusiju osvojila je 15-godišnja Alina Zagitova u umetničkom klizanju.

Oni su u Pjongčangu osvojili ukupno 17 medalja, uz dva zlata imaju i šest srebrnih i devet bronzanih odličja.