Rukometni "zmajevi" nakon drame slavili u Minsku!

Reprezentacija BiH gostujućom pobjedom protiv Bjelorusije započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo, iako je gubila veći dio susreta. Nikola Prce iz sedmerca u posljednjoj sekundi osigurao trijumf.

Rukometaši Bosne i Hercegovine slavili su u Minsku protiv Bjelorusije 30:29 u prvom meču kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, koje će 2020. godine zajedno organizovati Austrija, Norveška i Švedska.

"Zmajevi" su do trijumfa stigli u posljednjoj sekundi meča, golom koji je postigao Nikola Prce iz sedmerca, iako su veći dio susreta bili u zaostatku, a na poluvremenu su gubili 16:12.

BJELORUSIJA - BIH 29:30 (16:12)

Izabranici Bilala Šumana od samog počeka meča su u rezultatskom "minusu", a iako su u par navrata imali šansu za izjednačenje, nisu uspjeli da ih iskoriste, pa su Bjelorusi na pauzu otišli sa četiri gola prednosti - 16:12.

Odigrali su "zmajevi" dobrih desetak minuta sredinom prvog poluvremena, ali napravili su veliki broj tehničkih grešaka, što su domaćini znalački iskoristili i minut i po prije kraja prvog dijela otišli na maksimalnih "plus pet".

Velika drama viđena je u finišu meča.

Tomislav Nuić razigrao se u drugom poluvremenu (ukupno sedam golova), a bh. tim konačno je u 54. minutu stigao do izjednačenja. Mrežu domaćih zatresao je Ivan Karačić za 27:27.

Dva minuta kasnije Mirsad Terzić je realizovao sedmerac za prvo vođstvo "zmajeva" u Minsku.

Imali su bh. reprezentativci dva puta vođstvo, domaći stizali, ali je Senjamin Burić uspio "ukrasti" loptu u posljednjim trenucima susreta, nakon čega je nad Karačićem napravljen sedmerac. Nikola Prce je bio siguran i pogodio za veliko slavlje BiH.

BiH će naredni meč igrati u subotu. U tuzlanskoj dvorani "Mejdan" ugostiće Češku, koja je u prvom meču kvalifikacija opravdala ulogu favorita i savladala Finsku 31:27.

BJELORUSIJA: Bruka 3, Babičev, Šinkel, Šilovič 4, Pukuski 5, Matskevič, Saldatsenka, Nikulenkau, Karvatski 1, Jurinok 1, Baranau 1, Vailupau 6, Karalek 2, Bokan 2, Kulak, Gajdučenko 4. Selektor: Juri Ševtsov.

BIH: B. Burić, Perić 1, Herceg, Tarabokija, S. Burić 2, Vražalić, Panić 3, Grahovac, Terzić 4, Toromanović, Karačić 5, Prce 6, Malinović, Nuić 7, Predragović 1, Vegar 1. Selektor: Bilal Šuman.