"Zmajevi" rutinski savladali Kosovo

Rukometna reprezentacija BiH savladala Kosovo 33:29 u trećem kolu Grupe 1 kvalifikacija za SP.

UŽIVO: Kosovo - BiH Izvor: MONDO/Samir Cacan
Izvor: MONDO/Samir Cacan

Rukometni "zmajevi" pobjedom nad Kosovom nastavili su kvalifikacije za SP.

U meču trećeg kola Grupe 1 u Đakovici: Kosovo - BiH 29:33 (13:17)

Meč sa Kosovom bio je lak zadatak za selekciju BiH, ali istovremeno i potencijalna opasnost jer reprezentacija koja po prvi put učestvuje na nekom takmičenju bila je prava nepoznanica.

Ipak, izabranici Dragana Markovića pred polupraznom dvoranom u Đakovici odradili su rutinski ovaj posao i osvojili unaprijed upisane bodove kojim su sada izbili na čelo Grupe 1.

Reprezentacija BiH igrala je koliko je trebalo, što je, istini za volju, u pojedinim trenucima kod nekih igrača bilo sasvim očigledno, ali nije dozvolili nikakvo iznenađenje.

Poslije početnog ispitivanja snaga selekcija BiH se odlijepila prvo na 10:4, potom i na 15:7, ali su domaći rukometaši uspjeli da do isteka 30 minuta igre smanje na prihvatljivih četiri gola razlike - 17:13.

Očekivalo se da "zmajevi" u nastavku prelome utakmicu i riješe sve dileme, ali su uporni igrači Kosova uspjevali da se održe koliko-toliko u igri, pa je razlika varirala od tri do sedam pogodaka (27:20).

Kao i u nekim utakmicama ranije ponovo je BiH imala "rupe" u igri, što je Kosovo iskoristilo da u posljednjim minutama smanji na tri razlike, ali je Savić pogotkom za 32:28 dvijeminute prije kraja otklonio bilo kakvu neizvjesnost.

Reprezentacija BiH je slavila 33:29 i ovom pobjedom zauzela prvo mjesto na tabeli, a pobjedu u Đakovicu moraće da "ovjeri" za tri dana, kada u Tuzli igra protiv istog protivnika od 20.15 časova.

Poslije tog duela 13. januara slijedi duel u Slovačkoj koji će biti odlučujući za prvo mjesto, a 17. januara "zmajevi" će u Tuzli dočekati Litvaniju.

Tabela Grupe 1: BiH 5, Litvanija (-1) 2, Slovačka (-1) 2, Kosovo 0

TOK UTAKMICE:

DRUGO POLUVRIJEME:

Naši rukometaši na početku drugog poluvremena održavaju 4-5 golova prednosti.

Golom Karačića BiH vodi 22:16 poslije 38 minuta igre.

Terzići odličnim driblingom i svojim šestim golom smanjuje na 22:17.

Prce vraća šest razlike, a potom serija grešaka i promašaja na obje strane.

Ramadani iz sedmerca pogađa za 23:18.

Prce je nezaustavljiv, povećao je na 24:18, a to je njegov osmi pogodak iz devet pokušaja.

Petim golom Ovčine, ovaj put iz kontre BiH odlazi na 25:18.

Domaći rukometaši poslije tajm auta smanjuju na 26:20.

Mario Blažević, koji je na golu u drugom poluvremenu, bilježi treću uspješnu odbranu a Karačić zabija za 27:20.

Terzići postiže svoj osmi gol - 27:21

Period slabije igre u napadu Kosovo koristi i Terzići svojim devetim golom smanjuje na samo četiri razlike - 27:23

Senjamin Burić postiže vrlo bitan gol za 28:23

Četiri minute prije kraja Ramadani postiže gol za 31:27

Dedaj smanjuje na 31:28, međutim Savić na drugoj strani ne dozvoljava iznenađenje i postiže gol za 32.28. Igra se posljednji minut.

Pobjeda BiH 33:29

PRVO POLUVRIJEME

"Zmajevi" su dobro otvorili meč i poslije pet minuta igre poveli 4:2.

Kosovo smanjuje iz sedmerca, a potom Ovčina svojim drugim golom zabija za 5:3.

Poslije deset minuta gre rezultata je 7:4 za BiH.

Ekipa Dragana Markovića povisila je na 9:4.

Benjamin Burić uspješno brani, a na drugoj strani Senjamin Burić zabija za 10:4.

Dva vezana gola Kosova i rezulat je 10:6 poslie 14 minuta igre.

Prce trećim golom sprečava ozbiljniju seriju domaćina.

Tri vezana gola BiH i sada je 13:6.

Selektor Kosova zvao je tajm aut.

Poslije kratkog predaha Benjamin Burić nastavlja sa dobrim odbranama, na 14:7 odbranio je sedmerac.

Sedmerac i na drugoj strani, MArko Tarabokija pogađa za vođstvo BiH 15:7 poslije 22 minute igre.

Dvije vezane izgubljene lopte "zmajeva", oba puta kažnjene su pogotkom, sada je 15:9.

Serija Kosova 3:0 za 15:10, ali sada je isključen Prekazi i BiH ima igrača više.

Nova izgubljena lopta, kontra Kosova za 15:11.

Halilković postiže svoj prvi pogodak u ovim kvalifikacijama - 16:11.

Ramadani je realizovao sedmerac za 16:12, igra se posljednji minut prvog poluvremena.

BiH je ponovo na plus pet, ali je Prekazi smanjio na 17:13.

Tarabokija nije iskoristio posljednji šut na isteku 30 minuta, kraj prvog poluvremena.