Čudo se nije dogodilo, Šveđani idu na SP

Rukometaši BiH nisu uspjeli da naprave čudo u revanšu baraža protiv Švedske. Remi 27:27 za oproštaj od SP i selektora Merkovića.

BiH i Švedska odigrali 27-27, Zmajevi ne idu na SP Izvor: MONDO/Samir Cacan

Na današnji dan 2013 godine rukometna reprezentacija BiH je eliminisala Island i plasirala se u Kataru.

Tačno tri godine kasnije BiH je odigrala revanš meč baraža protiv Švedske i remizirala 27:27.

Nakon poraza 27:19 u prvom meču u Švedskoj "zmajevi" nisu uspjeli napraviti iznenađenje i plasirati se na Svjetsko prvenstvo u Francuskoj. Umjesto njih, idu Šveđani.

BIH - Švedska 27:27 (14:16)

Čudo je trebalo da se desi u Skenderiju pa da se BiH poslije ubjedljivog poraza u Švedskoj od osam golova razlike nađe na SP u Francuskoj. Ono se nije dogodilo.

Istini za volju, malo ko je i vjerovao da "zmajevi" mogu do istorijskog iznenađenja, iako su selektor Dragan Marković i njegovi igrači u najavi revanša govorili da šanse još postoje.

Da su one jako male, bilo je jasno svima, pa zato i posjeta u sarajevskoj dvorani Skenderija nije bila ona u kojoj se lomi protivnik, ona u kojoj vjeruješ da možeš da napraviš čudo.

U to čudo sudeći prema uvodnim minutama utakmice nije vjerovao ni veliki broj igrača. Šveđani su odmah krenuli jako, ne želeći da uđu u "minus" koji bi kasnije eventualno rastao do nedozvoljenog.

BiH je krenula sporo, teško pronalazila rješenja u napadu, potom i promašivala, a Šveđani su trčali izuzetno brzo i već na startu poveli 3:0, da bi tek Malinović prekinuo furiozan početak gostiju.

Uslijedio je novi udar, prvo 6:2, potom 7:3, a tek nakon nepšto više od polovine prvog dijela BiH je mini-serijom 3:0 stigla do izjednačenja 9:9.

Golom Terzića "zmajevi" su i poveli 11:10, ali onda opet dozvolili Šveđanima da preokrenu, te da na odmor odu sa prednošću 16:14.

U serijama se igralo i u nastavku, od 17:16 za BiH do 19:17 za Švedsku, potom 22:21 za BiH.

Tračak nade da BiH može do osjetnije prednosti pa čak i pobjede bilo je vođstvo 25:23, međutim mnogo iskusniji Šveđani nisu dozvolili izabranicima Dragana Markovića da se odlijepe.

Raspoložen je bio Blažević na golu, pogađao je i Prce, ali "zmajevi" nisu imali rješenje za brzi centar Šveđana kojima su oni lako dolazili do izjednačenja i vraćali sve na početak.

Petersen je u posljednjem minutu postavio konačnih 27:27 i Švedska je zasluženo otišla na SP, dok reprezentaciji BiH ostaje da se pripremi za novi kvalifikacioni ciklus u koji će ući sa novim selektorom.

Ovim remijem Marković se oprostio od reprezentacije BiH i praktično ekipe koju je on stvorio u posljednjih pet godina. Svom nasljedniku ostavio je dobru ekipu koja je igrala na jednom SP i bila na korak od još dva učešća.

TOK MEČA:

KRAJ 27:27

Ovčina preko gola. Šveđani su pokušali kontranapad, gol je bio prazan pošto je Perić igrao sa markerom, ali je Bečić oborio protivnika i zaradio crveni karton. Ostalo je samo da se izvede faul, skoro na pola terena. Nije uspio Apelgrin.

Šveđani prave višak na krilu, Petersen postiže gol za 27:27.

Terzić je isključen i neće se vraćati u igru do kraja meča.

Malinović postiže svoj treći gol - 27:26

Novo izjednačenje - 26:26, ostalo je dvije minute do kraja.

Blažević brani! Deveta odbrana iskusnog golmana.

Tajm-aut Markovića nije urodio plodom, Švedska se odbranila.

Šveđani igraju jako brzo, nakon samo par sekundi izborili su sedmerac i isključenje Milasa. Petersen  pogađa za 26:25.

Burić poslije odbrane Blaževića pogađa za 26:24.

Šveđani pogađaju, Marković je tražio tajm aut 25:24

Pogađa Malinović, a zatim i Prce, BiH ima dva gola prednosti 25:23.

Deset minuta prije kraja rezultat je 23:23

Tarabokija pogađa za vođstvo 22:21

Uspjela je BiH da uspostavi ravnotežu, pa i ubrza malo svoj napad. Igra se 44. minut a rezultat je 21:21

Šveđani nakon isključenja Vranješa odlaze na 17:19.

Mini-serija "zmajeva" koji vode 17:16 nakon dva gola Prcea i pogotka Vranješa.

Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

Gotfridson pogađa dvije sekunde prije kraja prvog poluvremena - 14:16

Tolbring pogađa stativu iz semderca, lopta se ponovo odbija do njega, ali Blažević brani i ostaje 14:14.

Roviti Malinović ušao je u igru i pogodio za 12:13

Mini-serija 3:0 Šveđana, sada je 11:13.

Propustila je BiH prvu priliku za vođstvo, ali ne i sljedeću. Terzić pogađa za 11:10.

Stativa spašava "zmajeve", Zulfić pogađa sa krila - 10:10, igra se 20. minut

Šveđani poslije brzog centra ponovo u vođstvu.

Treća odbrana zaredom Marija Blaževića, Karačić izjednačava na 9:9.

BiH je na samo gol zaostatka - 8:9

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Prce pogađa iz sedmerca, ali Šveđani pogađaju sa krila u sljedećem napadu 6:9

Nije BiH iskoristila dobro ovog igrača više, po jedan gol na obje strane - 5:8

Karačić je izborio isključenje za Nilsena, BiH sa igračem više naredna dva minuta.

Novi gol Burića za 4:7, poslije deset minuta igre u dvorani Skenderija

Burić postiže gol, ali Nilsen uzvraća - 3:7

Nilsen postiže svoj drugi gol, nakon Panićeve stative i brzog napada gostiju - 2:6

"Zmajevi" smanjuju iz sedmerca. 2:4, ali Olson pogađa za 2:5

Gotfridson zabija za 1:4, Šveđani imaju stopostotan učinak.

Panić konačno prekida seriju Švedske - 1:3.

Nilsen odvodi Šveđane na tri gola prednosti - 0:3.

Greška u napadu, Švedska ponovo ima loptu

Anderson branim Jakobson pogađa za 0:2.

Šveđani u prvom napadu dolaze do vođstva 0:1.

Počela je utakmica. Srećno "zmajevi"!

U toku je intoniranje himni.

"Zmajevi" moraju da naprave čudo ukoliko žele da igraju na SP. Švedska ima osam golova prednosti iz prvog meča, u Vekšeu je bilo 27:19.

Rukometna reprezentacija BiH posljednja tri kvalifikaciona ciklusa za plasman na SP igra baraž. Prvi baraž igrala je protiv Njemačke koja je prošla pošto je u prvom meču slavila 36:24, a BiH u drugom meču pobijedila 22:34.

Protiv Islanda reprezentacija BiH je uspjela da trijumfuje i nađe se na SP u Kataru, a večeras će pokušati da napravi iznenađenje i nadoknadi veliki minus.