Prvi poraz Partizana, Vilijams opet koban (VIDEO)

Derbi 7. kola ABA lige pripao Budućnosti, a ključni potez bila je trojka uz dodatno slobodno bacanje bivšeg plejmejkera Crvene zvezde u 39. minutu.

Prvi poraz Partizana, Vilijams opet koban (VIDEO) Izvor: MN PRESS

Samo jedan tim mogao je da ostane neporažen i posle sedme utakmice u ABA ligi 2016/17, a na žalost 3.500-4.000 navijača Partizana u dvorani "Ranko Žeravica", to je bila Budućnost.

Podgoričani su nakon olako prokockanih "plus 14" u drugoj četvrtini (13:27 - 13. minut), uspeli da anuliraju prednost crno-belih od osam poena (43:35 - 25. minut) i onda u dramatičnoj završnici naprave više kvalitetnih poteza od domaćina.

Poslednjih šest poena za Budućnost postigao je Markus Vilijams, iskusni plejmejker koji je i u dresu Crvene zvezde, pre dve sezone, imao dosta uspeha u "večitim" derbijima.

Partizan - Budućnost 61:64 (11:18, 26:12, 9:15, 15:19)!

Vilijams je u 39. minutu akcijom "3+1" posle faula Frenka Robinsona - koji je pružio partiju sezone u crno-belom dresu - preokrenuo rezultat na 61:62.

Vilijams 3+1
Izvor: Youtube/ABA liga jtd

Nakon promašaja Veličkovića i Robinsona, pa izgubljene lopte Šona Džejmsa na drugoj strani, Partizan je mogao da drži loptu praktično do kraja utakmice, ali se Vanja Marinković desetak sekundi pre kraja odlučio da "prelomi" šutom za tri poena.

Bio je mladi bek u relativno dobroj poziciji, ali je promašio, a Vilijams slobodnim bacanjima na drugoj strani postavio konačan rezultat. Džejms je potom izblokirao očajnički pokušaj Novice Veličkovića, da košem sa osam metara izbori produžetak.

Partizan je tako "vezao" dva poraza u FIBA Ligi šampiona i ABA ligi i sa skorom 6-1 pao na deobu trećeg i četvrtog mesta, sa ekipom Cibone.

U utorak u Beogradu gostuje poljska Zielona Gora, a narednog ponedeljka (7. novembar) na programu je prvi ovosezonski "večiti" derbi.

Meč Partizan - Budućnost je zbog zauzetosti dvorane "Aleksandar Nikolić" odigran u nekadašnjoj Hali sportova na Novom Beogradu. Navijači su imali velikog udela u Partizanovoj seriji od čak 24:3 u drugoj četvrtini, kojom je preokrenuo na 37:30.

Veličković, Partizan - Budućnost

Ipak, loš napad u drugom poluvremenu, verovatno i kao posledica umora nekih igrača (Vil Hečer bio je nikad slabiji ove jeseni), pokazao se najvećom preprekom između ekipe Aleksandra Džikića i skora 7-0, što je inače klupski rekord u ABA ligi, postavljen jeseni 2008.

PARTIZAN: Robinson 11, Ratkovica 2 (4as), Vrabac 5 (4sk), Marinković 4 (3as, 2ukr), Veličković 15 (9sk), Majstorović, Birčević 6 (6sk), Koprivica, Andrić, Hečer 6 (2sk, 2as, šut za tri 0/5), Pot, Luković 12 (7sk, 2blk).

BUDUĆNOST: Rejnolds 10, Vilijams 13 (3as, 3izg), Su. Šehović 8 (8sk), Džejms 12 (9sk, 2blk), Subotić 2 (3as), Ilić, Savović 5 (6sk, 3izg), Nikolić 7 (6sk, sl. bacanja 3/10), Popović 7 (3as), Vranješ.

Karpoš Sokoli - Olimpija 21.00

TABELA: Budućnost 7-0, Zvezda 6-0, Cibona 6-1, Partizan 6-1, Cedevita 3-3, Igokea 3-3, Krka 3-3, Zadar 3-4, Mornar 2-4, FMP 2-5, Olimpija 1-4, Mega 1-5, MZT 1-5, Karpoš Sokoli 0-6.

IZ MINUTA U MINUT

40' Džejms blokira Veličkovićev šut za tri, prvi poraz Partizana u ABA ligi - 61:64!

40' Siguran Amerikanac - 61:64, do kraja sedam sekundi.

40' Birčević je presekao dodavanje Džejmsa, Partizan je imao napad za vođstvo, možda i pobedu. Marinković se odlučio za šut za tri poena i promašio... Skok Džejmsa, faul nad Vilijamsom.

40' Lopta za Budućnost nakon promašaja Veličkovića i Robinsona. Do kraja 45 sekundi... Bila je "mrtva lopta" posle skoka Savovića, a ovog puta je bio red da pripadne gostima.

39' Neverovatni Vilijams! Postiže trojku od tablu, uz faul Robinsona. Vilijamsovih "3+1" za novi preokret - 61:62.

39' Trojka Robinsona - 59:58! Markus Vilijams posle tajm-auta pravi žestoku grešku, baca dijagonalan pas u aut. Dva bacanja Veličkovića - 61:58, do kraja minut i po.

38' Hečer prolazi Vilijamsa - 56:56. Serija 7:0! Birčević faulira Nikolića, koji posle 1/8 u dosadašnjem toku utakmice, izvodi bacanja 2/2! Vodi Budućnost 56:58.

37' Birčević je izborio dva bacanja i iskoristio ih - 51:56. Veličković posle promašaja Džejmsa ide na ulaz i pogađa uz faul - "2+1", 54:56!

36' Pogađa Rejnolds na isteku napada - 49:54. Hečer gubi loptu, Birčević spašava, Hečer promašuje trojku. Njegova daleko najlošija partija ove sezone... Dva bacanja Džejmsa - 49:56. Serija 1:11.

35' Partizan je imao sreće da posle dva promašena bacanja Vrapca, ni Budućnost ne realizuje napad, u kome je imala dva šuta. Veličković 1/2 sa linije "penala" - 49:50. Džejms preko Veličkovića na niskom postu - 49:52. Marinković promašuje trojku.

33' Nema trojke Veličkovića, Vilijams brzo za Rejnoldsa, koji polaganjem na drugi obruč donosi vođstvo Budućnosti - 48:49. Partizan gubi prvi put, još od 18. minuta.

32' Koraci Veličkovića, koš Džejmsa - 48:47.

32' Vrabac solo akcijom prekida mučenje Partizana sa realizacijom - 48:45.

30' Serija ofanzivnih skokova crno-belih, Robinson na kraju ubacuje jedno bacanje - 46:45. To je i rezultat na kraju treće četvrtine, Šehović je promašio šut za tri.

29' Popović je izjednačio - 43:43! Robinson promašuje, ali na drugoj strani prekida kontru Podgoričana. Sjajni Luković koristi duge ruke da posle promašaja ubaci loptu u koš - 45:43. Dobija i tehničku zbog protesta, što Budućnost koristi da opet izjednači.

29' Luković tri sekunde u reketu... Faul Hečera nad Popovićem. Navijači nezadovoljni odlukama u korist Budućnosti, protestuju verbalno, a bačena je i jedna petarda.

28' Nikolić pogađa sa poludistance - 43:39. Koraci Robinsona i novi koš Nikolića - 43:41.

27' Luković udara blokadu i Nikoliću, na šutu za tri poena dok je isticalo vreme za napad. Partizan vodi 43:37, Hečer promašuje trojku. Nikolić 0/4 slobodna bacanja. Koraci Veličkovića, kog su udvojili Subotić i Vilijams.

25' Indisponirani Zoran Nikolić promašuje oba bacanja, a Vrabac solo prodorom privlači dvojicu igrača, pa lepo asistira usamljenom Lukoviću pod košem - 43:35.

24' Budućnost je propustila nekoliko šansi da potpuno uhvati priključak, pa Luković poluhorogom donosi Partizanu "plus šest" - 41:35.

22' Džejms i Vilijams (trojkom) smanjuju na 39:35.

21' Ratkovica promašuje, Luković popravlja - 39:30. Centar Partizana potom zaustavlja Savovića blokadom.

- Strelci: Veličković 9, Robinson 7, Hečer 4, Luković 4, Birčević 4, Marinković 4, Vrabac 3, Ratkovica 2 - Šehović 8, Savović 5, Popović 5, Džejms 4, Rejnolds 4, Vilijams 2, Subotić 2.

- Nošeni podrškom navijača, crno-beli su učvrstili odbranu, preuzeli kontrolu skoka i uz dosta lakih koševa podigli procenat šuta iz igre na 52 odsto, dok je Budućnost na 38, kao i posle prve četvrtine.

- Partizan je od 13. minuta u seriji 24:3!

20' Popović ubacuje jedno slobodno bacanje, a Vrabac iz solo prodora poentira uz zvuk sirene, koja je označila kraj prvog poluvremena - 37:30 (11:18, 26:12)!

20' Birčević se lako oslobodio Šehovića i povećao na 35:29.

19' Popović "kratak" na ulazu, Ratkovica za Veličkovića, sam je pod košem - 33:29.

18' Vilijams promašuje trojku, Veličković pogađa sa centralne pozicije - 31:29! Kakav preokret! Serija 18:2.

17' Hečer promašuje trojku za izjednačenje, a pre samo četiri minuta bilo je 14 razlike za goste. Budućnost ređa promašaje i izgubljene lopte, Robinson iz polukontre smanjuje na 28:29. Serija 15:2!

16' Trojka Robinsona iz desnog ćoška - 26:29!

15' Rejnolds promašuje trojku, a Veličković sve sam završava - 23:29. Kapiten steže pesnice, na tribinama "ključa", Šćepanović uzima tajm-aut.

14' Serija crno-belih 6:0, Robinson i Hečer polaganjima smanjuju na 19:27. Popović gazi liniju tri poena - 19:29.

13' Suad Šehović trojkom odgovara na prvi koš Hečera - 13:27.

12' Hečer posle brojnih promašaja "preskače" otvorenu poziciju za šut i asistira Robinsonu, ali vreme za napad je isteklo... Lak koš Subotića - 11:24.

11' Budućnost košem Rejnoldsa stiče dvocifrenu prednost - 11:22.

- Evo kako je bilo u dvorani nekoliko minuta pre početka meča!

Atmosfera Partizan - Budućnost

- Kraj prve četvrtine 11:18. Budućnost manje neprecizna (šut iz igre 38 odsto, Partizan 29) i znatno bolja u skoku (11:5). Crno-beli bez ubačene trojke iz pet pokušaja, Hečer se prvi put ove sezone nije upisao u strelce za 10 minuta (šut 0/5).

10' Robinson faulira Petra Popovića pri šutu za tri. Bek Budućnosti iskoristio je dva od tri bacanja - 9:18.

8' Solo prodor Rejnoldsa - 5:14. Uzvraća Marinković skok šutom - 7:14.

7' Ratkovica odmah po ulasku pravi dve lične greške. Partizan na samo 22 odsto šuta iz igre.

5' Šehović u kontri - 5:10. Vilijams je "pročitao" nameru Hečera i presekao njegovo dodavanje.

3' Gosti vode trojkama Suada Šehovića i Savovića - 3:6.