Zvezda se namučila, pa ponovila 20-0!

Mornar pokazao zube crveno-belima, vodio više od 25 minuta, ali se branilac titule vratio iz minusa i izjednačio sopstveni rekord ABA lige.

Zvezda se namučila, pa ponovila 20-0! Izvor: MN PRESS

Zvezda je potvrdila ulogu favorita, Mornar je pokazao da zaslužuje bolji skor od 7-13!

Ekipa Dejana Radonjića savladala je posle velike borbe goste iz Bara, nakon što je u prvom poluvremenu gubila 15, a u drugom 14 razlike!

Posle 25 minuta boljeg nastupa Mornara, pri rezultatu 38:52, branilac titule "stegao" je odbranu, pokrenuo se u napadu trojkom Marka Gudurića i "flouterom" Marka Simonovića i uz sve bučniju podršku krenuo po vođstvo, koje je preuzeo tek u poslednjim trenucima te četvrtine.

Dotad sjajni gosti sve teže su nalazili šanse i mir u napadima, dok su u odbrani konstantno slali domaćina na liniju penala. Zvezda je to kažnjavala (26/36 za "crte") i preuzimala kontrolu dok se meč bližio kraju.

Bez povređenih Nemanje Dangubića, Stefana Jovića i Ognjena Kuzmića i u dobro natopljenim dresovima, crveno-beli su u poslednjem kvartalu priuštili navijačima mirnu završnicu, posle koje su dobili aplauz za nastavak niza pobeda i izjednačenje sopstvenog rekorda ABA lige u broju uzastopnih trijumfa na startu sezone.

ZVEZDA - MORNAR 82:71 (9:23, 27:20, 21:13, 25:15)

Šansu da obori taj rekord Zvezda će imati u nedelju od 18 časova, u "večitom" derbiju u kojem će domaćin biti Partizan. O tom meču Radonjićev tim ipak će razmišljati od petka, kada će na istom mestu dočekati Efes, u 21. kolu Evrolige.

...
Izvor: ABA liga j.t.d.

Najefikaasniji igrač crveno-belih večeras je bio Marko Simonović, sa 15 poena, uglavnom postignutih sa linije penala (10/12). Prvi strelac Zvezde dugo je "tražio" svoj šut za tri i kada je pogodio prvi (iz sedmog pokušaja), više nije pokušavao iz daljine.

Uz njega, dvocifreni učinak imali su Čarls Dženkins i Branko Lazić sa po 12 poena, a Dion Tompson postigao je 11.

Na drugoj strani, Antabija Voler (15 p, 3/8 za tri), Vukota Pavić i Kamerun Tejtum (po 10), sjajno su ušli u utakmicu, kažnjavali svaki propust u igri crveno-belih, ali nisu imali snage za borbu do kraja sa braniocem titule.

Barani su u prvih 11 minuta pogodili šest trojki iz 11 pokušaja.

Trener gostiju Đorđije Pavićević insistirao je na agresivnoj igri, neretko zonskom presingu i zonskoj odbrani, koja je crveno-belima stvarala probleme u prvom poluvremenu, "izbacila" ih iz reketa i primorala na šut, koji im nije išao.

Crveno-beli su u takvoj situaciji izgubili čak osam lopti u prvoj četvrtini, a u nastavku utakmice još samo četiri.

Desetkovana Zvezda dugo je tražila odgovor na igru gostiju i našla ga u svom najjačem oružju - odbrani, koju je "pojačavala" od početka drugog poluvremena i kojom je do kraja uvela meč u svoj ritam.

ZVEZDA: Volters 8 (0/4 za tri, 8 sk, 4 as), Tompson 11, Mitrović 4 (13 sk, 5 as), Lazić 12 (3/7 za tri), Simanić, Dobrić 3, Simonović 15 (1/7 za tri), Rakićević, Dženkins 12 (2/5 za tri, 7 as), Gudurić 8 (2/5 za tri, 6 sk), Kuzmić, Bjelica 9.

MORNAR: Anderson 4, Vitkovac 8 (4 sk), Radunović, Vujošević 5, Ćalić 3 (5 sk), Mijović, Tejtum 10, Elis 6, Pavić 10 (1/4 za tri), Mugoša 3, Voler 15 (3/8 za tri), Bakić 7 (2/6 za tri, 5 sk).

Cedevita - Igokea 89:78

Tabela: Zvezda 20-0, Partizan 15-5, Cedevita 14-6, Budućnost 14-6, Cibona 11-9, Olimpija 9-11, Igokea 9-11, FMP 8-12, Karpoš Sokoli 8-12, Mornar 7-13, Krka 7-13, Mega Leks 6-14, MZT Skoplje 6-14, Zadar 6-14.

Parovi 21. kola: Krka - Mega, Mornar - Cedevita, Karpoš Sokoli - FMP (subota), Igokea - Zadar, Partizan - Zvezda, Olimpija - MZT (nedelja), Cibona - Budućnost (ponedeljak)

- kraj utakmice, pobeda Zvezde! -

40' 82:71 Voler, pa Bakić ne pogađaju šuteve za tri, a potom promašuje i Vitkovac. Utakmica se bliži kraju, a pre poslednjeg zvuka sirene, Volters je izveo dva slobodna bacanja.

39' 80:71 Bakić i Pavić pogađaju za Mornar, a Tompson i Volter brzo odgovaraju i u pretposlednjem minutu postavljaju novi maksimalni plus Zvezde (80:68). Ipak, taj plus ne traje dugo, jer Bakić pogađa još jednu trojku.

37' 74:65 Posle dugo vremena, Bakić pogađa koš iz igre (daleku trojku), dok na drugoj strani Vujošević faulira Tompsona, "zadržavši" udarac na ruci Amerikanca pod košem.

36' 74:62 Zvezda 31. put šutira za tri i ubacuje desetu trojku (Lazić), za novi maksimalni plus i seriju 7:0. Na drugoj strani, napad Mornara gubi energiju dok se meč bliži kraju.

35' 71:62 Nejt Volters odgovara na seriju gostiju. Pavićević traži tajm-aut i glasno kritikuje igrače.

34' 67:62 Elis održava Mornar u životu u ovim trenucima. Pogodio je uz faul Bjelice (pa promašio bacanje), a potom asistirao Paviću, za mini-seriju gostiju.

33' 67:58 Crveno-beli su počeli da pogađaju trojke. U uzastopnim napadima precizni su Gudurić, pa Bjelica, za maksimalno vođstvo Zvezde.

31' 61:58 Elis, pa Bjelica pogocima najavljuju poslednji kvartal, na šta se Gudurić nadovezao posle nesportskog faula Mugoše. Crveno-beli su dosad izveli 32 penala, a Barani su napravili 13 faulova više.

- kraj treće četvrtine -

30' 57:56 Nesmotrenim faulom Elisa, u poslednjem sekundu, Simonović iznuđuje još penala i realizuje drugi, za prvo vođstvo Zvezde od 6:5.

30' 56:56 Lazić pogađa trojku iz ćoška, za prvo izjednačenje od prve četvrtine i 7:7!

30' 53:56 Bjelica iznuđuje faul Tejtuma pri šutu za tri, koristi dva slobodna bacanja i približava Zvezdu na "minus 3". Drastično bolja odbrana domaćih u ovim momentima,

29' 51:56 Evo je i prva trojka Simonovića, iz sedmog pokušaja.

28' 48:56 Potpuna konfuzija na terenu i poeni Volera na "asistenciju" igrača Zvezde. Amerikanac prekida seriju domaćina, zajedno sa Tejtumom, koji je pogodio u sledećem napadu.

27' 48:52 Dženkins pogađa jedno slobodno bacanje, a Tejtum potom faulom šalje Simonovića na "crtu", po još penala. Pogodio je drugo, za najmanji minus Zvezde od prvog poluvremena.

27' 46:52 Dženkins pogađa trojku za seriju 8:0 crveno-belih. Bakić gubi loptu na drugoj strani, pravi faul da zaustavi kontru Zvezde, a potom zarađuje i tehničku grešku.

26' 43:52 Gudurić pogađa trojku, a Simonović "flouter" šut posle prodora. Navijači reaguju bučnijom podrškom, dok Đorđije Pavićević traži tajm-aut.

25' 38:52 Simonović promašuje još jedan šut za tri. Zvezda je na 3/17 van 6,75, dok raste prednost Mornara, košem Vujoševića uz faul Bjelice.

23' 38:49 Vitkovac, pa Voler nastavljaju da pogađaju za goste i da održavaju mirnu razliku Barana. Ponovo je "plus 11", nakon sudara Bjelice i Simonovića pod košem gostiju.

21' 36:45 Treću četvrtinu košem "otvara" Vitkovac, dok crveno-beli nastavljaju meč promašenim trojkama Mitrovića i Lazića.

- poluvreme -

- Pod agresivnošću i zonskom odbranom Mornara, crveno-beli su u prvoj četvrtini izgubili osam lopti i na toj cifri su i na velikom odmoru. Sa druge strane, Barani su počeli meč i skoro perfektnim šutem za tri, čije su procente pokvarili tek pred odmor, pa su sada na sedam pogodaka iz 16 pokušaja.

Strelci:

ZVEZDA: Volters 2, Tompson 9, Mitrović 2 (9 sk), Lazić 5, Dobrić 3, Simonović 8 (0/5 za tri, 8/8 slobodna bacanja), Dženkins 7

MORNAR: Anderson 4, Vitkovac 4, Vujošević 2, Ćalić 3, Tejtum 8, Elis 2, Pavić 6, Mugoša 3, Voler 11 (3/5 za tri)

20' 36:43 Džermejn Anderson na jednoj, a Dion Tompson na drugoj strani pogocima stavljaju tačku na prvo poluvreme, u kojem su Barani u jednom trenutku vodili i "plus 15".

19' 34:41 Mornar trojkama održava razliku (7/14), dok Vukota Pavić, jedan od "motora" gostiju, pravi treću ličnu grešku povlačeći Simonovića u reketu Zvezde. Novi pogoci Zvezdinog krila sa "crte", odakle domaći i hvataju rezultatski priključak.

18' 30:38 Simonović nalazi ritam u šutevima sa linije penala, iznuđujući faul Džermejna Andersona u pokušaju da mu ukrade loptu. Crveno-beli posle dugo vremena na jednocfirenom zaostatku.

17' 26:36 Simonović traži šut za tri i još ga ne pronalazi. Zasad je na 0/7 u pokušajima iz igre. Za to vreme, Dženkins posle dugo vremena probija odbranu gostiju i polaže posle prodora.

- Luka Mitrović zapeo je o nogu Elisa i pao na parket posle ofanzivnog skoka. Iako se čini da se samo ugruvao, Radonjić ga je preventivno izveo iz igre i zamenio Simonovićem.

15' 24:36 Sve nervozniji crveno-beli, dok Tejtum iznuđuje faul Branka Lazića uz zvuk sirene. Volters realizuje na drugoj strani tek treći pogodak domaćih za dva, a Mitrović potom pogađa jedno slobodno bacanje. Tajm-aut, prvi na utakmici, traži Đorđije Pavićević.

15' 20:35 Tejtum pogađa za novih "plus 15", dok crveno-beli nastavljaju da promašuju. Primili su čak 35 poena za manje od četvrt časa košarke. I jedni i drugi iskoristili su bonus.

14' 18:33 Vitkovac igra "jedan na jedan" sa Simonovićem, ulazi pod koš i pogađa uz faul Zvezdinog krilnog centra.

13' 18:29 Nema lakih poena za crveno-bele. Pavić šalje Tompsona na liniju penala, a Zvezdin Amerikanac koristi oba pokušaja.

12' 14:29 I Kamerun Tejtun pogađa za tri, za novu maksimalnu prednost gostiju - "plus 15". Barani šutiraju trojke 6/10 na početku utakmice.

11' 12:26 Lazić "otvara" drugu četvrtinu trojkom, na koju Vukota Pavić odgovara košem uz faul Dženkinsa.

- Zanimljivo je da je samo Igokea dosad uspela da limitira Zvezdu na jednocifrenom broju postignutih poena u jednoj četvrtini.

- kraj prve četvrtine -

10' 9:23 Trojku pogađa i Mugoša! Furiozan početak Barana u "Pioniru"! Pet trojki, osam ukradenih lopti, dok Zvezda šutira iz igre 3/17.

9' 7:18 Još jedna trojka Volera, za maksimalnih "plus 11"! Zonski presing, pa zonska odbrana "2-3" Barana u ovim trenucima. Za to vreme, nižu se promašaji crveno-belih i izgubljene lopte, kojih već imaju osam.

8' 7:15 Serija Mornara 8:0 i tajm-aut Dejana Radonjića.

7' 7:13 Raste prednost Mornara! Voler, pa Vukota Pavić pogodili su sa distance, za dosad maksimalnih "plus 6". 2/10 šutiraju iz igre domaći.

5' 6:7 Drugu trojku za Zvezdu postiže Čarls Dženkins, a prvu za goste Marko Ćalić. U međuvremenu, Dobrić atraktivnom blokadom zaustavlja Volera. Čak pet izgubljenih lopti Zvezde u prvih pet minuta.

4' 3:2 Brza igra i slaba realizacija na početku utakmice, na obe strane. Jedini pogodak za domaće zasad je postigao Ognjen Dobrić (trojka u prvom napadu), a odgovorio je Antabija Voler, hicem za dva poena.

Izvor: MONDO

Startne petorke:

ZVEZDA; Dženkins, Dobrić, Simonović, Mitrović, Bjelica

MORNAR:  Bakić, Voler, Ćalić, Pavić, Vujošević.

Posle još jedne velike evroligaške pobede, nakon tri dana za kratak odmor i pripremu, Crvena zvezda mts ponovo istrčava na utakmicu ABA lige.

Od 18 časova, u nekadašnjem "Pioniru", ekipa Dejana Radonjića dočekuje goste iz Crne Gore:

ZVEZDA - MORNAR

Branilac regionalne titule za sobom ima 19 uzastopnih pobeda i ako bi i večeras slavio izjednačio bi svoj rekord iz pretprošle sezone, od 20 trijumfa u nizu.

Sa druge strane, Barani su ove sezone nekoliko puta dokazali da su nezgodan protivnik za favorite, što je potvrđeno i prošle sedmice, kada su u svojoj "Topolici" savladali Budućnost.

Crveno-beli u večerašnji duel ulaze bez povređenih Nemanje Dangubića, Stefana Jovića i Ognjena Kuzmića, koji je u ponedeljak proglašen najkorisnijem igračem Evrolige u januaru.

Pratite tekstualni prenos meča iz "Pionira" na MONDU, dok TV prenos možete gledati na Areni sport.