Real pokazao Zvezdi snagu: "Plus 30" u Madridu!

"Kraljevski klub" atraktivnom i timskom igrom deklasirao crveno-bele, koji bez Stefana Jovića nisu bili u stanju da pruže ozbiljniji otpor favoritu.

U protekle dve sezone, Zvezda je u Madridu gubila 24 i 28 razlike. Ovog marta, u glavnom gradu Španije doživela je veći minus - okruglo 30 poena.

Ravnopravan meč u brzom ritmu trajao je osam minuta, sve do trojke Marka Simonovića, za 21:19. Od tog trenutka, "kraljevski klub" se razmahnuo i do kraja prve četvrtine postigao još 17 poena - uz samo dva promašaja iz igre.

Madriđani su do već poluvremena ubacili čak 63 poena, a ovosezonski prosek koji Zvezda dozvoljava rivalima je 73,3!

Takvom napadačkom sekvencom domaćina bilo je sasvim jasno nagovešteno kako će meč izgledati do kraja. Real je igrao poletno, brzo, sa više energije, dok je Zvezda do poslednjeg zvuka sirene imala ogroman problem da bez prvog plejmejkera Stefana Jovića uhvati bilo kakav ritam - na obe strane parketa.

"Kraljevski" klub se ovom pobedom vratio na deobu prvog mesta tabele sa CSKA i prekinuo najdužu ovosezonsku seriju poraza od tri u nizu. Sa druge strane, Zvezda je odigrala najlošiji meč u Evroligi ove takmičarske godine, a ovaj neuspeh će joj ublažiti večerašnji porazi njenih direktnih konkurenata u borbi za Top 8 - Efesa i Darušafake.

REAL MADRID - ZVEZDA 98:68 (38:24, 25:20, 17:13, 18:11)

Šestorica igrača "kraljevskog kluba" postigla su dvocifreni broj poena - Džef Tejlor, Gustavo Ajon i Jonas Mačulis po 12, a Entoni Rendolf, Otelo Hanter i Serhio Ljulj po 11. Trener domaćina Pablo Laso kombinovao je petorku i dobijao šta je i tražio, dok su pokušaji Dejana Radonjića da trgne ekipu imali samo povremeno i kratkotrajno dejstvo.

Marko Simonović (13 p) i prinudni plejmejker Čarls Dženkins (10) bili su igrači Zvezde koji su se najteže mirili sa ovako ubedljivim porazom, ali uprkos njihovom naporu i prvom nastupu Nemanje Dangubića od januarske povrede tetive (4 poena za 25 minuta), crveno-beli nisu uspevali da pronađu način za ozbiljniji otpor domaćinu.

Real je diktirao ritam, igrao na momente veoma atraktivno i završio meč sa čak 30 asistencija i 24 pogodaka za dva iz 30 pokušaja. Istovremeno, sam broj poena Madriđana pokazuje neuspeh crveno-belih u odbrani, a samo tri pogotka iz 19 pokušaja Beograđana slika su i prilično loše napadačke večeri srpskog tima.

Na narednoj evroligaškoj stanici, sledeće nedelje, Zvezdu očekuje jako važno gostovanje Armaniju, posle kojeg će kod kuće igrati protiv Olimpijakosa, pa protiv Barselone u Španiji, UNIKS-a u Beogradu i Darušafake u Turskoj, u poslednjem kolu.

Upravo porazom tima Dejvida Blata, rastojanje između srpskog prvaka i Darušafake kao prvog tima ispod crte i dalje iznosi dve pobede.

REAL: Rendolf 11 (3/4 za tri, 5 sk), Drejper, Fernandez 3 (6 as), Dončić 7 (5 as), Mačulis 12 (4/6 za tri), Rejes 1, Ajon 12 (6 sk), Kerol 9 (0/4 za tri), Hanter 11 (8 sk), Ljulj 11 (10 as, 6 izg), Tompkins 9, Tejlor 12. TIMSKI: 12/29 za tri, 24/30 za dva, 33 skoka i 30 asistencija.

ZVEZDA: Volters 9, Tompson 6, Dangubić 4, Mitrović 4, Lazić, Dobrić, Simonović 13 (1/4 za tri), Rakićević, Dženkins 10 (5 as), Gudurić 7, Kuzmić 6 (5 sk), Bjelica 9 (0/4 za tri, 8 sk). TIMSKI: 3/19 za tri, 23/41 za dva, 22 skoka i 14 asistencija.

Barselona - UNIKS 70:62

Tabela: CSKA 19-6, Real 19-6, Olimpijakos 18-7, Fenerbahče 16-9, Zvezda 14-11, Baskonija 14-11, Panatinaikos 14-11, Efes 13-12, Darušafaka 12-13, Žalgiris 11-14, Barselona 10-15, Makabi 9-16, Bamberg 9-16, Galatasaraj 8-17, UNIKS 7-18, Armani 7-18.

26. kolo (16. i 17. mart): Efes - Makabi, Panatinaikos - Real, Bamberg - Fenerbahče, Milano - Crvena zvezda, Uniks - Žalgiris, Darušafaka - Barselona, Olimpijakos - Galatasaraj, Bamberg – CSKA.

- kraj utakmice, Real je pobedio Zvezdu 98:68! -

39' 98:68 Seriju Zvezde prekida Džef Tejlor trojkom, posle čega Gudurić poklanja loptu Dončiću, koji pogađa trojku za "plus 30".

39' 92:68 Bjelica istrčava kontru sa Gudurićem i poentira o tablu uz iznuđen faul. Ipak, potom promašuje slobodno bacanje.

38' 92:66 Gudurić trojkom "veže" svojih sedam poena.

37' 92:63 Igrači Reala sa ogromnom željom dolaze do ofanzivnih skokova, ali im je u ovim trenucima "zaštucao" šut za tri poena, što Gudurić koristi da istrči kontru i da postigne još dva poena.

36' 92:61 Dok se nižu pogoci Reala, Gudurić je iznudio dva slobodna bacanja i postigao svoje prve poene na utakmici.

35' 90:59 Crveno-beli tek u četvrtom minutu ovog kvartala postižu prve poene. Ubacio ih je Dženkins, pogotkom sa dva sa distance. Nekoliko sekundi kasnije, Real uzvraća hicem Džejsija Kerola, pa zakucavanjem Luke Dončića! Radonjić traži tajm-aut.

33' 86:57 I dalje traje serija Reala. Sada je poene postigao Tompkins posle faula, iznuđenog u situaciji sa četvoricom domaćih ispod koša Zvezde. Veoma loš period crveno-belih.

32' 84:57 Još lakih poena za Hantera - sada snažnim zakucavanjem.

31' 82:57 Otelo Hanter realizuje dva slobodna bacanja, za novo maksimalno vođstvo Madriđana - "plus 25".

- Nižu se promašeni šutevi Zvezde za tri poena. Trenutno, crveno-beli "stoje" na 2/14.

- kraj treće četvrtine, 80:57 za Real -

30' 78:57 Milko Bjelica "okreće" Hantera i pogađa uz faul, 35 sekundi pre kraja ovog kvartala. Centar Zvezde dao je šest poena u ovoj četvrtini.

28' 76:54 Četvrti faul Lazića, zbog kojeg je bek Zvezde veoma nervozan... Odmah potom, Zvezda igra dobru odbranu, a nervozni Rendolf odguruje Gudurića. U sledećem napadu, Amerikanac iz ćoška pogađa još jednu trojku. Interesantno je da je rezultat ove deonice "samo" 13:10, s obzirom na ogroman broj poena u prvom delu meča.

26' 68:48 Osmi poen Čarlsa Dženkinsa, posle prodora. On i Simonović trude se najviše među Beograđanima da zadrže rezultat na što podnošljivijem "minusu".

24' 68:46 Trenutna igra - u skladu sa rezultatom. Bez previše žestokih duela, na momente rastrzana... Crveno-beli nisu realizovali uzastopne kontre.

22' 66:46 Početak nastavka i još jedna trojka Real. Ovaj put - postigao je Mačulis. Na drugoj strani, poentirao je Simonović.

Utakmicu u dvorani "Wizink centar" uživo prati 10.247 gledalaca.

Strelci:

REAL: Rendolf 8 (2/2 za tri), Fernandez 3, Dončić 2, Mačulis 9 (3/3 za tri), Rejes 1, Ajon 8 (5 as), Kerol 7, Hanter 3, Ljulj 9 (6 as), Tompkins 7, Tejlor 6. Timski: 8/13 za tri, 15/17 za dva, 19 asistencija

ZVEZDA: Volters 9 (1/2 za tri), Tompson 6, Dangubić 4, Mitrović 4, Simonović 9 (1/2 za tri), Dženkins 6 (3 as), Kuzmić 6. Timski: 2/7 za tri, 14/21 za dva, 9 asistencija.

- poluvreme -

20' 63:44 Košarka neobaveznih odbrana, u kojoj se Real, naravno, mnogo bolje snalazi. Kerol posle kontra postavlja novih "plus 21", posle čega Dion Tompson snažno zakucava.

18' 57:38 Posle dugo vremena - poeni Zvezde. Postigao ih je Čarls Dženkins, ali već nekoliko sekundi kasnije Rendolf dobija šansu za još lakih poena.

18' 55:34 Period dužih napada Zvezde, ali bez poena. Gudurić je utrčao prethodno pod obruč u pratnji dvojice čuvara, a Radonjić je zaradio tehničku tražeći faul na svom beku u tom trenutku. Real poenima sa "crte" dolazi do maksimalnih "plus 21". Sudije dosuđuju zaista svaki kontakt kao faul na obe strane.

17' 53:34 Fernandez spektakularnom trojkom, sa devet metara, uz zvuk sirene, postavlja maksimalnu razliku "plus 19". Radonjić traži još jedan tajm-aut.

Sudije dosuđuju Branku Laziću treću ličnu grešku, što dovodi Zvezdu u značajan problem. Umesto njega, na parketu je ponovo Gudurić.

15' 48:34 Posle poena Hantera uz faul, Simonović koristi još penala. Ovog puta, faulirao ga je Rejes.

15' 45:32 Rudi Fernandez promašuje svoj prvi šut za tri, a Simonović potom iznuđuje faul Hantera i slobodna bacanja.

14' 45:30 Trej Tompkins reaguje na Zvezdin trzaj još jednom - sedmom trojkom Reala (iz devet pokušaja).

13' 42:30 Bjelica dobro reaguje u odbrani, a Volters posle kontre polaže za "minus 12". Crveno-beli reaguju i napadački igraju dobar meč, ali će za bilo šta više morati mnogo čvršće u odbrani.

12' 40:28 Ljulj i Ajon odlaze na odmor, a Volter i Simonović sa linije penala postižu prve poene Beograđana u ovoj deonici.

- Evo i prvog promašaja Reala za dva, u 12. minutu, posle prodora Serhija Ljulja.

11' 40:24 Madriđani lakim poenima "otvaraju" i drugu deonicu. Trej Tompkins pogađa posle kontre,

- kraj prve četvrtine - Real u prvih deset minuta nije promašio šut za dva (7/7), dok za tri pogađa sa visokih 75 odsto (6/8). Na drugoj strani, Zvezda šutira 67 odsto iz igre, ali to nije dovoljno da se u Realovom ritmu parira "kraljevskom" klubu.

10' 38:24 Volters pogađa drugu trojku Zvezde, a Ajon potom kao na treningu koristi asistenciju Ljulja za snažno zakucavanje.

10' 36:21 Ljulj sada pogađa i sa linije penala, za velikih "plus 15". On je postigao devet poena, koliko i Mačulis.

9' 34:21 Serija trojki Reala traje. Sada je jednu ubacio i Ljulj - šestu timsku iz osam pokušaja. U narednom napadu pogodio je i za dva, za seriju Madriđana, koji šutiraju 12/14!

8' 27:19 Prva trojka Zvezde (Simonović), pa četvrta i peta Realova (Rendolf, pa Mačulis). Radonjić traži tajm-aut.

6' 19:14 Crveno-beli su ispunili bonus, što je Ljulj iskoristio da iznudi faul i da pogodi oba slobodna bacanja.

6' 17:14 Real napada, napada i Zvezda! Posle lakih poena Ajona, Dženkins prodire i polaže loptu u gužvi među Madriđanima. Igrači odlaze na prvi tajm-aut.

5' 15:12 "Svaki napad je koš!", negoduje Radonjić u razgovoru sa svojim igračima. Za to vreme, Dangubić koristi dva slobodna bacanja, iznuđena u prodoru.

5' 15:10 Treću trojku za Real (iz četiri pokušaja) postiže Rendolf. Veliki broj poena u prvih pet minuta.

4' 12:10 Jonas Mačulis ušao je u dobrom napadačkom ritmu u meč. Već je postigao dve trojke. Real insistira na brzoj košarci, Zvezda bazira napade na Kuzmiću. Na drugoj strani, i Gustavo Ajon postigao je četiri poena.

2' 2:4 Početak utakmice i uzastopna zakucavanja Nemanje Dangubića! Bek Zvezde oporavio se od povrede tetive i prvi put igra od gostovanja Makabiju sredinom januara!

Startne petorke:

REAL: Lulj, Tejlor, Mačiulis, Rendolf, Ajon

ZVEZDA: Dženkins, Gudurić, Dangubić, Mitrović, Kuzmić

Real Madrid (18-6) - Crvena zvezda mts (14-10)
.

Tačno u 21 čas u hali "kraljevskog kluba" počeće poslednji meč 25. kola Evrolige, u kojem će španski prvak igrati za povratak na deobu prvog mesta, a srpski za još jedan korak u trci za plasman u Top 8 fazu.

Za Zvezdu sigurno neće igrati prvi plejmejker Stefan Jović, koji još ne trenira sa ostatkom tima zbog povrede leđa, dok za domaće definitivno neće nastupiti prekaljeni krilni centar Andres Noćioni.

Posmatrano i kroz ostale rezultate, poraz Fenerbahčea od Baskonije ne ide u korist srpskom predstavniku, dok crveno-belima svakako odgovara kiks Panatinaikosa na gostovanju Žalgirisu. U tom pogledu, navijači Zvezde pratiće sa velikom pažnjom i preostale dve večerašnje utakmice, Efes - Bamberg i Olimpijakos - Darušafaka.

U najavi utakmice Real - Zvezda konstultovali smo i kolegu iz Španije Naća Mendazu, koji nam je govorio o seriji loših rezultata "kraljevskog kluba", igri Madriđana, vrlinama, problemima i šansama Zvezde.