Zvezda oborila rekord - bez derbija u polufinalu!

Crveno-beli savladali Budućnost i zakazali za vikend početak polufinalne serije protiv istog rivala. Drugi par činiće Cedevita i Partizan!

Zvezda oborila rekord - bez derbija u polufinalu! Izvor: MN PRESS

Za kraj ligaškog dela - pobeda Crvene zvezde mts, novi "jadranski" rekord i razmršeni polufinalni "čvor"!

Ekipa Dejana Radonjića sačuvala je perfektan skor na domaćem terenu pobedivši i Budućnost 82:66, tim trijumfom ušla u istoriju sa skorom 25-1 i ujedno definisala parove borbe za plasman u finale: Crvena zvezda mts - Budućnost i Cedevita - Partizan!

Te serije počeće sledećeg vikenda, igraće se na dve pobede i njihov izgled bio je "jedini" takmičarski ulog ove utakmice, u kojoj je crveno-bele nosio sjajni Čarls Dženkins sa 21 poenom, uz veliku podršku Luke Mitrovića sa 13 (5 sk i 7 as), Ognjena Kuzmića sa 14 (8 sk) i Marka Gudurića sa devet.

Podgoričani su uložili trud da iznenade, da izbegnu Zvezdu i da eventualno zakažu "večiti derbi" za kraj ove nedelje, ali su ostajali bez snage u borbi sa čvrstim i na momente veoma raspucanim domaćinom.

Plejmejker Podgoričana Markus Vilijams (14 p, 5 as) driblinzima i asistencijama je dobijao aplauze publike, koja je pozdravljala i hice domaćih sa distance (13/27 za tri), kao i napor crveno-belih u odbrani, čemu je u finišu aplaudirao i zadovoljni Radonjić.

Za razliku od prethodne četiri utakmice, ulogu plejmejkera u Zvezdi je ponovo preuzeo oporavljeni Stefan Jović, koji je na terenu proveo 15 minuta, postigao pet poena i nagovestio da će biti spreman za najvažniji period sezone, koji je upravo počeo.

ZVEZDA - BUDUĆNOST 82:66 (27:22, 23:23, 16:14, 16:7)

Sa ostvarenim planom da trijumfalno i završe ligaški deo, crveno-beli će pre polufinala posvetiti svu pažnju gostovanju Armaniju u četvrtak, na kojem će igrati za veoma značajnu pobedu u sklopu borbe za plasman u Top 8. Odmah potom, Radonjićev tim fokusiraće se na novi meč protiv večerašnjeg rivala.

Ekipa Ilijasa Zurosa bila je u ovom meču konkurentna domaćinu u prvom poluvremenu, odgovarala čvrstom igrom u odbrani i serijom pogodaka za tri u napadu, ali je ostajala bez "municije" dok je odmicao drugi deo. Raspucani Dženkins postigao je čak 17 poena do pauze, a potom prepustio komandnu palicu Kuzmiću, Mitroviću i Guduriću.

Podgoričani su zadržavali prednost domaćina na jednocifrenom "plusu" do starta drugog dela, a potom se trgli na "plus 14" (63:49 u 25. minutu) i dozvolili Zvezdi još samo tri poena do kraja te deonice. Međutim, Kuzmićevi pogoci na "otvaranju" završnom kvartala najavili su mirnu (i viđenu) poslednju četvrtinu, u kojoj gost nije imao rešenje za igru favorita, ukrašenu trojkama Gudurića i pogotkom Dangubića za maksimalnih 82:63.

Novi duel Zvezde i Budućnosti najverovatnije će biti odigran u nedelju, u 19 časova.

ZVEZDA: Volters 4, Tompson 4, Dangubić 5, Mitrović 13 (3/5 za tri, 5 sk, 7 as), Lazić 5, Dobrić, Simonović 2, Dženkins 21 (4/5 za tri, 5 as), Gudurić 9 (3/5 za tri), Jović 5 (4 as), Kuzmić 14 (8 sk), Bjelica. Timski: Šut za dva 17/32, šut za tri 13/27, 31 skok (22-9), 24 asistencije, 16 izgubljenih, 7 ukradenih.

BUDUĆNOST: Rejnolds 5 (5 as), Vilijams 14 (3/7 za tri, 5 as), Suad Šehović 6, Subotić 2 (4 sk), Sead Šehović, Gordić 10, Ilić 2, Savović 9 (3/5 za tri), Klasen 5, Nikolić 6, Popović 6, Vranješ 1. Timski: Šut za dva 14/24, šut za tri 10/30, 20 skokova (16-4), 15 asistencija, 17 izgubljenih, 7 ukradenih.

Iz minuta u minut:

- Kraj utakmice, pobeda Zvezde! Ona će u polufinalu igrati protiv Budućnosti, dok će u drugoj seriji igrati Cedevita - Partizan! -

40' 82:66 Popović pogađa trojku u rasterećenom finišu, lišenom neizvesnosti. Dok se bliži poslednji zvuk sirene, uveliko je jasno i ko će pobediti i ko će protiv koga igrati u polufinalu ABA lige.

38' 82:63 Posle dugo vremena - poeni Budućnosti. Postigao ih je Popović, između pogodaka Voltersa i Dangubića.

37' 78:61 Posle nekoliko "sušnih" minuta na obe strane, Gudurić pogađa još jednu trojku, za novo maksimalno vođstvo.

36' Serija promašaja Budućnosti, neiskorišćen napad Zvezde i aplauz publike Guduriću za trud u odbrani. Aplaudira i Radonjić.

34' 75:61 Sjajan potez Vilijamsa, dribling u reketu Zvezde ispred Lazića, kojim dobija aplauz publike. Navijači su potom aplaudirali i Guduriću, za pogođenu trojku.

33' 72:59 Značajno bolja reakcija Zvezde nego u završnici treće četvrtine. Posle dugog napada, Mitrović hvata ofanzivni skok i "ukucava" svoj 13. poen.

31' 70:59 Kuzmić "otvara" svojim koševima i ovaj kvartal za Zvezdu. Realizovao je uzastopne napade domaćina.

- kraj treće četvrtine -

30' 66:59 Slobodna bacanja Alekse Ilića, loš napad Zvezde i promašaj Subotića za tri, uz zvuk sirene. Podgoričani su uspeli da prepolove maksimalni zaostatak uoči poslednje deonice. Crveno-beli su u poslednjih pet minuta ovog kvartala postigli samo tri poena.

29' 66:57 Od druge trojke Mitrovića - do treće trojke Mitrovića. Toliko je trajala serija Budućnosti, nakon koje je Zvezda upravo ispunila bonus.

28' 63:55 Veliki promašaj i Dangubića, posle kojeg Rejnolds dodaje do Subotića, a on faulira Bjelicu u napadu. Zuros poziva Vilijamsa na odmor. Stao je šut domaće, što Podgoričani koriste za seriju 8:0.

27' 63:55 Rejnolds pogađa trojku, za seriju gostiju 5:0. Milko Bjelica pokušao je da prekine taj niz trojkom, ali je promašio ceo obruč.

26' 63:52 Vilijams iznuđuje faul Lazića pri šutu za tri, pogađa jedno slobodno bacanje, pa pravi treću ličnu grešku, sprečivši tako Dangubića da lako zakuca. Bek Zvezde potom je promašio oba penala.

25' 63:49 Maestralna asistencija Vilijamsa za Klasena, koji prekida seriju domaćina. U narednom napadu, Mitrović pogađa svoju drugu trojku, za novo najveće vođstvo Zvezde.

24' 60:47 Dženkins i dalje u odličnom ritmu. Hicem sa distance "probio" je granicu od svojih 20 poena i odveo domaćina na dvocifreni plus (58:47). U sledećem napadu, Volters flouterom postavlja maksimalnu razliku od 13 poena. Tajm-aut Budućnost.

23' 56:47 Dženkins u sekundi ubrzava i utrčava pod koš Budućnosti posle okreta.

22' 52:47 Prve poene u nastavku postiže Kuzmić (52:45), a odgovara Petar Popović, polaganjem posle prodora.

Strelci:

ZVEZDA: Tompson 4, Dangubić 3, Mitrović 5 (5 as), Lazić 5, Simonović 2, Dženkins 17 (4/5 za tri), Gudurić 3, Jović 5 (4 as), Kuzmić 6 (4 sk). TIMSKI: Šut za dva 8/15, šut za tri 9/11, 7 skokova i 17 asistencija, uz osam izgubljenih lopti.

BUDUĆNOST: Rejnolds 2, Vilijams 11 (3/5 za tri, 3 as), Suad Šehović 6 (2/4 za tri), Gordić 8, Savović 6 (2/2 za tri), Klasen 3, Nikolić 6, Popović 2, Vranješ 1. TIMSKI: Šut za dva 8/14, šut za tri 8/14, 9 skokova i 9 asistencija, uz sedam izgubljenih lopti.

- poluvreme -

20' 50:45 Nikolić slobodnim bacanjima približava Budućnost na pet razlike, a Zvezda ne koristi poslednji napad u prvom delu meča. Posle promašaja Suada Šehovića iz "otvorene" pozicije, Mitrović dodaje loptu Kuzmiću, koji kasno šutira.

19' 50:43 Šuterska fešta u "Pioniru"! Dženkins je pogodio dve uzastopne trojke, a Vilijams i Suad Šehović zajedno tri! Crveno-beli šutiraju trojke 9/10, a Podgoričani 8/13! Tajm-aut Dejana Radonjića.

18' 44:34 I još jedna trojka Zvezde - Gudurić! Crveno-beli šutiraju trojke 7/8. Na drugoj strani, Markus Vilijams sjajno nalazi Nikolića, koji pogađa uz faul.

17' 41:30 Zvezda još jednom trojkom (Jović, za timski 6/7) odlazi na maksimalno vođstvo (plus 9), koje u sledećem napadu postaje "plus 11", košem Kuzmića. Crveno-beli su sabrali 14 asistencija.

16' 36:30 Dženkins je već postigao 11 poena. Trojkom odvodi Zvezdu na novih "plus 4", a Gudurić zatim asistira Kuzmiću za lake poene i "plus 6". Trener Podgoričana Ilijas Zuros  reaguje tajm-autom.

15' 31:30 Gordić vraća Budućnost u potpuni egal. U kratkom periodu već je postigao osam poena i omogućio Vranješu da košem sa linije penala smanji razliku na poen zaostatka.

15' 31:27 Zvezda zasniva napade na Kuzmiću, koji iznuđuje uzastopne faulove gostiju, sve do ulaska Budućnosti u bonus. Potom je iskoristio dva slobodna bacanja.

14' 29:27 Pogoci sa distance na obe strane. Dženkins realizuje šut za dva, a Gordić za tri - iz ćoška, posle asistencije Rejnoldsa, koji se spretno snašao okružen igračima Zvezde.

13' 27:24 Na isteku trećeg minuta drugog perioda, Gordić iznuđuje faul Voltersa i pogađa jedno slobodno bacanje. Radonjić prvi put u igru uvodi Marka Gudurića.

13' "Rovovska" borba na ove strane. Već dve dosuđene "mrtve" lopte u ovoj deonici. Prvi put su se za nju borili Lazić i Subotić, a drugi put Dženkins i Subotić.

12' Crveno-beli su ispunili bonus za minut i devet sekundi ove četvrtine.

11' 27:23 Drugu deonicu realizovanim slobodnim bacanjem "otvara" Oven Klasen, centar Budućnosti. Na drugoj strani - loš napad Zvezde i povratak Voltersa na svoju polovinu.

- kraj prve četvrtine -

10' 27:22 Čvrst finiš Zvezde. Dženkins je "spustio rampu" pred Gordićem, ukrao mu loptu, pa asistirao Tompsonu, koji je zakucao kroz obruč sekund pre kraja deonice.

10' 23:22 I gosti su u dobrom napadačkom ritmu. Suad Šehović pogodio je trojku u ranoj fazi napada, za tri poena razlike (23:20), a Nemanja Gordić potom pogađa za dva iz reketa, u svom prvom kontaktu s loptom.

9' 23:17 Čvrsta odbrana Zvezde, blokada Simonovića i brza trojka Lazića. Navijači Zvezde najglasniji do sada.

7' 18:15 I Luka Mitrović pogađa svoju prvu trojku. Savović mu "provocira" šut, a Zvezdin kapiten na to odgovara još jednim pogotkom domaćih van linije na 6,75 (3/3). U sledećem napadu, kapiten Zvezde asistira Tompsonu za zakucavanje.

6' 13:15 Dobar protok lopte Podgoričana i još jedna trojka Savovića (2/2). Gosti koriste "otvorene" pozicije i zasad su pogodili tri trojke iz četiri pokušaja.

5' 11:12 Izgubljene lopte Jovića u nizu i pogodak Popovića, za rezultatsku "klackalicu". Radonjić pravi izmenu, pa sada Dženkins preuzima ulogu plejmejkera domaćih, a na terenu je prvi put Simonović.

4' 11:10 Atraktivan početak meča i Dženkins u prvom planu. Pogodio je trojku, pa u sledećem napadu realizovao i prodor, uz faul, za vođstvo crveno-belih. Serija domaćina 6:0.

3' 5:8 Razmenjene trojke - Boris Savović pogodio je za Budućnost, a Nemanja Dangubić za Zvezdu. Odmah potom, ponovo je pogodio i Vilijams, ovog puta za dva.

2' 2:3 Prve poene na meču postiže Markus Vilijams, nekadašnji "plej" Zvezde. Pogodio je trojku, a na drugoj strani je prodorom i pogotkom odgovorio Stefan Jović.

1' Prvi posed imala je Budućnost, a napad je završila promašajem Borisa Savovića. Na drugoj strani, promašio je i Luka Mitrović

Startne petorke:

ZVEZDA: Jović, Dženkins, Dangubić, Mitrović, Kuzmić.

BUDUĆNOST: Vilijams, Su. Šehović, Popović, Savović, Nikolić

Crvena zvezda mts (24-1) - Budućnost (18-7)
!

Derbi ABA lige "zatvoriće" ligaški deo regionalnog takmičenja, uvesti prvenstvo u plej-of i odrediti parove polufinala.

Ako pobedi Zvezda - igraće protiv Budućnosti i u polufinalu, dok će drugi par činiti Cedevita i Partizan.

Ako pobedi Budućnost - u polufinalu ćemo gledati "večite derbije", a Podgoričani će putovati u Zagreb.

Takođe, ulog crveno-belih je i "jadranski" rekord, s obzirom na to da bi večerašnjom pobedom postali najuspešniji tim ligaškog dela od osnivanja regionalnog takmičenja.

Ostanite uz MONDO i pratite meč u tekstualnom prenosu.

- Posle četiri propuštene utakmice zbog povrede, Stefan Jović večeras će biti u ekipi Zvezde. Istrčao je na zagrevanje, a videćemo da li će i koliko nastupiti.

- Crveno-beli ulaze u ovaj meč u najjačem sastavu, okupljenom prvi put od 19. januara i gostovanja Makabiju: Jović, Volters, Lazić, Dangubić, Dženkins, Gudurić, Dobrić, Simonović, Mitrović, Bjelica, Kuzmić, Tompson.