"Petarda" u mreži amatera iz Gibraltara!

Reprezentacija BiH sa ubjedljivih 5:0 savladala Gibraltar u kvalifikacionom meču za SP 2018 odigranom u Zenici.

Kvalifikacije za SP 2018: BIH  - Gibraltar 5:0 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Bez suspendovanog selektora Mehmeda Baždarevića i nekoliko standardnih reprezentativaca

reprezentacija BiH dočekala je Gibraltar u okviru 5. kola Grupe H kvalifikacija za Mundijal 2018 i ispratila ga sa "petardom".

BIH - Gibraltar 5:0 (2:0)

Dvostruki strelac bio je Vedad Ibišević u 4. i 43. minutu, a Vršajević je povisio na 3:0 u 53. minutu. Na 4:0 povisio je Edin Višća u 58. minutu. Pobjedu "zmajeva ovjerio Ermin Bičakčić u 93. minutu.

„Zmajevi“ su ovom pobjedom isprali gorak ukus sa posljednjeg kvalifikacionog meča, kada su golom Cavelasa u petoj minuti sudijske nadoknade remizirali sa Grčkom.

I bez suspendovanih Edina Džeke, Ognjena Vranješa, Senada Lulića i Mate Jajala, pa ni selektora Mehmeda Baždarevića, BIH je potvrdila ulogu favorita protiv Gibraltara i ostavila ga i dalje bez boda u njihovoj 15. kvalifikacionoj utakmici.

"Zmajevi" su ovom pobjedom stigli na diobu drugog mjesta u grupi H sa Grčkom. Obje selekcije sada imaju deset bodova, s tim da Grci svoj meč petog kola igraju večeras protiv Belgije u gostima.

Selekcija BiH nije pružila previše lepršavu igru, u pojedinim trenucima ona je djelovala bezidejno protiv "amatera" iz Gibraltara koji su došli, kao i na sva ostala gostovanja, sa namjerom da pokušaju izboriti što manji poraz.

Vodila je BiH na poluvremenu golovima Vedada Ibiševića, međutim, utisak je da je rezultat trebao biti mnogo ubjedljiviji, a to se desilo tek u nastavku.

Počelo je odlično, prvo prilikom Cocalića već nakon 120 sekundi, a onda u četvrtom minutu Ibišević je načeo Gibraltar svojim drugim pogotkom u ovim kvalifikacijama.

Naša selekcija imala je posjed lopte i dominirala, ali nije bila toliko nadmoćnije, a dozvolila je i nekoliko greški koje su je mogle koštati gola.

Gibraltar je mogao čak i izjednačiti da se Kaskjaro bolje snašao poslije oduzete lopte Begoviću, kojem očigledno fali utakmica u nogama.

Ipak, miran odmor "zmajeva" obezbijedio je Ibišević svojim novim golom u 43. minutu na asistenciju VIšće. Gosti su reklamirali ofsajd, možda i opravdano, ali gol je priznat i poluvrijeme je završeno rezultatom 2:0.

Drugo poluvrijeme donijelo je mnogo bolju igru, posebno njegov početak u kojem je BiH postigla treći i četvrti gol i riješila pitanje pobjednika. Činilo se da je trener Dragan Perić, koji je vodio ekipu umjesto suspendovanog Baždareviča motivisao "zmajeve" u svlačionici i igra je bila mnogo tečnija, a napad ubojitiji.

Rezultat toga bio je gol Vršajevića za 3:0 u 53. minutu, iako je njemu kumovala i greška Roja Čipolina.

Samo pet minuta kasnije Gibraltar je potpuno položio oružje nakon pogotka Višće za 4:0.

Gol Višća 4-0

Za još ubjedljiviji trijumf pobrinuo se Bičakčić golom u posljednjim trenucima meča.

Reprezentacija BiH stigla je do očekivane pobjede koju mora da potvrdi u sljedećem kolu kvalifikacija, 9. juna, kada na Bilino polje dolazi Grčka, direktan konkurent u borbi za drugo mjesto u grupi.

Loša vijest za selektora Baždarevića je da u tom meču neće moći da računa na Seada Kolašinca koji je zaradio žuti karton koji mu donosi automatsku suspenziju.

TOK MEČA:

90+3' GOOOOOOOL Bičakčič pogađa za 5:0!

Ermin Bicakcic Goal HD - Bosnia & Herzegovina 5...by billiemccarroll

90' Igraće se tri minute sudijske nadoknade

87' Rezervista Entoni Bardon šutirao je sa 18 metara, Begović je odbranio. Najbolja prilika Gibraltara na meču

81' DObra akcija Bajića i Višće, ali ovaj drugi šutira preko gola

78' Hodžić je šutirao pored gola, napadač Dinama žestoko se trudi da postigne svoj prvi gol za selekciju BiH

75' Rijab Bajić zamijenio je Avdiju Vršajevića. Ovo je njegov debi za A selekciju

69' Pokušao je Hodžić makazicama, lijep potez, ali neprecizan

Miralem Pjanić je napustio igru i odmoriće za naredni meč protiv Albanije. Umjesto njega u igri je Mario Vrančić.

58' GOOOOOOL! Višća pogađa nakon asistencije Vršajevića! BIH vodi 4:0!

Edin Visca Goal HD - Bosnia-Herzegovina 4-0...by sports-live1

53' GOOOOOOL! Vršajević je povisio na 3:0. Kapiten Gibraltara Roj Čipolina promašio je loptu poslije ubacivanja sa lijeve strane i ona je došla do Vršajevića koji ju šalje u mrežu.Ovo je drugi pogodak Vršajevića u dresu bh. tima

Avdija Vrsajevic Goal HD - Bosnia & Herzegovina...by jaredpeele

48' Pjanić je šutirao sa dvadesetak metara, međutim, lopta odlazi pored gola

Kolašinac zbog žutog kartona koji je dobio propustiće naredni kvalifikacioni meč protiv Grčke.

Prva izmjena u selekciji BiH na startu drugog poluvremena. Umjesto Seada Kolašinca u igri je Daniel Pavlović.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

Vedad Ibisevic Goal Bosnia 2-0 Gibraltar - 25...by FootballLiveGoals

43' GOOOOOL! BIH vodi 2:0. Ibišević je postigao drugi gol!

40' Opasno ubacivanje pred gol Begovića, Cocalić glavom izbija ispred Hernandeza

34' Ibišević je dodao u Višće koji loše šutira sa nekih 13-14 metara

27' "Zmajevi" su propustili dobru priliku da povećaju vođstvo. Zukanović je proslijedio loptu na drugu stativu poslije kornera, ali je Bičakčić kratak i lopta odlazi u gol aut.

19' Nova prilika za Gibraltar poslije slobodnog udarca, jedan od igrača je šutirao sa desetak metara, a Bičakčić blokira na dva metra od gol linije

15' Prva prilika za Gibraltar, poslije greške Begovića koja nas je umalo koštala gola. Golman "zmajeva" se poigravao na tridesetak metara od svog gola i izgubio loptu, ali srećom Li Kaskjaro nije uspio da dobro zahvati loptu i propao je njegov pokušaj da uputi lob udarac.

BiH - Gibraltar / Begović se poigravaoby clipsbh

11' Nova prilika za "zmajeve"! Pjanić je uputio još jedan dobar pas, a ibrahim brani pokušaj Hodžića sa samo nekoliko metara

10' Hodžić šutira, ali Ibrahim je siguran

6' Pjanić je poslo visoku loptu  petarac gostiju, Višća šutira daleko od gola. Bila je ovo teška pozicija

4' GOOOOOOL BiH je povela nakon samo tri i po minuta igre. Ibišević je dobro primio dubinsku loptu u šesnaestercu protivnika i potom matirao golmana Gibraltara za svoj drugi gol u ovim kvalifikacijama.

BiH - Gibraltar / 1:0 Ibiševićby clipsbh

2' Dobar centaršut Bičakčića, skočio je Hodžić koji je izblokiran. Biće korner