Penali i promašaji kobni za Sarajevo!

Fudbaleri Sarajeva eliminisani su od Zarje u prvom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope poslije produžetaka i penala. Golman Paščenko junak moldavske ekipe.

Liga Evrope: Sarajevo ispalo od Zarje poslije penala Izvor: MONDO/Samir Cacan

Sarajevo je uspjelo da nadoknadi minus od jednog gola iz prve utakmice protiv Zarje i da na Koševu slavi sa identičnih 2:1, ali je eliminisano poslije penala  - 5:6.

SARAJEVO - ZARJA penalima 5:6 (2:1)

Ekipa Mehmeda Janjoša nadigrala je goste iz Moldavije, ali jsu fudbaleri Zarje uspjeli da izbore produžetke, potom i da sa desetoricom igrača izdrže pola sata i stignu do penal serije u kojoj su bolje šutirali, a golman Paščenko još jednom briljirao na golu.

Ni preko 30 šuteva, pa ni jedanaesterac u 86. minutu nisu bili dovoljni Sarajevu za prolaz u drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope.

Paščenko je četiri minuta prije kraja utakmice odbranio šut Crnkića, baš kao što je "skinuo" i jedanaesterac Kuzmanovića u šestoj seriji i definitivno se nametnuo kao heroj moldavske ekipe.

Na drugoj strani bordo ekipe je podbacila, prvenstveno u realizaciji, gdje nije uspjevala da probije bedem Moldavaca ni nakon isključenja Novikova.

U odlučujućim trenucima Paščenko je činio čuda na gol liniji, dok je njegova odbrana disciplinovano čuvala rezultat 2:1 koji joj je garantovao produžetke, kasnije i penale.

Uspjevali su fudbaleri u bordo dresovima da probijaju bokove, ali nedostajali su dobri centaršutevi, umjesto toga lopta je prelazila čitav šesnaesterac ili bivala izblokirana od prvog igrača.

U samom finišu regularnog dijela prava drama. Prvo je Anđušić izborio penal ukravši loptu Jermaku koji g aje potom oborio, ali Crnkićev šut sa "bijele tačke brani" Paščenko.

Samo šezdesetak sekundi kasnije nova drama, a od svega samo se zatresla prečka poslije pokušaja Novakovića.

Meč je ušao u produžetke, a uprkos ogromnoj prednosti u posjedu lopte (u jednom trenutku iznosio je 86-14%) Sarajevo nije uspjelo da stigne do pogotka.

Najbliži tome u dodatnom vremenu bilo je krajem prvog produžetka kada je odbrana Zarje poslije velike gužve u petercu uspjela da izbaci loptu, a treba napomenuti da je tom prilikom bh. predstavnik vjerovatno i oštećen za jedanaesterac jer je lopta pogodila jednog igrača Zarje u ruku.

Ipak gosti su i narednih 15 minuta uspjeli da odole i odvedu meč u jedanaesterce koji su, kako se ispostavilo, bili kobni za bordo tim.

Sarajevo je svoj evropski put završilo na prvoj stepenici i pokvarilo odlično veče za bh. fudbal, jer su prolaz u drugi krug obezbijedili Široki Brijeg i Željezničar.

Na drugoj strani Zarja će igrati drugo kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, a protivnik će joj biti Apolon iz Limasola.

TOK MEČA:

5:6 Fokša pogađa, Zarja je u drugom kolu!

PENAL SERIJA

Kraj drugog produžetka, šutiraće se jedanaesterci!

115' Lopta prolazi tik pored stative poslije šuta Radovca sa 30 metara

113' Paščenko spašava Zarju, potom i Jermak. Prvo je golman gostiju odbranio pokušaj Crnkića sa samo tri, četiri metra, a onda je Jermak izblokirao pokušaj Anđušića i spasio čist gol

U toku je drugi produžetak

105+1' Kakva prilika za Sarajevo, velika gužva u petercu, na kraju ništa od gola. Sarajevo je možda i oštećeno za jedanaesterac jer je lopta pogodila u ruku Mihajlova

101' Sarić je pokušao sa 20 metara, lopta odlazi preko gola

100' Pavlović sigurno hvata loptu nakon pokušaja gostiju iz slobodnog udarca sa 30-ak metara

99' Novaković je ponovo bio najviši u skoku, ovaj put poslije slobodnog udarca, ali neprecizan

93' Kuzmanović je jedva zahvatio loptu glavom poslije centaršuta s desne strane, lopt aje u gol-autu

Izvor: MONDO/Samir Cacan

Kraj regularnog toka utakmice, igraće se produžeci!

Crveni karton za Novikova

87' Prečka, kakva drama pred golom Zarje!

NIŠTA OD GOLA, PAŠČENKO JE ODBRANIO JEDANAESTERAC CRNKIĆU!

86' PENAL ZA SARAJEVO! Jermak je oborio Anđušića.

80' Kakva prilika za Zarju. Opasno je bilo poslije auta sa lijeve strane, a šut jednog igrača gostiju je izblokiran. Sarajevo je imalo sreće.

78' Odličan udarac Novakovića, međutim Paščenko brani krajnjim naporom i odbija u korner. Poslije kornera opravdano poništen gol Crnkića zbog ofsajda

66' Pokušaj Sarajeva iz daleka ali neprecizno

60' GOOOOL! Zaginailov je smanjio na 2:1 poslije slobodnog udarca za goste i gužve u šesnaesterccu - 2:1. Ovo je rezultat koji vodi u produžetke

52' Rahmanović je ubacio sa desne strane, Paščenko odbija u korner

Kraj prvog poluvremena

40' Bekić je šutirao sa 30 metara, preko gola odlazi lopte

35' GOOOOOL! Kadušić je pogodio sa "bijele tačke" - 2:0!

FK Sarajevo (Bih)2-0Zaria Balti (Mda) 06.07.2017by Football--Live

34' PENAL ZA SARAJEVO! Jermak je sapleo Sarića u šesnaestercu Zarje.

31' Prva prilika za goste, Zaginailov se oslobodio Novakovića, ali je šutirao daleko preko gola

13' GOOOOL! Kuzmanović se odličnu ubacio po lijevoj strani i sa poprečne linije vratio povratnu  za Rahmanovića, čiji šut brani Paščenko, a Hebibović odbijenu loptu šalje u mrežu -  1:0!

Anel Hebibovic GOAL HD - FK Sarajevo (Bih) 1...by 87taras11' Dobro ubacivnaje s lijeve strane, Hebibović šutira glavom pored gola

7' Odlična solo akcija Crnkića i šut pored gola. Možda bi bilo bolje da je dodao nekom od saigrača koji su bili u boljoj poziciji.

5' Dobar šut Bekića, Paščenko brani

3' Opasno ubacivanje u šesnaesterac Sarajeva, ali Pavlović je oprezan i kupi loptu

Počeo je meč na Koševu

Tri izmjene napravio je trener Sarajeva Mehmed Janjoš, umjesto Ahmetovića, Ivetića i Hodžića, u startnih 11 su Rahmanović, Kadušić i Kuzmanović.

U ekipi Zarje nema izmjena u odnosu na startnu postavu prije sedam dana.