LE (plej-of): Dinamo bez Evrope!

Zagrebački “modri” prvi put poslije 28 godina neće igrati nijedno evropsko takmičenje. Skopski Vardar u Ligi Evrope poslije još jedne pobjede nad turskim Fenerbahčeom.

Zagrebački Dinamo ostao je bez duple krune u Hrvatskoj, a katastrofalnu godinu nastavio je eliminacijom iz evropskih takmičenja.

Nakon što se spasio u prvom meču protiv Skenderbega u Zagrebu i golom u sudijskoj nadoknadi stigao do remija 1:1 u revanšu u Albaniji “modri” nisu uspjeli da se ponovo provuku.

Dinamo je odigrao 0:0 sa Skenderbegom i prvi put još od sezone 1989/1990 ostao bez plasmana u evropska takmičenja!

Tada je u kvalifikacijama za Kup UEFA eliminisan od francuskog Oksera poslije poraza 3:1 na Maksimiru i pobjede 1:0 u Francuskoj i pobjede.

Od tada do danas Dinamo je bio redovni učesnik evropskih takmičenja, od čega je pet puta igrao grupnu fazu Lige šampiona.

Fudbaleri Vardara savladali su Fenerbahče u Istanbulu rezultatom 2:1 u gotovo preslikanom meču kao prije sedam dana u Skoplju.

Vardar je još jednom odigrao disciplinovano, kontrolisao meč, a onda u sudijskoj nadoknadi dotukao protivnika kojem nije preostalo ništa nego da se potpuno otvori i pokuša da napravi čudo.

Nije bilo golova u prvih 45 minuta, iako je Fenerbahče napadao, ali i Vardar uspio da pogodio stativu preko Barsegjana.

Ulker stadion u Istanbulu konačno je proključao u 61. minutu kada se Nojštater najbolje snašao poslije kornera i loptu sa samo nekoliko metara poslao loptu u mrežu.

Fenerbahce gol

Činilo se da će Turci konačno slomiti otpor Vardara, ali umjesto toga, uslijedio je odgovor na drugoj strani.

Džigauri je odlično istrčao kontranapad i primio loptu pred protivničkim šesnaestercom, a onda uz malo sreće poslao loptu iza leđa Karlosa Kamenija.

Gol Vardar

Fenerbahče više nije imao izbora i jurnuo je naprijed, a to mu se usvetilo u sudijskoj nadoknadi kada je Barsegjan izbacio Gligorova koji rutinski šalje loptu u mrežu za veliku pobjedu Vardara i plasman u grupnu fazu Lige Evrope.