Srbija s pobedom ide na Eurobasket

"Orlovi" u poslednjem pripremnom meču na zatvaranju Akropolis kupa savladali domaćina Grčku, uz veliki pad u finišu meča. Na Evropsko prvenstvo odlaze sa skorom 7-1

Srbija s pobedom ide na Eurobasket Izvor: MN PRESS

Košarkaši Srbije pobedom su okončali seriju pripremnih mečeva uoči odlaska na Eurobasket.

U poslednjoj proveri pred put u Istanbul savladana je ekipa Grčke, na zatvaranju "Akropolis kupa" rezultatom 69:67 (21:18, 17:17, 16:9, 15:23).

"Orlovi" su umalo izgubili dobijeni meč, jer su u finišu dozvolili rivalu da posle "minus 14" (55:69) stignu na samo koš razlike (67:69) i šutiraju za izjednačenje. Na sreću Srbije, i Printezis i Kalatis su bili neprecizni, pa nisu uspeli da se revanširaju za ubedljiv poraz pretrpeljen nedavno na "Trofeju Beograda" (61:93).

Meč je dobijen, ali će selektor Saša Đorđević imati mnogo toga da kaže svojim izabranicima po povratku ekipe u Beograd.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je Dragan Milosavljević sa 17 poena, dok je kod Grka prednjačio Kostas Slukas sa 15 pogodaka.

SRBIJA: Mačvan 3, Bogdanović 11, Kalinić, Milosavljević 17, Birčević 5, Štimac, Nedović, Lazić 7, Micić 2, Gudurić 6, Jović, Kuzmić 9, Marjanović 9.

GRČKA: Kalatis 10, Burusis 13, Slukas 15, Larencakis, Papajanis 4, Printezis 7, Papanikolau 8, Mancaris 6, Agravanis, Papapetru 2, Borgis, Adetokumbo 2.

Srbija je zauzela drugo mesto na "Akropolis kupu" sa skorom 2-1, dok je trijumfovala Gruzija sa istim učinkom. Gruzijci su u poslednjem meču izgubili od Italije rezultatom 65:73, ali su prethodno pobedili i Grčku i Srbiju.

Srbija je okončala pripreme za Eurobasket učinkom od sedam pobeda i jednim porazom, juče od Gruzije u Atini.

Đorđević trebalo bi posle Akropolis kupa da saopšti konačan spisak od 12 igrača koje će povesti na Evropsko prvenstvo, koje startuje 31. avgusta.

ČETVRTA ČETVRTINA

Srbija dobija meč rezultatom 69:67, a poslednja četvrtina rešena je u korist Grka 23:15

Srbija je 22 sekunde pre kraja meča dovela u pitanje trijumf u meču u kojem je tri i po minuta pre toga imala "plus 14". Marjanović je posle faula u napadu, doveo Grke u priliku da stignu do izjednačenja, ali je Adentokumbo promašio oba slobodna bacanja. Grci su nakon što je Milosavljević izbacio loptu van terena opet imali napad, ali su bili neprecizni. Najpre je promašio Printezis otvoren šut, a potom je neprecizan bio i Kalatis.

39' 69:67 - Grci nastavljaju seriju, koja sada iznosi 12:0 i stižu na korak od izjednačenja, uz dosta sreće za Srbiju jer Slukas nije bio dva puta precizan iz daljine

38' 69:61 - Za samo minut i po Grci prave 6:0, Srbija se, čini se, malo opustila, nakon čega je Saša Đorđević zatražio tajm-aut

37' 69:59 - Papanikolau sa linije slobodnih bacanja smanjuje rezultat, ali Srbija i dalje ima dvocifrenu prednost

36' 69:55 - Igra se sada brzo, ali se i greši na obe strane. Umesto Marjanovića, Đorđević prvi put u drugom poluvremenu uvodi Kuzmića koji je odlično odigrao prvih 20 minuta. Printezis prekida neefikasni period, a Lazić uzvraća istom merom na drugoj strani terena, petim poenom. Nakon njega precizan je i Mačvan, a selektor Grčke Misas zatražio je tajm- aut

34' 62:53 - Grci prave seriju 5:0, ali Lazić je prekida trojkom

31' 59:48 - Srbija dobro počinje. Micić pogađa na startu poslednjeg kvartala

TREĆA ČETVRTINA

Srbija vodi posle treće četvrtine rezultatom 54:44. Dobila je treću deonicu rezultatom 16:9

30' 54:44 - Milosavljević četvrti put tera igrače Grčke da načine faul nad njim u ovoj četvrtini, ali samo jednom pogađa, a za njim ubacuje i Marjanović, ali ne koristi dodatno slobodno bacanje za najveću prednost od 10 poena

27' 44:50 - Greška Micića, pa Kalatisa sa druge strane, što koristi Srbija pa preko Marjanovića stiže na "plus 6"

26' 47:44 - Adentokumbo pogađa iz odbojke, a Milosavljević precizan sa linije penala, postiže 14 poen večeras

25' 45:40 - Srbija pravi 5:0, Bogdanović pogađa trojku na asistenciju Micića

24' 42:40 - Marjanović ulazi u igru prvi put večeras, umesto Štimca i odmah zakucava

23' 40:40 - Mnogo greše srpski igrači na početku treće četvrtine, poslednji je pogrešio Micić, a potom je svirana tehnička Srbiji, što Grci koriste da stignu do izjednačenja

22' 38:40 - Srbija je prokockala tri napada, a Printezis pogađa, ali Milosavljević vraća prednost "orlovima"

21' 38:36 - Srbija ima prvi napad u drugom poluvremenu, ali Milosavljević pravi grešku u koracima, dok na drugoj strani Burusis pogađa jedno bacanje sa linije penala posle faula

DRUGA ČETVRTINA

Srbija vodi na poluvremenu 38:35. Skor druge četvrtine je 17:17. "Orlovi" su veoma dobro odigrali prvih 20 minuta, uz šut za dva 11/20, i šut za tri 4/1 i 15 skokova.

Najefikasniji je Dragan Milosavljević sa 10 poena, uz samo jedan promašaj iz igre, dok je Ognjen Kuzmić upisao devet pogodaka.

Kod Grka Kalatis i Burusis postigli su po osam poena za prvih 20 minuta.

Učinak igrača posle prvog poluvremena

Srbija: Mačvan 1, Bogdanović 5, Kalinić, Milosavljević 10, Birčević, Štimac, Nedović, Lazić 2, Micić , Gudurić 6, Jović, Kuzmić 9, Marjanović.

Grčka: Kalatis 8, Burusis 8, Slukas 7, Larencakis, Papajanis 2, Printezis, Papanikolau 2, Mancaris 6, Agravanis, Papapetru 2, Borgis, Adetokumbo.

Milosavljević je Srbiji u finišu prvog poluvremena vratio prednost, ali je uz zvuk sirene za malo promašio koš šutirajući sa pola terena.

18' 34:35 - Kuzmić još jednom precizan, ali Burusis održava prednost Grka sa linije penala

17' 32:33 - Grčka vodi nakon što je Mancaris pogodio trojku, i posle serije domaćih 6:0, Saša Đorđević zove tajm-aut

16' 32:30 - Kuzmić još jednom odličan, ali Grci preko Slukasa potom postižu trojku i smanjuju na samo koš razlike

15' 30:25-  Kuzmić odličan pod košem Srbije, ali potom i u napadu. Postigao je peti poen na asistenciju Bogdanovića, a onda je bio precizan i Burusis na drugoj strani

13' 28:21 - Mancaris pogađa koš uz faul, a bio je precizan i sa linije penala, ali Bogdanović odvodi Srbiju na "plus sedam"

PRVA ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine Srbija - Grčka 21:18.

9' 21:18 - Mislosavljević uspešan sa linije slobodnih bacanja, osam njegovih poena, bez promašaja

Grci nastupaju bez Papasa. Papas i Borusis su se fizički obračunali na treningu, pa je zbog kršenja timske discipline on odstranjen iz ekipe

7' 15:8 - Milosavljević postiže svoj četvrti poen za najveću razliku "plus sedam"

6' 13:8 - Birčević sjajno uposlio Bogdanovića pod košem, koji lagano poentira, nakon čega je selektor Grčke zatražio tajm-aut

6' 11:8 - Za razliku od meča sa Gruzijom, Srbija mnogo preciznija i efikasnija protiv Grčke

4' 9:6 - Srbija pogodila tri trojke na početku (dve Gudurić i Birčević)

Nemanja Nedović je u sastavu Srbije, videćemo da li će i zaigrati na ovom meču.