GOTOVO JE - "Zmajevi" neće u Rusiju!

Porazom od Belgije reprezentacija BiH izgubila sve šanse da se nađe u baražu za Svjetsko prvenstvo 2018 u Rusiji.

Reprezentaciji BiH bila je potrebna pobjeda protiv Belgije kako bi zadržala šanse da se nađe u baražu za Mundijal 2018, ali umjesto toga selekcija Mehmeda Baždarevića doživjela je poraz i oprostila se od odlaska u Rusiju.

BIH - BELGIJA 3:4 (2:1)

Nada "zmajeva" da u posljednja dva kola mogu da izbore baraž ostala je u blatu sarajevske Grbavice, nakon poraza u meču punog preokreta.

Belgija je i prije ove pobjede obezbijedila prvu poziciju u Grupi H i direktan plasman na Mundijal, a „zmajevi“ su porazom izgubili sve šanse, jer čak i da Grčka izgubi i da se u posljednjem kolu kvalifikacija domogne drugog mjesta u grupi biće najslabija drugoplasirana reprezentacija, koja ne ide u plej-of.

Belgijanci su uprkos odsustvu nekoliko prvotimaca, prije svega napadača Mančester junajteda Romela Lukakua još jednom dokazali kvalitet. Na drugoj "zmajevi" su još jednom pokazali svoje mane, prije svega u odbrani, što su gosti žestoko kažnjavali.

Već nakon tri i po minute igre Belgija je stigla u vođstvo. Nakon asistencije Azara pogodio je Munije i šokirao publiku na Grbavicu koja je drugačije zamišljala povratak reprezentacije u Sarajevo.

Ekipa Mehmeda Baždarevića nije klonula i uslijedio je period inicijative zmajeva, a na ruku im je išao i izlazak Felainija zbog povrede u 29. minutu.

Samo minut kasnije BiH je izjednačila, nakon što dobre akcije Kolašinca i Džeke koji su uposlili Medunjanina na samo metar od gola.

Deset minut kasnije potpuni preokret i to u dva poteza.

Begovič je ispucao dugu loptu, odbrana Belgije je kiksala, a Višča je to kaznio golom za 2:1.

Belgijanci su imali do kraja prvih 45 minuta nekoliko prilika, međutim, našu selekciju spasili su Begović i stativa.

Branila se BiH i početkom nastavka i odolijevala, sve do 59. minuta, kada je Bačuaji pospremio "otpadak" nakon šuta Karaska.

Nije više bilo igre "zmajeva" na jako lošem terenu, greške su bile sve češće, dok na drugoj strani nije bilo prave lopte kojom bi se gurnuo Džeko u šansu.

U takvom odnosu snaga, Belgijanci su stigli do novog gola i novog preokreta. Lošu reakciju bh. odbrane kaznio je Vertongen u 69, golom za 3:2.

"Zmajevi" su se dva puta vraćali u igru, posljednji put osam minuta prije kraja golom Đumića, ali je samo minut kasnije Karasko doveo Belgiju u novo vođstvo i tim pogotkom zapečatio sudbinu selekcije Mehmeda Baždarevića, vrlo moguće i njegovu.

Nakon poraza BiH reprezentacija BiH postala je prva reprezentacija koja je obezbijedila plasman u baraž, dok će se ostali putnici znati nakon posljednjeg kola kvalifikacija

GRUPA H:

Bosna i Hercegovina - Belgija 3:4 (2:1)

/Medunjanin 30, Višća 39, Đumić 80 - Menije 4, Batšuaji 59, Fertongen 68, Karasko 84/

Gibraltar - Estonija 0:6 (0:3)

/Luts 10, Kait 30, Zenjov 38, Tam 52, 66, 77/

Kipar – Grčka 1:2 (1:2) /Sotiriu 18 – Mitroglu 24, Ciolis 26/

TABELA: Belgija 25,  Grčka 16, BiH 14, Estonija 11, Kipar (-1) 10, Gibraltar 0.

U posljednjem, desetom kolu 10. oktobra sastaju se: Estonija – BiH, Belgija – Kipar i Grčka – Gibraltar.

TOK MEČA

Kraj utakmice

83' GOOOOL! 3:4! Karasko je izbjegao ofsajd zamku i ispod Begovića poslao loptu u mrežu.

82' GOOOOL! 3:3! Đumić je pogodio poslije kornera!

81' Džeko se našao u dobro prilici, šutirao, ali Begović interveniše i odbije u korner

72' Begović brani zicer Bačuaiju, poslije toga još jedna prilika za Belgijance, međutim, lopta odlazi preko gola

Baždarević pravi izmjenu, umjesto Višće u igri je Hajrović

69' GOOOOL! 2:3! Vertongen je ostao sasvim sam na drugoj stativi poslije kornera i postigao svoj osmi gol za reprezentaciju Belgije.

66' Tilemans šutira sa 20-ak metara, Begović odbija u korner

Jajalo mijenja Bešića

61' Lulić šutira iz okreta, daleko pored gola

59' GOOOOL 2:2! Karkasko je poslije solo prodora šutirao, Begović brani, ali Bačuaji šalje odbijenu loptu u mrežu za 2:2.

57' Sada Medunjanin u prilici poslije centaršuta Lulića, lopta odlazi pored gola

55' Dobra prilika za zmajeve poslije slobodnog udarca sa desne strane, Kurtoa brani

51' Vranješ u dva navrata spašava čist gol!

49' Dendonker neprecizan poslije kornera

47' Bačuaji šutira glavom poslije ubacivanja s desne strane, ali srećom pored gola

Umjesto Mertensa drugo poluvrijeme počinje Tilemans

Počinje drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

44' Opasno je pred golom Begoviću, Belgijanci su pogodili stativu

43' Dobra prilika za Džeku, ali nije uspio šutirati, lopta mu je ostala malo iza.

40' Begović u dva navrata spašava svoju mrežu

39' GOOOOOL 2:1! Mat u dva poteza. Begović je poslao dugu loptu, pogriješila je odbrana Belgije i lopta je došla do Višće koji šalje loptu kroz noge golmanu Čelsija.

30' GOOOOL! 1:1! Medunjanin pogađa poslije akcije Kolašinca i Džeke.

29' Martinez je primoran da napravi prvu izmjenu, Felaini izlazi zbog povrede, ulazi Dendonker

24' Odličan pokušaj Medunjanina sa 20 metara, ali lopta odlazi tik preko gola

22' Slobodan udarac nakon prekršaja nad Višćom. Belgijanci lako rješavaju ovo ubacivanje u šenaesterac.

19' Korner za BiH, međutim, Kurtoa je siguran

8' Medunjanin je bio u dobroj prilici i šutirao, ali Kurtoa hvata loptu na prvoj stativi poslije njegovog šuta

6' Nova prilika za Belgijance ali bez opasnosti

4' 0:1!!! Belgijanci su poveli već u četvrtom minutu, Azar je vratio povratnu za Munijea koji postiže svoj peti gol u kvalifikacijama