BiH "srušila" Rusiju! (FOTO)

Košarkaši BiH pobjedom protiv Rusije počeli kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2019. u Kini.

Košarkaši BiH domaćom pobjedom protiv Rusije, četvrtoplasirane ekipe sa prošlog Eurobasketa, počeli su kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo.

BIH - RUSIJA 81:76 (20:21,18:17,22:18,21:20)

U jednoj teškoj utakmici, koja je trajala više od dva sata, izabranici Duška Vujoševića uspjeli su da uprkos brojnim greškama i promašenim slobodnim bacanjima, da pobijede favorita.

Ova pobjeda sigurno će značiti košarkašima BiH, na samopouzdanje pred nastavak kvalifikacija.

U pobjedničkom timu Džanan Musa sa 18 poena bio je najefikasniji, Nemanja Gordić postigao je 16, dok je Andrija Stipanović dodao 13 poena.

Na drugoj strani Vitalij Fridzon je bio najbolji sa 25 poena, a uz njega jedini dvocifreni bio je Zubkov sa 12 poena.

U drugom kolu grupe “E“ 27. novembra BiH će  gostovati Francuskoj, dok će Rusija ugostiti Belgiju.

U drugi krug kvalifikacija plasiraće se po tri prvoplasirane reprezentacije iz svake od osam grupa.

TOK utakmice:

ČETVRTA ČETVRTINA:

-Lazić uz dosta sreće pogađa prvo,a onda i drugo i to je to POBJEDEEEEEEEDA BIH

-Faul na Gegiću.Četiri sekunde do kraja.Pogađa prvo, promašuje drugo, ali Lazić hvata skok u napadu 79:76.

-Musa izgubio loptu. Još 17 sekundi do kraja.fridzon pogađa za tri 78:76.

-Antonov pogađa oba bacanja 78:73. Tajm aut BiH.

-Nova bacanja za Musu. sada je 78:71. Još 28 sekundi do kraja.

-Musa pogađa bacanje 77:71.Biće i lopta sa strane za BiH.

-Rusi kradu loptu. Kulagin ne pogađa za tri, pa ni Baburin.Poslije toga nesportska greška Kulagina.

-Fridzon pogađa trojku 76:71.

-Musa iz kontre za 76:68. Tajm aut Rusija

-Atić poslije asistencije Gegića pogađa za 74:68.

-BiH vodi 72:68. Dva minuta su do kraja.

-Četiri minuta je do kraja. Ukradena lopta, Lazić pogađa za plus devet 71:62.

-Skok u napadu Stipanovića, faul i biće dva bacanja. Pogađa oba za rekordnih 69:62.

-Lazić nakon ofanzivnog skoka izborio slobodna bacanja.Pogađa jedno 67;62.

-Musa postiže poene sa linije slobodnih bacanja. BiH vodi 66:62.Pet minuta je do kraja.

-Rusi promašuju dva otvorena šuta za tri poena

-Zubkov je pogodio i sada je 64:62 za BiH.

-Veliki hendikep za BiH. Nemanja Gordić je isključen zbog prigovora. Bitan momenat meča. Publika ga ispraća aplauzom.Do kraja osam minuta i 25 sekundi.Dobio je tehničku, a imao je jednu nesportsku u prvom poluvremenu.

-Flouter Muse za 64:59.

-Trojka Fridzona 62:59.

-Gordić postiže poene na početku četvrte četvrtine. Najveća prednost za BiH 62:56.

TREĆA ČETVRTINA (22:18):

Završena je treća četvrtina BiH vodi 60:56.

-Fridzon prekida seriju Nemanje Gordića BiH vodi 57:55.

-Gordić krade loptu i postiže nove poene. OSAM uzastopnih poena beka Budućnosti.

-Gordić "vezao" dvije trojke BiH ponovo vodi 55:53. Tajm aut Rusija. Publika se probudila i daje podršku svojim košarkašima.

-Fridzon pogađa trojku. Rusija vodi 53:49.Gordić vraća i sada je 53:52.

-Elmedin Kikanović postiže poene 49:50.

-Rusija vodi 50:47. BiH je malo popustila u odbrani.

-Gordić za novo izjednačenje 42:42

-Probudila su publika. Edin Atić pogađa za dva, 40:42

-Bacanje i dva poena za Rusiiju.

-Nakon faula Stipanovića, tehnička greška i selektoru BiH Dušku Vujoševiću zbog prigovora.

-Rusi serijom 3:0 počinju drugo poluvrijeme.

DRUGA ČETVRTINA (18:17):

Završeno je prvo poluvrijeme. Nakon 20 minuta je neriješeno 38:38.

U domaćem sastavu Andrija Stipanović sa devet i Džanan Musa sa osam poena najbolji.

Na drugoj strani Fridzon devet, Kulagin osam poena.

-Zubkov za novo vođstvo Rusije 35:37.

-Izjednačeno je nakon poena Sulejmanovića.

-Dvije minute do kraja prvog poluvremena

-Stipanović pogađa i ima dodatno bacanje. Trenutno je 33:35. Taj aut Bazarevič.

-Musa nakon tajm auta postiže trojku 30:33.

-Klimenko postiže lake poene. Novi tajm aut Duška Vujoševića.

-Hvostov postiže šestu trojku za Rusiju,koja vodi 31:27.

-Musa pogodio oba bacanja

-Rusija ima čak sedam ofanzivnih skokova.

-Mini serija Rusije 7:0, sada je 25:28. Tajm aut zove Duško Vujošević

-BiH uvela Rusije u jedan mirniji ritam i njihovi napadi se uglavnom završavaju šutem u posljednjim sekundama.

-Milošević u seriji. Pogađa troijku za 25:21.

-Problema ima BiH sa kontrolom ofanzivnog skoka Rusije.

-Milan Milošević poenima sa niskog posta donosi novu prednost domaćoj ekipi.

-Druga četvrtina počinje faulom u napadu Elmedina Kikanovića.

PRVA ČETVRTINA (20:21):

-Nakon trojke Mihaila Kulagina Rusija nakon prve četvrtine vodi 21:20.

-Košarkaš Bajerna mladi Amar Gegić postiže poene. Trenutni rezultat je 20:16 za BiH.

-Atić pod faulom pogađa, a realizovao je i dodatno bacanje.

-Gordić iz ulaza za 13:11. Hvostov vraća trojku za vođstvo 13:14.

-Kulagin iz kontre postiže lagane poene 11:11.

-Ušao u igru Elmedin Kikanović

-Andrija Stipanović iz teške pozicije postiže poene.

-Kulagin postiže trojku za Rusiju. Izjednačeno je 9:9.

-Odlična igra BiH u odbrani u ovim trenucima.

- Presječna lopta Vrabca. BiH vodi 9:6. Ori se u Skenderiji "Bosna, Bosna"

- Vrabac postiže trojku. BiH vodi 7:6.

-Četiri poena postigao je Vitalij Fridzon

-Poslije gotovo tri minuta igre prvi poeni za BiH. Musa uz čeonu liniju prolazi i flouterom pogađa.

-Fridzon sa poludistance pogađa za 4:0.

-Klimenko je postigao prve poene na utakmici iz zakucavanja.

- Rusija igra bez Karaševa,koji ima temperaturu.

BIH: Lončar, Atić, Stipanović, Vrabac, Milošević, Gegić, Gordić, Kikanović, Musa, Hasandić, Lazić, Sulejmanović.

RUSIJA: Karašev, Baburin, Fridzon, Antonov, Zubkov, Khvostov, Truškin, Ilnitskiy, D. Kulagin, M. Kulagin, Valiev, Klimenko.