Mega na 4-0, Fundić zaustavio NBA Olimpiju!

U seriji promašaja i grešaka u Mitrovici, ekipa Dejana Milojevića je zahvaljujući snazi Stefana Fundića tek u dodatnih pet minuta slomila otpor gostiju koji su ove večeri odigrali devetu utakmicu u 28 dana (!?).

Nikola Mišković pogodio je dugu dvojku za 70:69 i prvo vođstvo Mege od sredine druge četvrtine, a potom i trojku preko ruke rivala za 79:77 i prvo vođstvo Mege u produžetku.

Između ova dva koša 207 centimetara visokog tinejdžera prošlo je osam minuta, četiri do kraja poslednje deonice i četiri u produžetku, tokom kojih je poene domaćem timu donosio isključivo Stefan Fundić i uvek na isti način. Sa tri ofanzivna skoka i šest laganih poena potom, snažni krilni centar ostavio je ekipu u igri u dramatičnoj završnici prve utakmice 4. kola ABA lige i omogućio Miškoviću, a potom i Luki Ašćeriću, da vezanim koševima sa distance postave konačnih:

Mega - Olimpija 81:77, 74:74 (20:18, 19:30, 17:15, 18:11)!

Sa svojih 199 centimetara, Fundić je sakupio deset (!?) ofanzivnih skokova u čemu su mu dobrano pomagali saigrači, pet je podelio saigračima za novi napad, a pet spustio u mrežicu za 11 poena poena bez kojih sastav Dejana Milojevića ne bi ostao lider regionalne lige sa skorom 4-0, a pred gostovanje Mornaru i derbi sa Partizanom u Sremskoj Mitrovici.

Mega je u veoma čudnoj utakmici šutirala 7/33 za tri poena (21,2%) i sakupila 25 ofanzivnih skokova (naspram 9 gostiju), dok je Olimpija 11 pogodaka za tri iz 27 pokušaja (40,7%) upropastila sa 25 izgubljenih lopti za 45 minuta igre.

Ekipa trenera Zorana Martiča doputovala je u Srbiju iz Grčke, u kojoj je doživela tesan poraz od Promiteasa u FIBA ligi šampiona (79:77), petom takmičenju u kom je odigrala zvaničnu utakmicu od 21. septembra: Počelo je porazom od Crvene zvezde u ABA superkupu i Primorske u Superkupu Slovenije, posle čega je zabeležen težak poraz od Krke na startu slovenačkog prvenstva, a dva neuspeha ostvarena su i na startu FIBA lige šampiona, protiv Strazbura kod kuće i Promiteasa u Patrasu.

U međuvremenu, igrajući meč na svaka tri dana u pravom NBA tempu, "zmajčeki" su zabeležili dve ABA pobede u Ljubljani nad Mornarom i Zadrom i dva ABA poraza na strani, od Partizana i Mege, pa nastavak sezone na nekoliko frontova očekuju sa skorom 2-7.

Milojević, čiji je talentovani sastav zabeležio dva vredna "skalpa" na gostovanjima Igokei (79:80) i Cedeviti (86:95), uz ubedljivu pobedu nad FMP Železnikom kod kuće (89:61), upozoravao je pred dolazak renoviranog slovenačkog tima da neće dozvoliti opuštanje, "jer će protivnik to znati da kazni". Ispostavilo se da ga osećaj nije prevario, mada se ne može reći da je Mega odigrala neodgovorno, koliko je to sve "išlo" sporo, teško, uz mnogo kontakta i još više promašaja sa svih pozicija.

Posle izjednačene prve četvrtine, domaćin je u drugoj šutirao 3/13 za dva i 3/11 za tri, što je uz 17 poena Mihe Lapornika značilo da će ekipe na odmor otići pri rezultatu 39:48. Ništa bolje Milojevićev tim nije otvorio ni treću četvrtinu, bilo je 41:54 i 51:63 kada su, konačno, domaći vezali nekoliko dobrih akcija u napadu - pogodio je Mišković za dva, Goga Bitadze posle ofanzivnog skoka ispravio promašaj Luke Ašćerića za tri, a potom Kostja Mušidi trojkom i Fundić prepoznatljivim poenima posle ofanzivnog skoka nastavili seriju i na startu četvrte četvrtine za ohrabrujućih 61:63.

Tih 10:0 nije značilo da će uveliko umorni gosti biti pregaženi u poslednjoj deonici, naprotiv. Strelac 13 trojki u prva tri kola, Jan Špan, ubacio je prvi šut večeras tek za 61:66 i, koliko-toliko, dao saigračima prostora za predah, ali kada se Fundiću na ofanzivnom skoku pridružio i Ognjen Čarapić, razlika je pala na "pola poena", a potom je Mega i povela pomenutom dvojkom Miškovića za 70:68 na 3:59 do kraja utakmice.

Mega: Mušidi 5 (1/5 za dva, 1/9 za tri), 6 as, Janjić, Marjanović 3 (1/4 iz igre), Ašćerić 4 (2/6 za dva, 0/4 za tri), 7 sk, 2 as, Mišković 18 (3/4 za dva, 3/7 za tri), 6 sk, Čarapić 9 (4/6 za dva), 3 sk, 3 as, 3 ukr, 2 izg, Atić 3 (1/4 iz igre), Bitadze 17 (5/10 za dva, 1/4 za tri), 4 sk, 3 izg, Mokoka 11 (2/8 za dva, 1/4 za tri), 6 sk, 4 as, 2 ukr, 4 izg, Fundić 11 (4/9 za dva), 11 sk, Stanić.

U pravoj reviji grešaka i teških promašaja, dogodilo se i pregledavanje snimka na 24,1 sekundu pre kraja, pri rezultatu 74:74. Sudije su tada poništile dosuđen aut u korist gostiju posle promašaja Skota Rejnodsa za tri i borbe za loptu koja je usledila, pa je Milojevićev tim imao ceo napad za pobedu, no...

Trojku iz ugla promašio je Edin Atić, a Mušidi bacio "air ball" sa devet metara posle Miškovićevog ofanzivnog skoka, pa se moralo u produžetak. Tada su se igrači Olimpije setili da imaju raspucanog Lapornika u ekipi, prvim poenima od onih 17 za dve četvrtine doneo je ekipi prednost od 74:77, a onda je slovenački sastav imao svoju "žutu minutu" pa je u dva napada Blaž Mesiček izgubio loptu, Lapornik prebacio ceo obruč iz polaganja, Bojan Radulović to uhvatio i promašio zicer sa pola metra udaljenosti (visok je 211 centimetara) da bi sve okončao Marvin Džons još jednim promašenim zicerom...

Koliko god da su loše igrali, a pružili su najgoru partiju ove sezone, domaći su ovo morali da kazne i - kaznili su: Mišković je ubacio 18. poen, a Ašćerić četvrti za 4-0.

Rezultati 4. kola:

petak

Mega - Olimpija 81:77, 74:74 (20:18, 19:30, 17:15, 18:11)

subota

Krka - Partizan (17.00, Arena sport 1)

Crvena zvezda - Igokea (21.00, Arena sport 1)

nedelja

Zadar - Mornar (17.00, Arena sport 2)

Cibona - Cedevita (19.00, Arena sport 2)

ponedeljak

Budućnost - FMP (18.00)

Tabela: Mega 4-0, Zvezda 3-0, Olimpija 2-1, Budućnost 2-1, Partizan 2-1, FMP 2-1, Cedevita 1-2, Igokea 1-2, Mornar 1-2, Krka 1-2, Cibona 0-3, Zadar 0-3.