Svjetske cijene hrane pale su u januaru 10. mjesec zaredom, a sada su niže za oko 18 odsto u odnosu na rekordno visok nivo koji je postignut prošlog marta nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.
Ove podatke danas je saopštila Agencija Ujedinjenih nacija za hranu (FAO - Food and Agriculture Organization of the United Nations).
Indeks cijena Agencije UN za hranu i poljoprivredu, koji prati prehrambene proizvode kojima se najviše trguje na globalnom nivou, iznosio je u prosjeku 131,2 poena prošlog mjeseca u odnosu na 132,2 za decembar. To su bili najniži pokazatelji od septembra 2021.
Pad cijena biljnih ulja, mliječnih proizvoda i šećera pomogao je u padu indeksa, dok su žitarice i meso ostali uglavnom stabilni, saopštio je FAO.
U odvojenim procjenama ponude i potražnje žitarica u petak, FAO je podigao svoju prognozu za globalnu proizvodnju žitarica u 2022. na 2,765 milijardi tona sa prethodne procjene od 2,756 milijardi tona.
FAO indeks cijena žitarica porastao je samo 0,1% na mjesečnom nivou u januaru, rezulturajući povećanjem od 4,8% u odnosu na isti period prošle godine, prenosi Rojters.
Međunarodne cijene pšenice pale su za 2,5% pošto je proizvodnja u Australiji i Rusiji nadmašila očekivanja. Pirinač je, naprotiv, skočio za 6,2%, djelimično podstaknut jakom lokalnom potražnjom u nekim azijskim zemljama izvoznicama.
Cijene biljnog ulja pale su u januaru 2,9 odsto, indeks mliječnih proizvoda 1,4 odsto, a šećer 1,1 odsto. Meso je palo za samo 0,1%.