Investiciono-razvojna banka (IRB) Republike Srpske (RS) afirmisala se u četiri godine postojanja kao najznačajnija razvojna institucija RS.
Ovo je novinarima rekao ministar finansija RS Aleksandar Džombić, dodavši da je IRB plasirala oko 580 miliona KM kreditnih sredstava za privredu, a oko stotinu miliona u hartije od vrijednosti, za podršku projekata u privredi, jedinicama lokalne samouprave i infrastrukturu.
"Oko 30 000 ljudi ostalo je na svojim radnim mjestima i otvoreno je nekoliko hiljada novih radnih mjesta, što dovoljno govori o opravdanosti koncepta IRB-a", rekao je Džombić, koji je i mandatar za sastav nove vlade RS.
Ključni faktor za održavanje likvidnosti privrede u proteklom periodu bila upravo je IRB, posebno u periodu svjetske ekonomske krize, kada su domaće finansijske institucije imale otežan pristup kapitalu iz inostranstva, rekao je Džombić novinarima na prijemu u Banjaluci povodom četiri godine od osnivanja IRB.
Džombić je istakao da sve finansijske institucije koje imaju sjedište u RS i sve banke u RS imaju ugovor sa IRB-om i vrše plasman novih sredstava, naglašavajući da je projekat IRB-a potpuno opravdan i doprinijeo razvoju RS.
"Imaćemo i dalje najznačajniju razvojno finansijsku instituciju RS. Napravili smo ugovore sa Evropskom investicionom bankom, od koje ćemo dobiti 50 miliona evra za plasmane, i sa Svjetskom bankom, od koje ćemo dobiti 28 miliona dolara, i oko 200 miliona KM sredstava iz Razvojnog programa, kao i naplata prethodno plasiranih srestava. Radi se o revolving fondu koji nije potrošen i napokon će biti plasiran ponovo u skladu sa programima i pravilima plasmana", precizirao je Džombić.
Komentarišući afere koje su ove godine vezivale za IRB, on je rekao da je određenih afera i propusta u radu bilo, ali da se oni mogu popraviti u narednom periodu. On smatra da je najbolje da se afera ostavi sudskom procesu i na taj način vidi kakva je bila uloga IRB-a.
"Ustvrdio sam na početku da bivši direktor IRB-a Bojan Golić nije, kako je optužnica glasila, uključen u grupu, i to je praktično u sudu i potvrđeno. On je prihvatio nesavjestan rad, što podrazumijeva da ako potpišete dokument, a poslije se iz toga ispostavi da nešto nije u redu, možete odgovarati za njega. I ja potpišem najmanje stotinu papira u toku dana i ne uspijem sve pročitati", naglasio je Džombić.
On tvrdi da Golić nije bio umiješan, a istraga će pokazati koliko je tu bilo učešće IRB-a.
Govoreći o izvještajima IRB-a o privatizaciji, Džombić je rekao da je u prethodnom periodu bilo izvještaja koji su ukazivali na određene propuste, odnosno nepoštivanje određenih članova, te su na Savjetu za privatizaciju doneseni olakšavajuće okolnosti čime su oslobođena neka preduzeća, posebno nakon 2008. godine, koja nisu mogla ispoštovati neke od odredbi, smatrajući da je dobro pustiti te firme da rade i zapošljavaju ljude.
Džombić je rekao da očekuje da bi Vijeće naroda RS moglo biti formirano sljedeće semice, nakon čega bi trebalo da bude održana sjednica Narodne skupštine, između 27. i 30 . decembra.
"Što se tiče ekonomske politike i budžeta, ići ćemo, vjerovatno, već sljedeće sedmice na Skupštinu sa starom Vladom RS", naglasio je Džombić.
On smatra da će sa koalicionim partnerima, sa kojima su razgovori stalno u toku, sve biti usaglašeno, tako da će ostati u sastavu Vlade.
Investiciono-razvojna banka Republike Srpske (IRB RS) u prethodnom periodu uspjela je da se afirmiše kao značajna poluga u ostvarivanju razvojnih ciljeva RS, a svojim djelovanjem da obezbijedi snažan doprinos investicijama, razvoju i očuvanju stabilnosti finansijskog sistema Srpske, izjavio je direktor ove banke Milenko Pavlović.
Pavlović je rekao da je IRB u protekle četiri godine do danas plasirala više od 600 miliona KM, od čega 580 miliona posredstvom kreditnih linija, a oko 50 miliona KM ulaganjima u hartije od vrijednosti.
"Osim podrške novim investicijama ovim sredstvima smo u skladu sa mjerama Vlade RS za ublažavanje efekata svjetske ekonomske krize pomogli preduzećima da zadrže postojeći broj radnika i otvore nova radna mjesta", istakao je Pavlović na prijemu u Banjaluci povodom četiri godine od osnivanja IRB RS.
On je poručio da će IRB nastaviti sa pružanjem podrške i podstiče razvoj, ne samo realnom, već i finansijskom sektoru, radi ostvarivanja strateških ciljeva i stvaranju pretpostavki za postizanje održivog razvoja RS.
"Bilo je i teških trenutaka, koje smo uspjeli da prevaziđemo, a slijedi nam period velikih finansijskih izazova, prvenstveno zbog problema na svjetskom tržištu", istakao je Pavlović.
Pavlović je ovom prilikom dodijelio priznanja za doprinos razvoju RS preduzećima koja su najuspješnije koristila odobrena sredstva i finansijskim posrednicima za doprinos u plasmanu razvojnih sredstava.
Kao finansijski posrednici za doprinos u plasmanu razvojnih sredstava nagrađeni su Nova Banka, Mikrofin, Balkan Investment banka, Hipo Alpe Adria banka i NLB Razvojna banka, a kao preduzeća koja su najuspješnije koristila odobrena sredstva nagrađeni su Mreža Netvork iz Dervente, Mljekara Pađeni Bileća, Studen Prom Derventa, te farmer Rade Čudić iz Dervente.
Posebno priznanje dodijeljeno je Jasminku Jotiću, prvom direktoru IRB RS, za zasluge u kreiranju i realizaciji razvojnog koncepta i programa IRB-a.
Osim ministra finansija RS i mandatara za sastav nove vlade RS Aleksandra Džombića, prijemu su prisustvovale mnoge ugledne ličnosti.
(Srna/MONDO)