• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sultan Bruneja vraća strogi šerijatski zakon

Sultan Bruneja Hasanal Bolkiah objavio je danas dekretom da će se od sutra primjenjivati strogi šerijatski zakon kažnjavanja.

To je izazvalo, inače rijetku, kritiku domaće javnosti kao i međunarodnu osudu.

"Uz vjeru i zahvalnost svemogućem Alahu, proglašavam da će se sutra, 1. maja 2014. godine, vidjeti sprovođenje prve faze šerijatskog zakona, poslije čega će uslijediti ostale faze", naveo je apsolutni vladar u kraljevskom dekretu, prenijela je agencija AFP.

U šerijatske kazne spadaju bičevanje, smrt kamenovanjem i odsjecanje udova, a kada su najavljeni ti planovi početkom ove godine došlo je do osude na društvenim mrežama tog malog, uspavanog sultanata.

U prvoj fazi uvode se zatvorske kazne ili druge vrste kažnjavanja za djela kao što su nedolično ponašanje, nedolazak na molitvu petkom ili trudnoća izvan braka.

Druga faza, koja će početi krajem godine, obuhvata krivična djela kao što su krađe i pljačkanja i predviđa mnogo strože kažnjavanje kao što je odsjecanje udova i bičevanje.

Iduće godine počeće kažnjavanje kamenovanjem do smrti zbog krivičnih djela kao što su sodomija i preljuba.

Primjena šerijatskog zakona u toj muslimanskoj monarhiji prvobitno je trebala da krene 22. aprila ali je, iz neobjašnjenih razloga, odložena.

Sultan Bolkiah (67), jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, istakao je u dekretu da je taj potez nešto što se "mora" u islamu i odbacio je "beskrajne teorije" da je šerijatsko kažnjavanje okrutno i nefer.

Sultan je islam nazvao "zaštitnim zidom" protiv globalizacije, a Brunej je prva zemlja u istočnoj i jugoistočnoj Aziji koja je uvela šerijatski zakon kažnjavanja na nacionalnom nivou.

Muslimani koji čine 70 odsto stanovništva su uglavnom zadovoljni odlukom svog vladara, ali nemuslimansko stanovništvo privatno izražava nelagodu zbog takve odluke.

Oko 15 odsto stanovnoštva čine etnički Kinezi.

Kancelarija UN za zaštitu ljudskih prava je početkom aprila izrazila duboku zabrinutost zbog uvođenja šerijatskog kažnjavanja, naglasivši da obično žene nose teret kažnjavanja za krivična djela koja uključuju seks.

"To je vraćanje srednjovekovnom kažnjavanju", smatra zamjenik direktora organizacije "Hjuman rajts voč" za Aziju Fil Robertson.

(Tanjug, Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE