• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BRAVO:Seljak učio pravo godinama da pobedi koncern

Autor mondo.rs

Jedna kineski seljak dobio je prvu rundu svoje duge pravne borbe protiv moćne državne hemijske kompanije, zahvaljujući tome što je samo zbog toga učio pravo 16 godina.

Vang Englin, uz svojim šezdesetim, ima samo tri razreda osnovne škole i živi u skromnom domu čije unajmljivanje košta samo 6,5 evra mesečno, piše kineski Pipl dejli onlajn.

Odšteta je dobijena, ali...

Vangov slučaj svakako nije išao hitro, trebalo je osam godina da stigne do suda. Ali, vredelo je. Oblasni sud u Angangksi je presudio da Singhua mora da plati 111.000 evra Vangu i njegovim komšijama zbog zagađenja. Vangova borba, ali i studije možda će morati da se nastave, jer žalba kompanije je u toku.

S druge strane sudskog "terena" je Singhua grupa, firma koja zapošljava 5.000 ljudi u rudnicima i pogonima širom Kine, i koja ima godišnji obrt od 273 miliona evra.

Vang tvrdi da državna kompanija izbacuje zatrovanu iskorišćenu vodu pored njegove zemlje od 2001 godine, zbog čega ne može da gaji svoj kukuruz. Sama voda ugrožava i njegov dom.

Od 2001. godine Singhua je prijavljena da nelegalno odlaže između 15 hiljada i 20 hiljada tona hemijskog otpada iz fabrike polivinila pored Vangovog sela u blizini grada Ksikitar u severoistočnoj Kini.

Korporacija je učinila i neupotrebljivim gotovo 30 hektara poljoprivrednog zemljišta zbog bacanja kalcijum karbida, a više od 190 hektara je puno tečnog otpada, nalazi su iz državnih dokumenata, piše "Indipendent".

Kada mu je prvobitno zatraženo da pruži pravne dokaze njegovih tvrdnji, Vang je počeo svoje pravne studije.

"Znao sam da sam u pravu, ali nisam znao koji su zakoni prekršeni, i da li ima dokaza. Sve sam morao da proučim" rekao je Vang, a prenosi "Dejli mejl".

Da bi dokazao slučaj morao je da ima dokaze na papiru, a do toga je dolazio kako je god umeo. Recimo, kopiranje dokumenata je u lokalnoj knjižari plaćao u kukuruzu. Kada se za slučaj pročulo, dobio je i besplatnu pravnu pomoć od 2007. godine, posle pet godina "solo učenja" i slanja prve pravno sročene peticije.

Višestruki napori i zalaganje Vanda dovelo je do toga da se hemijska kompanija nađe pred sudom, kažu informacije koje je dao Centar za pravnu pomoć žrtvama zagađenja. Stvar nije mala, jer se obično prekršaji takve kompanije ignorišu na lokalnom sudu ili kod inspekcija, a onaj koji se buni bude obavezno tužen od moćne firme.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE