Berluskoni izbjegao sudbinu Sarkozija, njegova koalicija na izborima dobila šest najbogatijih regiona, uključujući Lacio (Rim).
Italijanski premijer Silvio Berluskoni osvojio je snažne pozicije na regionalnim izborima, preuzevši kontrolu nad četiri regiona od opozicije, dok je Sjeverna liga postala jedna od jačih stranaka u njegovoj koaliciji stranaka desnog centra.
"Narod želi federalizam i mi ćemo mu to ubrzo i pružiti. Ljevica više ne postoji na sjeveru", rekao je lider Sjeverne lige Umberto Bosi, obećavajući reforme u bogatim regionima koji su sada pod njenom kontrolom.
Prema rezultatima izbora, održanih 28. i 29. marta, opozicija stranaka liievog centra, koje su držale pod kontrolom 11 od 13 regiona u kojima je održano glasanje, osvojile su sedam, ali su ostale bez bogatijih, industrijskih, oblasti na sjeveru Italije.
Analitičari navode da je Berluskonijeva koalicija, uprkos slabom odzivu glasača, osvojila većinu glasova u šest regiona, čime je izbjegla poraz na sredini svog mandata - kao što se tokom ovog mjeseca desilo francuskom predsedniku Nikoli Sarkoziju.
Stranke desnog centra osvojile su kontrolu nad regionom Lacio, pod koji spada i Rim, uprkos kašnjenju u registraciji kandidata.
Međutim, ispostavilo se da je Sjeverna liga, koja je snažan zastupnik fiskalnog federalizma i regionalne autonomije, najveći pobjednik na glasanju i prvi put pod svojom kontrolom ima dva regiona.
Prema očekivanjima, osvojila je većinu glasova u regionu Veneto, ali je, takođe, bila ispred stranaka lijevog centra u Pijemontu, dok je Berluskonijeva stranka "Narod slobode" (PDL) bila uspješna i u Lombardiji.
Stranke lijevog centra uspjele su da održe svoja uporišta u centralnoj i, djelimično, u južnoj Italiji.
Oko 41 milion Italijana imalo je pravo glasa u 13 od 20 regiona u kojima su se održavali izbori. Izlaznost je ipak bila veoma mala, jer je samo 64 odsto glasača izašlo na izbore, dok je to na poslednjim regionalnim izborima 2005. godine učinilo njih 72 odsto.
Analitičari ističu da visok stepen neizlaznosti ukazuje na nezadovoljstvo politikom u zemlji, jer kandidati nisu uspjeli da riješe pitanja koja izazivaju najveću zabrinutost, a to su nezaposlenost i ekonomska kriza.
(SRNA-Rojters/Foto: arhiva AP)