• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dokazi za izraelsku atomsku bombu?

Britanski list je objavio, citirajući knjigu sa tajnim dokumentima, da je Izrael ponudio Južnoj Africi 1975. nuklearne bojeve glave.

 Dokazi za izraelsku atomsku bombu? Izvor: MONDO

Ako se dokaže da su dokumenti autentični mogao bi to biti prvi zvaničan dokaz da Izrael posjeduje atomsko oružje, prenose izraelski mediji.

Izraelski lideri nikada nisu potvrdili, ni porekli da Izrael raspolaže atomskom bombom, ali su uvijek govorili da je neće prvi upotrijebiti u regionu. Vjeruje se da je jevrejska država jedina nuklearna sila na Bliskom istoku.

Nezavisni stručnjaci su još osamdesetih godina prošlog vijeka procijenili da Izrael raspolaže sa 100 do 200 bojevih nuklearnih glava, na osnovu fotografija i informacija koje je izraelski atomski špijun Mordehaj Vanunu dao britanskom "Sandej tajmsu".Vanunu je prije toga radio kao tehničar u nuklearnom reaktoru Dimona na jugu Izraela. Zbog svog otrkića on je, kao osušeni špijun, odslužio 18 godina zatvora.

"Gardijan" piše o sastanku visokih zvaničnika dvije zemlje, na kome je južnoafrički ministar odbrane Pi Dablju Bota tražio nuklerne bojeve glave od tadašnjeg izraelskog kolege Šimona Peresa, danas predsjednika Izraela, koji mu je odgovorio nudeći ih u "tri veličine".

Bota i Peres su potpisali sporazum o vojnim vezama dvije zemlje koji uključuje i stavku da će se postojanje dokumenata držati u tajnosti. Ti dokumenti objelodanjeni su u knjizi Amerikanca, univerzitetskog profesora Saše Polakova - Suranskog koji je pisao o bliskim odnosima dvije zemlje.

Autor tvrdi da je Izrael pokušao da spriječi postaparthejdsku južnoafričku vladu da pokaže dokumente na njegov zahtjev i da oni dokazuju da je režim aparthejda tražio rakete zbog elementa zastrašivanja i mogućeg napada susjednih zemalja.

Ako se dokaže atutentičnost dokumenta, to bi moglo da nanese štetu pokušajima Izraela da ubijedi svijet da čak i ako posjeduje nuklearno oružje koristi ga odgovorno, a ne kako bi ga mogao koristiti Iran, kome se ne može vjerovati.

Britanski list navodi da se na osnovu dokumenata može zaključiti da je sastanak održan 31. marta 1975, kako je naveo Polakov- Suranski u knjizi, upravo objavljenoj u SAD.

U njoj tvrdi da je postajao izraelski tajni savez sa Južnom Afrikom i da su izraelski lideri zvanično ponudili da prodaju toj zemlji neke od raketa tipa "jerihon" iz svog arsenala koje mogu da nose nuklearne bojeve glave.

Navodi se da je na sastanku bio i načelnik Generalštaba Južne Afrike R.F. Armstrong koji je pripremio listu prednosti u slučaju da se nabave pomenute rakete, ali samo ako su opremljene nuklearnim punjenjem.

Taj dokument je označena kao stroga tajna i na njemu je odštampan isti datum sastanka sa izraelskim zvaničnicima.

Lista je, inače, već ranije bila objavljena, ali joj sadržaj nije bio jasan i ostalo je nepoznato da li je poslužila kao osnova za ponudu Izraela istog dana.

Tri veličine, o kojima je govorio Peres, prema britanskom listu, sigurno su aluzije na tri vrste oružja, nekonvecionalno, hemijsko i nuklearno. Međutim, autor knjige navodi da Bota nikada nije do kraja zaključio sporazum, jer mu nije odgovarala ni cijena.

Na kraju je Južna Afrika sama počela da razvija atomsku bombu, iako neki tvrde da joj je u tome pomagao Izrael.

Autor navodi da je izraelsko Ministarstvo odbrane pokušalo da ga spriječi da dobije vojni sporazum, uz obrazloženje da se radi o osjetljivoj stvari, posebno zbog potpisa i datuma.

Portparol predsjednika Izraela Šimona Peresa, Ajelet Friš, kategorički je demantovala izvještaj da je on ponudio nuklearne bojeve glave Južnoj Africi 1975. godine, kada je bio ministar odbrane.

Ona je naglasila da "nikada nije bilo nikakvih pregovora" o tome između dvije zemlje, nasuprot onome, kako je izvjestio britanski list " Gardijan", pozivajući se na knjigu jednog američkog profesora.

U knjizi je navedeno da se Peres sastao s južnoafričkim kolegom Pi Dablju Botom i diskutovao o tome.

Friš je rekla i da Peres nije pozvan da bilo šta komentariše prije objavljavanja članka u "Gardijanu".

Taj list piše i da dokumenti koji su objelodanjeni tokom priprema mterijala za knjigu pružaju prvi zvanično dokumentovan dokaz da jevrejska država ima nuklearno oružje. Izrael to nikada nije porekao, ali ni potvrdio. Ipak, uveliko se vjeruje da ima više od 200 nuklearnih bojevih glava u atomskom reaktoru Dimona na jugu zemlje.

Autor knjige je Saša Polakov- Suranski, na čiji zahtjev su otkriveni pomenuti dokumenti, a koji uključuju najstrože čuvane trenutke sastanka visokih zvaničnika dvije zemlje u 1975. godini.

"Žalimo što list nije tražio komentar predsjedničke kancelarije. Da je to učinio, otkrilo bi se da je priča pogrešna i bez osnove", rekla je Friš Rojtersu.


(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE