Ukoliko napad u Kosovskoj Mitrovici u UN prođe bez osude Beograd će razmotriti odnose sa međunarodnim snagama na Kosovu.
Predsjednik Srbije Boris Tadić pozvao je danas Savjet bezbjednosti UN da osudi bombaški napad na Srbe u Kosovskoj Mitrovici i upozorio da će Beograd razmotriti odnose sa međunarodnim prisustvom na Kosovu ukoliko se to ne dogodi.
"Apelujemo na međunarodnu zajednicu da osigura da se ono što se dogodilo u petak više nikada ne ponovi, kao i da se pobrine da nelegalna (Međunarodna civilna) kancelarija u Sjevernoj Mitrovici ostane zatvorena", naglasio je Tadić na vanrednoj sjednici Savjeta bezbjednosti posvećenoj situaciji na Kosovu.
Tadić je podsjetio da se u petak oko 3.000 Srba na Kosovu okupilo kako bi protestovali zbog, kako je naveo, grubog kršenja Rezolucije 1244 i pokušaja albanskih vlasti da otvore kancelariju Vlade Kosova u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice.
Dodao je da su na mirno okupljene demonstrante bačene dvije razorne bombe iz pravca dvorišta gdje su naselja etničkih Albanaca. U napadu je poginuo pedijatar u lokalnoj bolnici, po nacionalnosti Bošnjak, dok je desetak Srba ozbiljno ranjeno, kazao je Tadić.
"Naglašavam, to je učinjeno namjerno kako bi se pojačale međuetničke tenzije i sabotirala težnja da se dođe do održivog mira. To je još jedna destruktivna posledica mračnog plana, koji je dijelom podržan od takozvane Međunarodne civilne kancelarije na čijem čelu je Piter Fejt, da jednostrano nametne nelegalni i nepoželjni režim u dijelu naše pokrajine", kazao je Tadić.
Predsjednik Srbije naglasio je da tako nešto nije samo u suprotnosti sa željama kosovskih Srba, već je i u suprotnosti sa radom misije Unmika i Euleksa, kao i odluka Savjeta bezbjednosti, jer te institucije nikada nisu priznale takozvani Ahtisarijev plan i jednostranu nezavisnost.
Tadić je pozvao sve odgovorne međunarodne faktore da izbegnu situaciju da se više ikada nađu u poziciji da podrže bilo koji destabilizujući akt vlasti u Prištini.
"Etničkim albanskim vlastima mora biti rečeno kakve ih posljedice očekuju ukoliko ponovo pribegnu jednostranim aktima. U suprotnom, Srbija neće imati izbora sem da razmotri svoje odnose sa međunarodnim prisustvom u pokrajini", naveo je Tadić.
Beograd, prema Tadićevim riječima, neće tolerisati nikakve jednostrane akte prištinskh vlasti, poput otvaranja Međunarodne civilne kancelarije, suda ili akte u oblasti telekomunikacija. Sve to predstavlja čin agresije i kršenja Rezolucije 1244, ocenio je Tadić.
"Dozvolite da budem jasan: bez obzira na razlike prema jednostranoj nezavisnosti, svako ko ne osudi jednostranost bilo koje vrste na Kosovu, kao što je Srbija učinila, biće odgovoran za svako buduće nasilje, žrtve i terorističke akte koji bi mogli da se dogode u pokrajini", naglasio je Tadić.
Srpski predsednik je naveo da jednostrana nezavisnost, koliko god to neki ne žele da čuju, ne može dovesti do mira i stabilnosti. Ona je, prema Tadiću, samo dovela do podjele u međunarodnoj zajednici i preispitivanja osnovnih principa međunarodnog sistema.
"Jedini način da se uspostavi stabilnost na Kosovu je da se u potpunosti implementira plan generalnog sekretara UN od šest tačaka, koji je, da vas podsjetim, prihvatio jednoglasno Savjet bezbjednosti u novembru 2008, bez obzira na razlike prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti".
On je podsjetio da se slučaj jednostrane proglašene nezavisnosti Kosova sada nalazi pred Međunarodnim sudom pravde i zahvalio svim državama koje su, i pored brojnih pritisaka, odbile da priznaju kosovsku nezavisnost.
Tadić je poručio je da nijedna demokratska vlast u Srbiji nikada neće priznati nezavisnost Kosova, ali da je Beograd spreman da zajedno sa Prištinom radi na konstruktivnom i održivom rješenju jer vjeruje da je održivi mir osnova zajedničke i prosperitetne budućnost u EU.
(Beta)