Njemačka će produžiti radni vijek svojih 17 njemačkih nuklearki, a za uzvrat njihovi vlasnici će morati da uplaćuju 2,3 milijarde evra godišnje u budžet.
Produženje radnog vijeka za 17 njemačkih nuklearki je gotova stvar, a ministar za ekologiju Norbert Retgen je rekao da je nuklearna energija "neophodan most" ka obnovljivim energijama.
"Dogovorili smo se da starijim elektranama produžimo rok za rad za osam godina, a da novije, koje se nalaze na višem tehničkom nivou, dobiju produženje rada od 14 godina. To u prosjeku znači produženje od 12 godina", izračunao je Retgen.
Na taj način će, kako planira vlada, snabdjevanje energijom biti obezbjeđeno dokle god atomska energija ne bude mogla da se zamijeni obnovljivim energijama.
Trenutno se u nuklearkama proizvodi nešto manje od 23 odsto električne energije u Njemačkoj, prenosi radio Bi-bi-si (BBC).
Prema ranijim planovima, poslednja njemačka nuklearka je trebalo da se zatvori 2025. godine.
To je bio dogovor koji su postigli bivši kancelar Gerhard Šreder i veliki energetski koncerni Eon, RVE, EnBV i Vatenfal.
Nova vlada je već u svom koalicionom ugovoru to dovela u pitanje, podsjeća BBC.
Vlasnici nuklearki će državi sada morati i da se oduže. Zapravo, oni će nekoliko godina plaćati porez na nuklearno gorivo, što bi državi kojoj je preko potrebna sanacija budžeta, trebalo da donese 2,3 milijarde evra godišnje.
Osim toga, nuklearni koncerni će po svakom megavat-satu dodatne struje plaćati devet evra za razvoj korišćenja obnovljivih energija.
(FoNet)