Astronomi vjeruju da su našli najstariju galaksiju u svemiru, koja datira od prije 13,1 milijarde godina.
Evropski astronomi su na osnovu fotografije koju je ove godine snimio teleskop Habl utvrdili starost te galaksije koja potiče iz vremena kada je, kako su naveli naučnici, svemir bio veoma mlad, odnosno imao samo "stidljivih 600 miliona godina".
Imajući to u vidu, radi se o najstarijoj i najudaljenijoj galaksiji otkrivenoj do sada.
Glavni autor studije koja je danas objavljena u časopisu "Nature" Matje Lener iz Pariske opservatorije rekao je da je do sada ta galaksija već toliko ostarila da najvjerovatnije više ne postoji u nekadašnjoj formi, i da se vjerovatno stopila sa većim susjedima.
"Zato što svjetlosti treba veoma mnogo da prevali toliko vrijeme i prostor, astronomi sada vide kako je ta galaksija izgledala prije 13,1 milijardu godina, kada je bila veoma mlada, možda je imala svega 100 miliona godina", rekao je Lener.
On je dodao da u njoj ima veoma malo ugljenika ili metala prisutnih u zrelijim galaksijama, kao i da je puna mladih, ogromnih plavih zvijezda.
Profesor astronomije sa jednog kalifornijskog instituta, Ričard Elis rekao je, komentarišući starost novootkrivene galaksije, da ona potiče iz perioda kada je svemir imao tek dvadeseti deo sadašnje starosti.
"U ljudskim okvirima gledano, radi se o četvorogodišnjem dječaku", naveo je Elis, objašnjavajući mladost svemira iz koje datira nova-drevna galaksija.
Ono što je, međutim, zanimljivo je da se rezultati objavljeni u ovoj studiji poklapaju sa dosadašnjim teorijama o vremenu rođenja prvih zvijezda i galaksija, ocjenjuje agencija AP. Novopronađena galaksija je nastala nedugo poslije njih, naveo je Lener.
(Beta/MONDO)