Protiv Igora Guseva, koji važi za najvećeg spamera u svijetu, moskovski pravosudni organi su podigli optužnicu.
Gusev, koji je direktor kompanije "Despmedija" sumnjiči se za prodaju falsifikovanih farmaceutskih preparata, među kojima je i vijagra, posredstvom partnerskog programa "Glavmed" na teritoriji SAD, Kanade i drugih zemalja.
Prema procjenama istražitelja, "Glavmed" je u posljednje 3,5 godine mogao da ostvari 120 miliona dolara prometa.
Učesnici ruskog tržišta ukazuju da do sada nije bilo krivičnih postupaka protiv spamera, tvrdeći da je spam prošle godine oštetio rusku ekonomiju za 14,1 milijardu rubalja (oko 463 miliona dolara).
U jučerašnjem pretresu stana Guseva pronađeni su dokumenti pomoću kojih bi mogli da se lociraju Gusev, kao i mjesto skladištenja farmaceutskih preparata koji su pristigli iz Indije, izjavila je za moskovski dnevnik "Komersant" islednik Jevdokija Utjonkova.
Protiv Guseva je podignuta optužnica zbog nezakonitog poslovanja sa ostvarenim nezakonitim prihodima u visokom iznosu, za šta je predviđena zatvorska kazna do pet godina.
Iz istražnog materijala se saznaje da su zaposleni stručnjaci Igora Guseva posredstvom programa "Glavmed.com" prodavali preko spam-reklama indijske farmaceutske preparate u mnogim zemljama.
Ovim postupkom kompjuteri korisnika su zaraživani virusima (za formiranje bot-mreže za slanje spama) i elektronsko slanje novca Igoru Gusevu u sistemu "Vebmani" (Webmoney), koji je uprihodovao bezmalo dva miliona dolara.
"Glavmed" važi za jednu od najpoznatijih svjetskih spamerskih kompanija, ukazuje "Komersant". U rejtingu najvećih spamera na prvom mjestu je kompanija "Kanedijen farmasi", s tim što se ukazuje na njeno ukrajinsko porijeklo, ali je njen najveći sajt "Glavmed".
Prema podacima moskovskog dnevnika, upravo je Igor Gusev vlasnik "Kanedijen farmasi", koja predstavlja brend "Glavmed" pod kojim se na teritoriji SAD prodaje falsifikovana vijagra.
Prošle godine su, prema podacima Ruske asocijacije za elektronske komunikacije (RAEK), gubici ekonomije zbog spama dostigli 14,1 milijardu rubalja, s tim što su ruski spameri zaradili 3,744 milijardi (123 miliona dolara).
Na spam otpada 20 odsto ruskog tržišta internet reklame, a 73,7 odsto svjetskog spama reklamira falsifikovanu vijagru.
Na prvom mjestu u svijetu po broji poslatih spamova su SAD, a za njima slijede Kina i Indija, dok je Rusija četvrta.
Slanje spamova u Rusiji je zabranjena zakonom o reklami, ali učesnici tržišta ne pamte da su protiv spamera do sada pokretani krivični postupci.
(Tanjug/MONDO)