Visoka predstavnica EU, koja sa Kinom ima trgovinu od 82 milijarde evra, odbila zahtjev poslanika Parlamenta da ide u Oslo.
Predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je juče ukazala da ne prihvata zahtjev nekih poslanika Evropskog parlamenta da danas prisustvuje uručenju Nobelove nagrade za mir u Oslu.
Jedan predstavnik za štampu Ketrin Ešton je saopštio, kako javlja internet bilten "EUobzerver" (EUobserver), da niko od čelnika EU neće biti na svečanosti uručenja nagrade kineskom disidentu Liju Sjaobou, već će prisustvovati ambasadori zemalja Unije.
"Takav dogovor su postigle sve članice EU", objasnio je Daren Enis, portparol visoke predstavnice.
Enis je time odgovorio na pitanje o tome da li će Ketrin Ešton prihvatiti zahtjev jednog od vođa "zelenih" u Evropskom parlamentu, Danijela Kon-Bendita da ode u Oslo i time podrži kineskog disidenta Liu Sjaoboa.
Predstavnik je dodao da je to stvar "volje gđe. Ešton da podrži stav EU o odbrani slobode izražavanja i ljudskih prava".
On je ukazao da Vlada Norveške nije čelnicima EU uputila poseban poziv za svečanost uručenja Nobelove nagrade za mir.
Norveški Institut za Nobelovu nagradu je saopštio da su ambasadori 44 zemlje poručili da će prisustvovali uručenju nagrade za mir, dok su ambasade 19 zemalja rekle da to neće učiniti.
Kina je u novembru poslala pisma svim predstavnicima EU u Oslu sa zahtjevom da bojkotuju tu svečanost i upozorila da će "biti posljedica" po one zemlje koje odbiju zahtjev Pekinga.
"EUobzerver" je podsjetio na to da je Kina treći po veličini trgovinski partner Evropske unije: 2009. godine obim trgovinske razmjene EU-Kina je dostigao 82 milijarde evra.
Evropska unija, prema tom internet biltenu, od Kine očekuje podršku za dodatne ekonomske sankcije protiv Irana, ako vlasti u Teheranu ne odustanu od nuklearnog programa za koji se smatra da ima za cilj proizvodnju atomskog oružja.
(Beta)