PL BiH: Svega bilo na sarajevskom derbiju!

Veoma nervozni sarajevski derbi između Željezničara i Sarajeva završen je remijem 1:1 (0:0) na startu nove sezone Premijer lige Bosne i Hercegovine. Željo je više od sat vremena igrao s igračem manje.

Željezničar - Sarajevo 1:1 Izvor: MONDO/Samir Cacan

Voljom žrijeba u novoj sezoni Premijer lige Bosne i Hercegovine ljuti rivali sastali su se već u prvom kolu tzv. "Lige 12" u kojoj su ranije danas svoje prve bodove upisali fudbaleri jajačkog Metalegea i tuzlanske Slobode.

Poslije "nebrojeno" remija u "bici za gazdovanje glavnim gradom BiH", Željo je zabilježio dvije pobjede u posljednja dva međusobna meča, ali i u taboru bordo i plavog tima se nisu željeli zamarati statistikama i u najavi meča su naglasili da je svaka utakmica posebna.

Ova je i bila definitivno posebno zbog bog armije navijača Sarajeva i Želje, koji su u subotu ispunili "Grbavicu" do posljednjeg mjesta.

Na kraju, svako je zaradio po bod 1:1 (0:0), ali Željo može biti zadovoljniji jer su od 30. minuta plavi igrali bez isključenog Senada Husića.

Uprkos manjku fudbalera u polju, Željo je prvi stigao do vođstva pogotkom Ivana Lendrića u 53. minutu nakon kojeg je uslijedilo veliko slavlje "Manijaka" i kraći prekid utakmice.

Sarajevo je izjednačilo šest minuta kasnije golom Mersudina Ahmetovića, pa je bio red da "proslavi" i to bakljadom i sjeverna tribina gdje su smještene bile "Horde zla".

Zbog te proslave i bacanja baklji na teren, ali i lomljenja stolica, banjalučki sudija Ognjen Valjić povukao je igrače i prekid je trajao više od 15-ak minuta.

Na sreću, meč je priveden kraju jer je procijenjeno da bi pražnjene tribina sa pristalicama bordo tima izazvao mnogo veće probleme.

Po povratku sa prinudnog odmora postojao je samo jedan tim na terenu - bordo i u posljednjih pola sata se igrala "viktorija" ispred golmana Irfana Fejzića. Posrebno agilan bio je "rezervista" Leon Benko i kapiten Haris Duljević, ali na kraju se rezultat nije promijenio.

Željezničar: Fejzić, Memija, Kosorić, Bokačini, Husić, Beganović, Bekrić, Radinović, Lendrić, Nikolić, Pozder.

Sarajevo: Pavlović, Kadušić, Rustemović, Novaković, Duljević, Sarić, Crnkić, Balić, Radovac, Al. Bekić, Ahmetović.

TOK UTAKMICE

1 - Počeo je derbi, pravdu dijeli Banjalučanin Ognjen Valjić.

7 - Za sada oprezni i jedni i drugi, i po jedan korner na obje strane bez opasnosti po golmane.

12 - I dalje bez nekih posebnih uzbuđenja, igra se odvija između kaznenih prostora.

22 - Prvi udarac ka golu na derbiju, pokušao je Haris Duljević, ali iznad prečke Željinog gola.

27 - Prvi žuti karton dobio je fudbaler plavog tima Senad Husić.

30 - Igra se veoma oštro na obje strane i nerijetko se među igračima događaju "varnice" i verbalni dueli zbog startova.

30 - CRVENI KARTON ZA ŽELJU! Varnice su sijevnule između Aleksandra Kosorića i Mersudina Ahmetovića, umiješali su se i ostali posebno Mateo Bokaćini koji je udario Ahmetovića. Međutim, najdeblji kraj izvukao je Senad Husić, koji je za samo nekoliko minuta zaradio drugi žuti odnosno crveni karton!

Crveni karton Husića (Željezničar-Sarajevo 0:0)by redakcija1

Izvor: MONDO/Samir Cacan

35 - Edin Rustemović je pokušao iz slobodnog udarca, ali nije bio precizan. Lopta je otišla preko gola Željezničara.

45 - Zaprijetio je Amhetović glavom, ali ni bivši napadač Slobode iz Tuzle nije bio precizan nakon odličnog centaršuta s desne strane.

45 - Igraće se još dva minuta, odlučio je sudija Valjić.

- poluvrijeme -

46 - Nastavljen je susret između Želje i Sarajeva.

50 - I dalje nema nijedne šanse.

51 - Dušan Hodžić, bivši igrač Radnika zamijenio je Advana Kadušića u bordo ekipi.

53 - GOOOOL! Željezničar je poveo! Sjajna akcija, duga lopta u srce kaznenog prostora, Stevo Nikolić je glavom spustio, a prelijep volej uhvatio je Ivan Lendrić za 1:0 Želje i to sa igračem manje!

1:0 - Lendrić [FK Željezničar - FK Sarajevo]by mediabh

55 - Velika bakljada "Manijaka" i kraći prekid zbog dima.

58 - Reagovao je trener Sarajeva Almir Hurtić i uveo Leona Benka umjesto Nermina Crnkića.

59 - GOOOL! Sarajevo je ekspresno stiglo do izjednačenja, a strijelac je Mersudin Ahmetović! Bivši centarfor Slobode je nadskočio kapitena Želje Kosorića i pogodio mrežu za 1:1.

1:1 - Ahmetović [FK Željezničar - FK Sarajevo]by mediabh

60 - Sad je bakljada na sjevernoj tribini gdje su "Horde zla". Uz skandiranje "J**** te Željezničare", "pitari" su gotovo cijeli meč usput i lomili stolice na "Grbavici".

60 - Sudija Valjić je prekinuo meč i povukao igrače u svlačionicu jer je nekoliko baklji doletjelo u teren. Delegat Haris Gvozdenović traži da se isprazni tribina sa "Hordama zla" kako bi se nastavila utakmica.

Neredi i prekid [FK Željezničar - FK Sarajevo...by mediabh

*Prekid traje već 15-ak minuta i još se ne zna hoće li biti nastavljena utakmica.

*Oficijelni spiker je uputio "posljednje upozorenje" navijačima Sarajeva da svaki naredni i najmanji incident će značiti i njihovo udaljavanje sa tribina.

*Meč će biti nastavljen, igrači su se vratili!

61 - Nastavljena je utakmica, navijači su samo upozoreni i neće biti izbacivanja Hordi zla!

66 - "Bomba" Leona Benka, ali je odlično odbranio Fejzić.

68 - Pokušao je i Duljević, međutim lopta je otišla visoko iznad Željinog gola.

71 - Duljević je ponovo bio glavni akter napada Sarajeva, odlično je centrirao i pronašao Benka, ali centarfor bordo tima nije najbolje zahvatio loptu glavom, pa je prilika propala.

73 - Ahmetović je "pao" u šesnaestercu, ali je umjesto penala od sudije iz Banjaluke dobio žuti karton zbog simuliranja. Ispravna odluka arbitra Valjića.

80 - Sarajevo konstatno napada, Benko je najagilniji i u nekoliko navrata je bilo opasno pred Fejzićem, ispred čijeg gola se praktično igra "viktorija".

82 - Umjesto Samira Radovca u igri je Said Husejinović, koji se vratio na "Koševo" iz zagrebačkog Dinama. Čini se da je Almir Hurtić sve karte bacio u napad.

83 - Ajdin Mujagić je u ekipi želje zamijenio Stevu Nikolića.

87 - Duljević je zbog udaranja Kosorića s leđa zaradio žuti karton.