ŠOK: Korejanke zaustavile Holandiju!

Rukometašice Južne Koreje napravili iznenađenje u prvom kolu Svjetskog prvenstva pobijedivši jednog od glavnih favorita za titulu, selekciju Holandije. Japanke iznenadile Brazilke.

Reprezentacija Holandije uz branioce trofeja, Norvešku, glavni je favorit za titulu svjetskog prvaka, ali su šampionat u Švedskoj počele loše.

Finalistkinje prošlog svjetskog i evropskog prvenstva poražene su u Lajpcigu rezultatom 24:22 u meču Grupe D, u kojoj Srbija nakon prvog kola drži prvo mjesto.

Južna Koreja jeste jedina neevropska zemlja koja je osvajala titulu Svjetskog prvaka, ali bilo je to davne 1995. godine i malo ko se nadao da današnja selekcija može do pobjede protiv Holandije koja je posljednjih godina u vrhu svjetskog rukometa.

Ipak vjerovale su igračice u plavim dresovima i nakon vođstva Holandije 9:7 sa četiri vezana gola preokrenule na 11:9 u 22. minutu meča.

Holanđanke se nisu oporavile od ovog šoka i Korejanke su na odmor otišle sa tri gola prednosti.

Vicešampionke Evrope i svijeta su se presabrale u svlačionici, i u  42. minutu vratile egal – 17:17, da bi potom preokrenule na 19:17 i činilo se da će stvari doći na „svoje“.

Korejanke međutim nisu odustajale od toga da na otvaranju šampionata naprave dobar rezultat i serijom 5:0 stigle na 22:19, a onda do kraja sačuvale ovu prednost za konačnih 24:22.

Iznenađenja je bilo i u ostalim grupama pa su tako reprezentativke Slovenije upisale minimalnu pobjedu nad Francuskom 24:23 u Grupi A, a Poljska je u Grupi D sa 33:30 savladala Švedsku.

Debakl na startu šampionata u Njemačkoj doživjele su i Brazilke. Prvakinje svijeta sa šampionata 2013. u Srbiji su remizirale 28:28 sa Japanom, ali su sve do posljednjih sekundi bile na rubu poraza od selekcije Japana, kojoj je najbolji plasman na svjetskim prvenstima u posljednje dvije decenije – 14. mjesto.

Japanke su na poluvremenu vodile 15:12 i u nastavku svo vrijeme imali prednost od tri, pa i četiri gola, ali su Brazilke u posljednjim trenucima sa dva vezana gola uspjele da izjednače na konačnih 28:28.