Sarajevski derbi kakav dugo nije viđen

Posljednji put četiri gola na "vječitom" derbiju Željezničara i Sarajeva viđena su 2012. godine. Večeras na "Grbavici", u 116. najvećem bh. okršaju, čini se najpravednije, po dva na obje strane.

Prvi put od 1985. godine i derbija u Prvoj ligi Jugoslavije, na "Grbavici" nije viđen rezultat 2:2 u "vječitom derbiju" Željezničara i Sarajeva.

Posljednji put ovi rivali odigralu su 2:2 prije šest godina, ali na "Koševu". Večeras na stadionu Željezničara, u okviru petog kola Premijer lige BiH, čini se najpravednije, po dva gola na obje strane.

ŽELJEZNIČAR - SARAJEVO 2:2 (1:2)

Najveći bh. okršaj, 116. po redu, bolje su otvorili domaći, koji ipak uvodnu inicijativu nisu uspjeli da krunišu pogotkom. Gosti su to kaznili i iz prve prave prilike došli do vođstva.

Amar Rahmanović u 15. minutu uputio je nešto između centaršuta i šuta sa lijeve strane, defanzivac Željezničara Antonio Pavić izbacio je loptu nakratko sa gol-linije, ali, na njegovu žalost, tačno na nogu Benjaminu Tataru, koji je obradovao "bordo" navijače zakucavši loptu iza leđa Vedrana Kjosevskog.

Ipak, radost gostiju trajala je samo šest minuta.

Jedan od najboljih pojedinaca na meču Ivan Čurjurić poslao je loptu u prazan prostor za Pavića, koji je uspije da je proslijedi do Dženana Zajmovića, koji pogađa iz blizine za 1:1.

BILANS DERBIJA

Pobjede Željezničara: 35

Pobjede Sarajeva: 32

Remiji: 49

U 39. minutu ponovo je Rahmanović u centru pažnje. Kjosevski je veoma loše reagovao na centaršut Anela Hebibovića, Mersudin Ahmetović atraktivno je petom proslijedio loptu do Rahmanovića, kojem nije bilo teško da pogodi praznu mrežu.

Nakon desetak minuta igre u nastavku, mogli su gosti sve riješiti. Miloš Stanojević je sjajno šutirao, ali se ispriječila prečka.

U 73. minutu još jednom je Zajmović zatresao protivnički mrežu i postavio, ispostaviće se, konačan rezultatl.

Posljednjih petnaestak minuta meča donijelo je mnogo nervoze. Sudija Haris Kaljanac podijelio je nekoliko žutih kartona, ukupno devet.

Posljednju šansu u 87. minutu imali su fudbaleri u "bordo" dresovima, kada Joakim Adukor iz neposredne blizine, ali teške pozicije, nije uspio da se upiše u strijelce.

Ostalo je 2:2, a čini se da ovim ishodom mogu biti zadovoljne obje ekipe, kao i njihovi treneri.

ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, Stevanović, Pavić, Čurjurić (80. Arežina), Krpić, Blagojević, Bogičević, Zajmović, Hajdarević (46. Vranješ), Rodin, Jazvić (67. Veselinović). Trener: Milomir Odović.

SARAJEVO: Kovačević, Hebibović, Dupovac, Mujakić, Pidro, Stanojević, Adukor, Rahmanović (71. Crepulja), Tatar (57. Halilović), Velkoski, Ahmetović (83. Handžić). Trener: Husref Musemić.

TOK UTAKMICE:

- kraj -

90+3 - Još jedna javna opomena, deveta na utakmici, Bogičević je upisan.

90 - Ističe 90. minut, igraće se još četiri minuta nadoknade.

87 - Sjajna prilika za Adukora, ali defanzivac Sarajeva iz veoma teške pozicije nije uspio da pogodi cilj. Ostaje 2:2, sami finiš susreta.

85 - Žuti karton i za Mujakića.

83 - Musemić osvježava napad u finišu meča. Umjesto Mersudina Ahmetovića na teren će Haris Handžić.

81 - Malo koškanja na terenu, Vranješ je dobio žuti karton.

80 - Posljednja izmjena u Željezničaru. Filip Arežina mijenja Ivana Čurjurića.

76 - Žuti karton i za Čurjurića.

75 - Nova šansa za Željezničara, ali šut Zajmovića je izblokiran. Zamalo het-trik raspoloženog igrača Željezničara.

73 - GOOOL!!! Zajmović ponovo pogađa, ovaj put za 2:2.

Blagojević je centrirao sa desne strane, a Zajmović je iz neposredne blizine glavom lobovao nesigurnog Kovačevića.

71 - Promjena kod Sarajeva, Ljuban Crepulja zamijenio je Amara Rahmanovića.

70 - Period nešto mirnije igre.

67 - Još jedna izmjena kod domaćih, Mladen Veselinović ušao je u igru umjesto Filipa Jazvića.

64 - Susret je, očekivano, prekinut dok se ne raziđe dim.

63 - Sada šansa na drugoj strani, ali Krpić ne uspijeva da pogodi za izjednačenje. Šutirao je pored desne stative Kovačevićevog gola.

62 - Velika bakljada navijača Željezničara.

60 - Još jedna prilika za Sarajevo, ali Kjosevski brani štu Ahmetovića-

58 - Velika šansa za Sarajevo. Stanojević je pogodio prečku, a Ahmetović nije uspio glavom da sprovede loptu u mrežu.

57 - Prva izmjena i u redovima Sarajeva. Emir Halilović je zamijenio strijelca prvog gola Tatara.

52 - Dobra akcija domaćih, ali Vranješ iz teške pozicije šutira visoko preko gola.

50 - Željezničar agilniji i na početku drugog poluvremena, ali ne uspijevaju "plavi" da zaprijete.

47 - Još jedan poništen pogodak Željezničara, i ovaj put opravdano. Golman Sarajeva Kovačević je fauliran, tako da neće biti ništa od gola Jazvića.

46 - Milomir Odović već na početku drugog poluvremena izvršio je izmjenu. Mladog Harisa Hajdarevića zamijenio je iskusni Stojan Vranješ.

- kraj prvog poluvremena -

Nakon uvodnih desetak minuta dominacije domaćih, Sarajevo je preuzelo stvari u svoje ruke i ubrzo je stiglo vođstvo preko Tatara u 15. minutu. Ipak, nije dugo trajala radost gostiju, jer je šest minuta kasnije Zajmović vratio stvari na početak. Veoma otvorena igra na obje strane donijela je još jedan pogodak, i to u mreži Željezničara. Gol Kjosevskog zatresao je Rahmanović, nakon veoma loše intervencije čuvara mreže "plavih". Sve u svemu, odličnih 45 minuta na "Grbavici".

45+1 - Slobodan udarac za Željezničar i treći žuti karton za igrače Sarajeva, ovaj put zaradio ga je Stanojević. Neprecizan šut Blagojevića. Bila je to posljednja prilika u prvom dijelu, ostaje 1:2.

45 - Minut nadoknade izgubljenog vremena.

43 - Finiš prvog poluvremena.

39 - GOOOL!!! Sarajevo ponovo vodi, Rahmanović je omogućio novo slavlje "bordo" timu.

Hebibović je povukao brz napad gostiju, veliku grešku napravio je golman domaćih Kjosevski, na pravom mjestu našao se Ahmetović i uposlio usamljenog Rahmanovića, kojem nije bilo teško da pogodi praznu mrežu.

...
Izvor: Dailymotion/videosp

38 - I Rahmanović je "požutio", i to zbog povlačenja Jazvića za dres.

32 - Krpić postiže pogodak, nakon "odbijanca" poslije šuta Čujruića i greške Kovačevića, ali dosuđen je ofsajd. Opravdano poništen gol domaćih.

“Poderite komšinicu jer nije vam ni blizu, poklonite nam još jednu pobjedu u nizu”, piše na paroli navijača Željezničara, popularnih "Manijaka".

27 - Krpić je bio u blizini gola Sarajeva, ali glavom nije uspio jače da zahvati loptu, pa je Kovačević bez problema odbranio.

23 - Sredina prvog poluvremena, odlićan meč na "Grbavici" za sada.

21 - GOOOL!!! Sjajna akcija Željezničara, Dženan Zajmović pogađa za 1:1.

Odlična akcija cijele napadačke linije domaćih. Čurjurić je poslao upotrebljivu loptu do Pavića, ovaj proslijedio da Zajmovića, koji pogađa iz neposredne blizine. Ponovo smo na početku.

...
Izvor: Dailymotion

20 - Adukor je prvi igrač sa žutim kartonom. Jazvić je prošao po desnoj strani, a defanzivac "bordo" tima ga je nepropisno zaustavio i našao se u bilježnici sudije Kaljanca.

15 - GOOOL!!! Sarajevo vodi 1:0. Benjamin Tatar je strijelac.

Poslije blage dominacije Željeznićara u prvih desetak minuta, Sarajevo je zaprijetilo i krunisalo nešto bolju igru tokom petominutnog perioda. Rahmanović je centrirao sa lijeve strane, lopta je skrenula ka golu, odakle je sa gol-linije izbacio Pavić. Ipak samo kratko, tačno na nogu Tataru koji zakucava loptu u mrežu Željezničara.

...

13 - Najbolja prilika do sada, i to za goste. Rahmanović je šutirao, ali odlično brani Kjosevski. Biće korner za Sarajevo. Nema uzbuđenja poslije ubacivanja iz ugla.

11 - Pokušaj brze akcije na drugoj strani, ali fudbaleri Sarajeva napravili su, košarkaškim rječnikom, faul u napadu.

9 - Ponovo opasnost pred golom Sarajeva, ali Jazvić ne stiže da isprati ubacivanje Blagojevića.

8 - Dobra akcija domaćih, ali gosti izbacuju u korner. Prvi udarac iz ugla na utakmici, i to za Željezničar.