Agonija Partizana, prekid i revanš Cedevite

Crno-beli izgubili derbi, nakon najlošijeg šuterskog izdanja ove sezone. Meč u samom finišu bio prekinut oko 20 minuta, navodno jer je centar gostiju Andrija Stipanović pogođen u glavu predmetom sa tribina.

Agonija Partizana, prekid i revanš Cedevite Izvor: MN PRESS

Nakon euforije - otrežnjenje!

U derbiju 12. kola ABA lige, Partizan (skor 6-6) - Cedevita (8-4) 71:76 (18:17, 12:25, 24:18, 17:16)!

Ekipa Andree Trinkijerija je posle četiri uzastopne pobede u dva takmičenja imala šansu da uz pomoć 6.000 navijača izbije na treće mesto, ali ne samo da crno-beli nisu došli do bodova, već su Zagrepčani nadoknadili "minus tri" iz prvog kola (84:87) i "sa kamatom" se revanširali za poraz na svom terenu.

Tako 10 kola pre kraja takmičenja imaju dve pobede više od Partizana, kao direktnog rivala za plasman u plej-of, a uz to i bolji međusobni skor.

Dodatnu senku na utakmicu bacio je deo publike, koji je klupu gostiju periodično zasipao tvrdim predmetima i petardama. Zbog toga su sudije 20 sekundi pre kraja otišle u svlačionicu, a meč je nastavljen tek posle 20 minuta, nakon pražnjenja dela tribina.

Prema nezvaničnim informacijama, gosti su se požalili da je njihov centar Andrija Stipanović pogođen u glavu pri odlasku na tajm-aut, kada su navijači neprimereno reagovali na radovanje Eda Murića zbog postignute prelomne trojke.

PARTIZAN: Pejdž 14 (šut za dva 2/7, trojke 2/8, 5sk, 5as), Si 8 (trojke 2/5, 3as), Marinković 11 (trojke 1/4), Gegić, Veličković 12 (6sk), Pecarski, Tanasković, Zagorac 10 (trojke 1/8, 6sk, 2as, 2ukr), Janković, Lendejl 12 (10sk, 2blk), Gagić 4, Nikolić.

CEDEVITA: Pulen 19 (trojke 5/9, 6sk, 3as), Kobs 13 (4as), Krušlin 10, Katić, Bajo, Stipanović 12 (11sk, 3as), Bošnjak, Kuk 7 (7sk, 2as), Ramljak 2 (5sk, 3as), Mustapić, Murić 13 (trojke 3/6, 8sk).

Za razliku od utakmice protiv Turk Telekoma tri dana ranije, kada je obezbeđen plasman u Top 16 fazu Evrokupa, crno-beli nisu imali dobar početak. Kako je vreme odmicalo, postalo je jasno zašto se iskusni Trinkijeri pribojavao i rekao da bi njegovom timu bilo lakše kada bi mu u goste došli CSKA ili Fenerbahče.

Zagrepčani su igrali strpljivo u napadu, preko snažnog Stipanovića su kontrolisali skok, dok su u odbrani brzo prepoznali da igrači Partizana nisu pri šutu.

U prvoj četvrtini su crno-beli gađali trojke 2/9, na poluvremenu 3/16 i ostali "hladni" do kraja meča - 6/32, odnosno 18,8 odsto. Gore od do sada najgorih 20 odsto na gostovanju Krki (5/25).

Na drugoj strani je dobro poznati Džejkob Pulen pogodio prva tri šuta za tri poena, u drugoj četvrtini mu se priključio Edo Murić i Cedevita je u 19. minutu imala maksimalnih "plus 14" (28:42).

Crno-beli su u trećoj četvrtini pokazali reakciju, postali agresivniji u odbrani i maksimalno prisutni u ofanzivnom skoku. To im je bilo dovoljno da priđu na 43:44 u 24. minutu i 59:60 u 33. minutu, ali dalje od toga nisu mogli.

Prilika je bilo napretek, međutim, promašaji su se ređali jedan za drugim, ne samo sa preko 6,75 metara, nego i iz reketa.

Na kraju je u korist umorne i uzdrmane, ali čvrste, kvalitetne Cedevite, "prelomio" bivši igrač Partizana, Edo Murić.

Pogodio je trojku za "plus šest" 20 sekundi pre kraja, nakon čega je usledio pomenuti prekid, a onda trojka indisponiranog Markusa Pejdža (71:74) i dva slobodna bacanja Eldžina Kuka, kojima je stavljena tačka na ovaj derbi.

Crno-belima iduće subote sledi gostovanje Olimpiji, dok Cedevita dočekuje Zadar.

UŽIVO

40' Brz faul Marinkovića, bacanja za Kuka... Precizan, 2/2 - 71:76. Promašaj Sija, defanzivni skok gostiju i kraj... Cedevita se revanširala za poraz u prvom kolu!

40' Trojka Markusa Pejdža - 71:74! Prosto neverovatno... pre ovoga je iz igre šutirao 3/14, ali sada vraća neizvesnost. Još 15 sekundi do kraja.

- Meč će ubrzo biti nastavljen, pošto je deo tribina ispražnjen. Navodno je sve proisteklo iz toga što je centar Cedevite Andrija Stipanović pogođen tvrdim predmetom u glavu.

- U dvorani se između tribina i terena raspoređuje Žandarmerija, verovatno kao jedan od uslova da se meč privede kraju.

- Prema informacijama komentatora TV Arena sport, gosti su se požalili da je pored njihove klupe pukla petarda, a sudije su pre toga već upozoravale publiku da se sportski ponaša. Nezvanično, meč će biti nastavljen posle delimičnog pražnjenja tribina.

- PREKID!? Trinkijeri je uzeo tajm-aut, a klupa Cedevite pozvala je jednog od sudija na razgovor. Usledilo je povlačenje cele sudijske trojke u svlačionicu. Za sada se ne zna zašto.

40' Presing Partizana, Džastin Kobs greši, međutim nema koša crno-belih posle osvojene lopte! Sledi haotičan napad Cedevite, riskantan šut Murića za tri iz desnog ćoška i pogodak - 68:74, na 20 sekundi pre kraja!

40' Težak promašaj Pulena, sudije gledaju snimak da utvrde da li je loptu u aut izbacio Marinković ili igrač Cedevite... Lopta za Partizan, do kraja 53 sekunde. Pejdž promašuje, Marinković ispravlja - 68:71!

39' Tri šuta crno-belih u jednom napadu, ali lopta neće u koš...

39' Marinković krade loptu Pulenu i biva fauliran. Tajm-aut, pa slobodna bacanja... Pogodio je oba - 66:69. Stipanović "1 na 1" rešava Lendejla - 66:71. Ništa od faula u napadu.

38' Promašaji Zagorca, Kuka, pa greška Kobsa posle ofanzivnog skoka Stipanovića. Sledi kontra i "2+1" Pejdža - 64:69!

37' Nesportska lična Kobsa, kao velika prilika da Partizan opet zapreti... Ali, Pejdž promašuje dva bacanja! Potom promašuje i trojku američki plejmejker, ali biće novi napad... Nema ni trojke Veličkovića, ukupno 5/27 u šutu za tri je učinak igrača Partizana.

36' Zagorac, pa Veličković, ne pogađaju iz reketa. Na drugoj strani Ramljak, zbunjen prilikom da šutne za tri poena, pravi grešku kakva se retko viđa.

35' Zagorac promašuje otvorenu trojku, a Cedevita opet organizuje odličan napad i ekstra pasom dolazi do lakog koša Stipanovića - 61:69!

35' Zagorac smanjuje, Kobs vraća, nakon što je Cedevita morala da sedam sekundi pre kraja napada izvede aut sa svoje polovine - 61:67.

34' Ekstra pas u napadu Cedevite i trojka Kobsa - 59:63. Marinković ne uspeva da uzvrati, Nikolić faulom sprečava kontru, a pošto je Partizan ispunio bonus, biće slobodna bacanja... 59:65. Mini-serija 0:5.

33' Probao je Zagorac da donese vođstvo, ali nije uspeo. Da li se u ovim trenucima "lomi" ishod utakmice, ili će biti drame do poslednjeg minuta?

33' Partizan ređa promašaje sa distance i ofanzivne skokove... Gagić pokušava pod košem, ali i on promašuje. Ne pogađa ni Pulen, ali konačno je precizan za tri poena Zagorac - 59:60!

31' Promašaj Zagorca, ali "spavaju" gosti u reketu, a Veličković to koristi da iz drugog plana dođe do lopte i laganih poena - 56:60.

- Šut za tri poena: Partizan 4/20, Cedevita 8/18. Za dva poena: Partizan 16/29, Cedevita 14/32. Ofanzivni skok 12:7.

30' Crno-beli neuspešni u napadu, Pulen pogađa trojku preko Lendejla - 52:60. Veličković pogađa iz reketa, Pulen promašuje i u poslednjih 10 minuta se ide sa "plus šest" za goste - 54:60!

29' Partizan drži priključak slobodnim bacanjima, Cedevita daleko od inspiracije koju je imala u drugoj četvrtini, ali ipak čuva vođstvo - 52:57.

27' Ofanzivni skok Stipanovića, pa faul nad Krušlinom pri šutu za tri poena i sigurna realizacija bacanja - 48:55.

26' Četiri poena u jednom napadu Partizana. Koš Marinkovića, promašeno dodatno bacanje, pa ofanzivni skok Lendejla, promašaj Pejdža i na kraju ipak koš Sija - 47:50.

25' Cedevita reaguje serijom 6:0 - 43:50! "Flouter" je pogodio Stipanović, Kuk zakucao u kontri, pa opet poentirao Stipanović, koji je pod košem izmakao pažnji odbrane.

24' Ramljak promašuje zicer, a Gagić poluhorogom smanjuje na 43:44!

22' Gagić grubo faulira Kobsa, sudije su pregledale snimak i dosudile nesportsku. Dva bacanja, pa promašaj - 36:44. Druga trojka Sija - 39:44!

22' Lendejl četiri poena i Gagić dva, mini-serija 6:0 i prilaz na 36:42. Deficit je prepolovljen za samo 74 sekunde.

- Strelci: Pejdž 8 (3as), Veličković 8 (5as), Lendejl 6, Si 3, Marinković 3, Zagorac 2 - Pulen 14, Murić 8, Krušlin 7, Stipanović 4 (6sk), Kobs 4, Kuk 3, Ramljak 2.

- Šut za tri poena: Partizan 3/16, Cedevita 7/13 (Pulen 4/5, Murić 2/4). Crno-beli tek solidni u šutu za dva (8/16) i nesigurni sa linije za slobodna bacanja (5/9)... Skok 17:19, ofanzivni 6:4. Asistencije 8:10, izgubljene lopte 5:6.

20' Imala je Cedevita šut za "plus 17" i promašila (Murić). Veličković posle promašene trojke ide na "siguricu" i dolazi do poena - 30:42... To je i rezultat prvog poluvremena, moglo je i gore po Partizan!

19' Posle tajm-auta psihološki važnu trojku pogađa Si (28:37), ali četvrtom trojkom uzvraća sjajni Pulen - 28:40... Pulen krade loptu Pejdžu, Kobs lagano poentira - 28:42! Serija 6:22.

18' Janković neuspešan u solo akciji, Cedevita iz tranzicije stiže do nove trojke i 12 poena prednosti - 25:37! Opet Edo Murić.

18' Trojka Murića, Cedevita ide na 25:34! Na drugoj strani, crno-beli "pucaju ćorcima". Pejdž je pogoršao efikasnost van linije 6,75 metara na samo 14 odsto (2/14).

17' Kobs i Murić za "plus šest" - 25:31.

16' Seriju 0:7 prekida Pejdž sa tri slobodna bacanja - 25:27. Krušlin na klupi posle treće lične greške.

15' Krušlin iz kontre za 22:27, Partizanu ništa ne polazi za rukom u napadu. Ofanzivnim skokovima crno-beli daju sebi nove i nove šanse, ali nastavljaju da promašuju.

14' Pulen prvi put promašuje, potom Veličković neprecizan iz reketa, a Cedevita lepom akcijom Kuka i Ramljaka povećava na 22:25.

13' Nikolić je jedva dobacio do koša, ali srećom po Partizan, Zagorac je bio na pravom mestu da lagano poentira - 22:20. Na drugoj strani treća trojka Pulena iz tri šuta - 22:23!

11' Druga trojka Pulena - 18:20.

Džok Lendejl ali-up, KK Partizan - Cedevita, ABA liga 2018 12. kolo
Izvor: Youtube/ABA liga jtd

- Trinkijeri je na klupi zamerao pojedinim igračima zbog ispucavanja iz daljine. Za tri poena Partizan šutira samo 2/9.

- Gosti su preko Džejkoba Pulena (trojka, pa slobodno bacanje posle nesportske lične Veličkovića) preokrenuli na 16:17, ali je kapiten solo akcijom na niskom postu doneo crno-belima minimalnu prednost na kraju prve četvrtine - 18:17!

8' Cedevita sve teže poentira, ali ima priključak - 14:12.

6' Trojka Pejdža za 12:10 i blokada Lendejla za "rast temperature" na tribinama.

4' Sve poene za Partizan dao je Lendejl - 6:5.

3' Dva netačna pasa i jedan promašaj Nikolića u poslednja tri Partizanova poseda lopte. Gubi loptu i Ramljak, rezultat je 4:5.

1' "Ali-up" Gagića i Lendejla, pa trojka Krušlina - 2:3! Dobar početak derbija.

- "Starteri": Nikolić, Marinković, Si, Lendejl, Gagić - Kobs, Krušlin, Ramljak, Kuk, Stipanović.

N A J A V A

Jedna serija večeras u dvorani "Aleksandar Nikolić" mora da se završi: Partizanova, od četiri pobede u ABA ligi i Evrokupu, ili Cedevitina, od pet pobeda u regionalnom takmičenju.

Crno-beli su se zahuktali posle novembarske pauze, sjajnim partijama protiv Asvela i Turk Telekoma plasirali su se u Top 16 fazu Evrolige, a sada pred svojim vernim navijačima imaju šansu da naprave važan korak ka plej-ofu ABA lige.

Sastav Andree Trinkijerija pobedom bi se izjednačio na tabeli sa trenutno trećeplasiranim Zagrepčanima i uz to stekao prednost od 2:0 u međusobnim okršajima...

Cedevita je posle smene trenera (Slaven Rimas umesto Sita Alonsa) podigla formu, ali je istovremeno počela da "čisti" ekipu od stranaca, tako da su od silnih letošnjih pojačanja ostali samo Džastin Kobs i Eldžin Kuk.

Zanimljivo je da u subotu, baš protiv svog nekadašnjeg kluba, za Cedevitu debituje Edo Murić.