Pad "orlova" u Zadru: Srbija nema pobedu, ali ima šansu

Ni posle četiri utakmice kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020, srpski rukometaši nemaju pobedu u Grupi 2, ali i dalje nisu eliminisani.

Pad "orlova" u Zadru: Srbija nema pobedu, ali ima šansu Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Posle četiri kola u Grupi 2 kvalifikacija, rukometna reprezentacija Srbije i dalje nema pobedu, ali i dalje ima šansu da se plasira na Evropsko prvenstvo 2020.

Hrvati su tri večeri posle beogradskog remija lako savladali "orlove" pred 9.000 ljudi u Zadru, slomili otpor našeg tima sa pet-šest ozbiljnih minuta igre na početku utakmice i potom održavali prednost "sa pola gasa" do konačnih: Hrvatska - Srbija 27:23 (17:11).

Po tri gola u reprezentaciji Srbije meču postigli su Miljan Pušica, Živan Pešić, Nemanja Ilić i Nemanja Zelenović. Hrvatsku su do pobede predvodili Manuel Štrlek sa osam pogodaka i Domagoj Duvnjak sa četiri gola i četiri asistencije.

"Kauboji" su dozvolili našem timu brzih 0:2 na otvaranju meča, zbog čega ih je osvajač olimpijskog i svetskog (ali ne i evropskog) zlata, Červar, žestoko iskritikovao dok su Zadrani još pravili očekivanu buku u hali. Usledila je serija domaćina preko Duvnjaka i Štrleka, dok su se naši bekovi odbijali o zid ispred Marina Šega.

Rezultat je ubrzo glasio 7:3, 10:5, 13:6, pa i maksimalnih 16:9 pred odlazak na odmor.

Po povratku sa njega, naši momci ponovo su postigli dva brza gola na početku i samo naizgled se vratili u utakmicu, jer posle tih ohrabrujućih 17:13 nije mnogo toga slutilo na potpuni povratak "orlova" u meč.

Imali smo čist zicer na 18:15, kada se razbranio i Filip Ivić, pa je nepun minut kasnije rezultat na semaforu glasio 20:15. Do kraja susreta, uprkos tajm-autima i savetima selektora Peruničića, Srbija nije prišla na manje od četiri gola zaostatka - što je bila razlika i na kraju.

U četvrtak uveče pred 8.000 navijača u beogradskoj "Areni", rezultat je bio nerešen - 25:25 (13:13), što je uz bod iz oktobarskog duela sa "fenjerašem" Belgijom ostao naš jedini vidljiv učinak na tabeli do narednog juna.

Sa ova dva boda ekipa selektora Lina Červara obezbedila je plasman na EURO koji će u januaru sledeće godine biti odigran u Švedskoj, Norveškoj i Austriji, dok mladom timu selektora Nenada Peruničića ostaje da u junu pokuša da uradi isto - bilo kroz borbu sa Švajcarskom za drugo mesto (u kojoj nam je potrebna i pomoć Hrvata), bilo kroz borbu sa velikim brojem reprezentacija iz ostalih sedam grupa za jednu od četiri "specijalne pozivnice" za trećeplasirane.

Ranije u nedelju Švajcarska je Šafhauzenu ubedljivo pobedila Belgiju 36:22 (16:11), što u kombinaciji sa naših šest golova zaostatka u Dvorani "Krešimir Ćosić" znači da postoji samo još jedan scenario prema kom bismo u junu izbeglo "preračunavanje" sa ostalim trećeplasiranim ekipama.

Da bismo bili drugi posle šest kola, potrebno je:

- da Srbija pobedi Belgiju u gostima;
- da Hrvatska pobedi Švajcarsku u gostima;
- da Srbija pobedi Švajcarsku kod kuće;
- da Srbija pobedi Švajcarsku sa šest golova razlike;

Srbija je kvalifikacije krajem oktobra počela osvajanjem boda u meču sa Belgijom kod kuće (25:25) i potom, porazom u Švajcarskoj (29:24). Osim "orlova", ni Hrvati, ni Švajcarci nisu izgubili ni bod u mečevima sa Belgijom.

4. Belgija 0-1-3 (99:121) 1

Parovi 5. kola (12. jun): Švajcarska - Hrvatska, Belgija - Srbija.
Parovi 6. kola (16. jun): Srbija - Švajcarska, Hrvatska - Belgija.

8. Rumunija 1-0-3 (62:75) 2

*napomena: plasman na EP izboriće četiri od osam trećeplasiranih timova, s tim da će iz tabele biti obrisani rezultati protiv četvrtoplasiranih timova, a to u našem slučaju znači i brisanje boda osvojenog protiv Belgije.

Naredno Evropsko prvenstvo biće održano od 10. do 26. januara u Gracu, Beču, Malmeu, Geteborgu, Stokholmu i Trondhajmu. Pored Austrije, Švedske i Norveške, kao i branioca titule Španije, učešće su posle četiri od šest rundi kvalifikacija obezbedili Nemci, Slovenci i Hrvati.

Hrvatska: Ivić 6 obrana, Šego 2 odbrane / Duvnjak 4, Stepančić 1, Vida, Karačić 2, Božić-Pavletić 3, Štrlek 8 (4 sa sedmerca), Musa, Mamić 3, Mandić 2 (1 sa sedmerca), Jaganjac, Vranković 2, Šipić 1, Sršen, Bećiri 1. Selektor: Červar. Isključenja: 8 minuta. Sedmerci: 5/7.

Srbija: Cupara 12 obrana, Milosavljev / Pušica 3, Vorkapić 1, Krsmančić, Crnoglavac 2, Pešić 3, N. Ilić 3, Mošić 2, V. Ilić 2, Nikolić, Kukić 1, Zelenović 3, Sretenović 2, Marsenić 1, Živković. Selektor Peruničić: Isključenja: 4 minuta. Sedmerci: 2/3.

Utakmicu je dobro vodio par iz Slovačke, Peter Brunovski/Vladimir Canda.

Iz minuta u minut:

27:23 - KRAJ!

27:22 - Zelenović pogađa na tri minuta do kraja.

26:20 - Vranković kao kroz "sir". Preveslao je čuvara i pogodio za šest razlike na nepunih pet minuta igre do kraja.

25:19 - Umesto "minus 4", "minus 6".

24:19 - Bećiri je napravio sedmerac, zaradio dva minuta kazne, ali je Ivić odbranio penal Vanji Iliću. Mogli smo na "minus 4", ali...

24:18 - Šest razlike za Hrvate na devet minuta do kraja.

23:17 - Dobrih pet minuta nismo dali gol, a nismo ga ni primili zahvaljujući "hobotnici" Cupari sve dok se lopta posle kontre Hrvata nije odbila o prečku pa od noge našeg golmana... vratila u mrežu.

22:17 - Kazna je bila momentalna, Duvnjak.

21:17 - Cupara! Pokušali su "cepelin" Karačić i Vranković, ali je naš golman izašao, skratio ugao i zabeležio važnu odbranu, ali... Mošić nije pogodio na drugoj strani.

21:17 - Vorkapić! Bravo! Sa krila u mrežu.

20:15 - Peruničić je zatražio tajm-aut posle prvog Karačićevog gola na utakmici. Na trenutak smo uhvatili priključak, trenutak je bio potreban da se vratimo na pet golova zaostatka. Karačić je lako rešio 1 na 1.

19:15 - Od pada na "minus 5" za desetak sekundi igre spasla nas je prvo prečka, a onda i stativa. Karačić, pa Mandić.

18:15 - "Cepelin" naših, Vorkapić za Sretenovića i sada je "minus 3".

17:13 - Tajm-aut Červara posle 0:2 na startu drugog poluvremena. Iz dobre odbrane lako je pogodio i Vanja Ilić, pa je selektor Hrvatske brzo pozvao minut odmora.

17:12 - Kontrom su "orlovi" otvorili drugo poluvreme, Marsenić za "minus 5".

Poluvreme: Dok čekamo početak drugog dela igre u Zadru, evo jedne rukometne vesti iz regiona. Mladi rukometaši takozvanog Kosova pobedili su danas Kineski Tajpeh u Prištini rezultatom 30:26 i tako izborili plasman na Svetsko prvenstvo koje će u julu biti održano u Španiji.

17:11 - Na poluvremene odlazimo sa šest golova zaostatka. Rezultat je posle prva dva minuta igre i našeg vođstva od 0:2 iznosio 17:9, a samo je Štrlek postigao sedam golova. Mi smo imali osam izgubljenih lopti za 30 minuta igre, nismo stekli ni gol prednosti u situacijama kada smo imali igrača više.

16:10 - Crnoglavac je potom dodao u ruke Duvnjaku i pozvao Štrleka da istrči kontru za sedam razlike. Imamo igrača više i konačno smo dali gol.

15:9 - Posle Červarovog tajm-auta rezultat je 2:0, a onda je Crnoglavac napravio korake u prvom napadu posle isključenja jednog hrvatskog igrača na dva minuta...

13:9 - Posle perioda igre u kom su popustile odbrane, Pušica je nastavio da kažnjava rivala i trećim golom naterao Červara na tajm-aut. Do poluvremena je ostalo nešto više od osam minuta.

10:5 - Na naš jedan, oni dva. Ovog puta Mamić sa distance. Ponovo nemamo odbranu za hrvatske bekove.

9:5 - Peruničić je probao sa Cuparom umesto Milosavljeva, ali je Duvnjak "ubio pauka" pre nego što je Zelenović umalo "polomio" prečku.

8:5 - Pronašli smo ofanzivna rešenja ulaskom Pešića. Prvo je sam pogodio, potom sačekao pas Zelenovića na crti i vratio nas na "minus 3". Na našem golu je Cupara.

7:3 - Pokušali smo bez golmana, ali smo napravili grešku pa je Štrlek postigao peti gol za deset minuta igre. U Beogradu je imao četiri za 60.

6:3 - Naša odbrana ne može ništa da zaustavi za sada. Uz to isključen je i Marsenić.

4:3 - Pušica "seče" ovu seriju domaćina!

4:2 - Brzo su nas "okrenuli" Hrvati, tačnije omaleni Štrlek sa tri gola. Razbranio se Šego!

0:2 - Odličan početak Srbije u bučnoj dvorani, u kojoj malo ko nije obukao "kockasti" dres. Pušica iz tranzicije, pa kapiten Ilić na asistenciju Zelenovića.