• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Slavlje Oluje ostaje, ćirilica na sud"

Hrvatski predsjednik izjavio je da će se operacija Oluja slaviti i dalje, uprkos protestima iz Srbije.

Hrvatski predsjednik ocijenio je da će referendum o dvojezičnosti, odnosno pitanje upotrebe ćirilice u Vukovaru, doći pred Ustavni sud a da će se operacija Oluja slaviti i dalje, uprkos protestima iz Srbije.

Predsjednik Ivo Josipović je istakao da je procedura vezana uz referendum i pitanja koja se na njemu postavljaju vrlo jasna i treba je poštovati.

Braniteljska udruženja u Hrvatskoj organizovala su krajem prošle godine, poslije uvođenja ćirilice u Vukovaru, prikupljanje potpisa za održavanje referenduma o promjeni Zakona o pravima nacionalih manjina, kojom bi cenzus za sticanje prava na manjinski jezik i pismo bio 50, a ne dosadašnjih 30 odsto manjinskog stanovništva na određenoj teritoriji.

Osvrnuvši se na tu inicijativu, Josipović je tokom tradicionalnog prijema gradajana "na kafu" u svojoj kancelariji naglasio da bi on lično referendum poslao na Ustavni sud.

"Mislim da je procedura koja je propisana Ustavom i zakonom (o referendumu) vrlo jasna i treba je poštovati", rekao je šef države upitan šta bi on učinio s obzirom na to da je "očito da vladajuća većina ne želi da zatraži mišljenje od Ustavnoga suda" o referendumu.

Prikupljeno je i predato Hrvatskom saboru, podsjeća Hina, više od 650.000 potpisa, ali parlament o toj incijativi još nije raspravljao.

Što se državnog slavljenja operacija "Oluja" tiče, hrvatski predsjednik poručio je da Hrvatska, bez obzira na zahtev Srbije, neće prestati da slavi "akciju u kojoj je osigurala svoju slobodu i teritorijalni integritet".

"Bez obzira na to što iz susedstva očekuju da prestanemo da slavimo Oluju, mi to sasvim sigurno nećemo učiniti", jasan je bio Josipović tokom prijema građana na tradicionalnoj "kafi" u svom kabinetu, osvrnuvši se na zahtjev zvaničnog Beograda da Hrvatska 5. avgusta prestane da slavi Dan pobede i domovinske zahvalnosti.

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu hrvatski pravni tim ove sedmice je iznosio argumente po tužbi za genocid protiv Srbije, a iduće nedjelje svoje argumente po protivtužbi iznosiće Srbija koja smatra da je Hrvatska počinila genocid u "Oluji", vojnoj akciji iz avgusta 1995, zbog čega traži zabranu njene proslave.

"Mi smo sada jedno zrelo, demokratsko društvo, koje cijeni svoju istoriju i svoj Domovinski, pravedni odbrambeni rat. Naravno, tamo gdje je bilo zločina, pa i s naše strane, spremni smo da reagujemo. Uostalom, vidjeli ste i podatke o broju postupaka koji se vode u Hrvatskoj", naveo je predsjednik Hrvatske.

(MONDO/agencije, Foto: Beta/HINA/Mario STRMOTIC)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE