• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kraj usmene rasprave po tužbama za genocid

Pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu se završava jednomJesečna usmena rasprava u sporu između Srbije i Hrvatske.

Završnu riječ na suđenju, odnosno mogućnost da odgovori na optužbe Srbije na današnjem zasjedanju ima hrvatski pravni tim, nakon čega će sud zaključiti raspravu u tom sporu koji traje već 15 godina.

Konačna presuda, na koju ne postoji pravo žalbe, prema očekivanju stručnjaka, mogla bi da bude javno objavljena do kraja ove ili početkom 2015. godine i biće obavezujuća za obe države.

Srbija je u svojoj završnoj riječi u petak od MSP zatražila da operaciju "Oluja", koju su izvršile oružane snage Hrvatske, proglasi za genocid nad sprskim narodom i tu državu proglasi krivom zbog kršenja Konvencije o sprječavanju genocida.

Pored toga, protivtužbenim zahtjevom Srbija je predložila da MSP presudom obaveže Hrvatsku na reparacije Srbima iz Krajine zbog zločina koje su pretrpjeli tokom "Oluje".

Izlažući protitužbeni zahtjev Srbije, šef srpskog pravnog tima Saša Obradović je rekao da Srbija traži i da se omogući slobodan povratak Srbima koji se još nisu vratili u Hrvatsku, da "Oluja" prestane da se slavi kao nacionalni praznik u Hrvatskoj i da se kazne svi izvršioci zločina.

Što se tiče hrvatske tužbe, srpski pravni tim je tražio da ona bude odbačena, jer Srbija ne može da odgovara za djela koja su izvršena prije njenog nastanka kao države, 27. aprila 1992. godine.

Alternativno, ako sud ipak nađe da ipak ima nadležnost za period prije tog datuma, onda da tužbeni zahtjev Hrvatske bude odbijen jer nema svoj osnov ni u činjenicama ni u pravu, poručio je Obradović.

Usmena rasprava je završnica spora koji je počeo još 1999. godine podnošenjem hrvatske tužbe Međunarodnom sudu pravde protiv Srbije.

Hrvatska, predvođena tadašnjim predsjednikom Franjom Tuđmanom, 2. jula 1999. godine pokrenula je postupak pred MSP protiv tadašnje SRJ zbog navodnog kršenja Konvencije o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida tokom oružanih sukoba na teritoriji te Republike od 1991. do 1995. godine.

Srbija je odgovorila kontratužbom koja se zasniva na istom činjeničnom i pravnom osnovu na kome je podnijeta hrvatska tužba, odnosno na Konvenciji o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Sud će narednih mjeseci utvrđivati da li su Hrvatska, odnosno Srbija, kao države prekršile Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, odnosno izvršile genocid na teritoriji Hrvatske u periodu koji je obuhvaćen tužbom i kontratužbom od 1991. do 1995. godine.

Tek ukoliko presudom bude utvrđeno da je postojala odgovornost pojedine države za genocid, moglo bi da se pokrene i pitanje naknade štete.

O tužbi i kontratužbi Hrvatske i Srbije odlučivaće ukupno 17 sudija, 15 stalnih sudija i dvoje ad hoc sudija iz Srbije i Hrvatske.

To su profesor pravnog fakulteta u Beogradu Milenko Kreća i profesor Pravnog falukteta u Zagrebu u penziji Budislav Lukas.

Raspravom predsjedava predsjednik MSP-a sudija iz Slovačke Petar Tomka.

(Tanjug, Foto: AP Photo/Jiri Buller/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE