• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U EU stiže 65 tona heroina godišnje

Skopski list "Večer" navodi da se "balkanskom rutom" godišnje prenese 60 do 65 tona heroina u zemlje EU.

Zemlje jugoistočne Evrope, uključujući i Makedoniju i Srbiju, iz godine u godinu bilježe sve manji uspjeh u borbi protiv trgovine drogom zapljenjujući sve manje količine heroina iako je "Balkanska ruta" ključna karika u transportu ove droge iz Avganistana do centralne i zapadne Evrope, objavio je danas skopski list Večer.

Pozivajući se na izvještaj Kancelarije za drogu i kriminal Ujedinjenih nacija (UNODC), objavljen krajem marta, Večer navodi da je "Balkanska ruta", po kojoj se putevima za krijumčarenje godišnje prenese 60 do 65 tona heroina čija su krajnja destinacija zapadnoevropske zemlje, teška na stotine miliona evra.

Prema podacima iz izvještaja UN u 2012. godini zaplijenjeno je ukupno blizu jedne trećine od svih pošiljki heroina čija je krajnja destinacija bila zapadnoevropsko tržište, što je ozbiljan udar krijumčarima budući da su izgubili stotine miliona evra čistog profita od prodaje droge, što im je i smanjilo moć za organizaciju i sprovođenje daljih kriminalnih operacija.

Prema detaljima izvještaja vidi se da je u 2012. godini Turska zaplijenila najveće količine heroina, 13,2 tona, kao i da su zemlje EU koje su krajnja destinacija uspjele da presijeku na desetine kanala i da zaplijene još pet tona heroina, dok je u svim zemljama jugoistočne Evrope zaplijenjeno ukupno manje od jedne tone heroina, što je najmanja količina u posljednjih deset godina.

Pretpostavlja se da je uzrok tome regionalna integracija zemalja i njihov ulazak u EU, čime su ukinute granice i granični prelazi, samim tim i kontrole policije i carinskih službi, kao i strategija krijumčara koji su drogu počeli da preusmjeravaju istovremeno preko tri trase: južne, centralne i istočne.

Takozvana južna trasa koja vodi od Avganistana, preko Pakistana, Irana i Turske direktno produžava do pristaništa u Grčkoj, Italiji i zapadnoevropskim zemljama, istočna trasa prelazi preko Bugarske i Rumunije, dok centralna trasa krijumčara droge u najvećoj mjeri prolazi preko zemalja bivše Jugoslavije.

Prema izvještaju UN najveći procenat pošiljki droge završava u Holandiji, koja se smatra centrom za redistribuciju, odnosno zemljom gdje se pošiljke prepakuju i šalju u susjedne zemlje.

Za razliku od slabijih rezultata u zaplijeni krijumčarenog heroina, prema izvještaju UN, zemlje jugoistočne Evrope prednjače u presijecanju lanaca krijumčarenja marihuane za koju se sumnja da se odgaja u nekoliko regiona u Albaniji.

Prema izvještaju UN u 2012. godini u zemljama jugoistočne Evrope zaplijenjeno je ukupno 48 tona marihuana što je najveća količina u posljednjih deset godina i što je duplo više nego 2011.godine kada je zaplijenjeno 23 tone marihuane.

Izvještajem UN obuhvaćeno je i krijumčarenje kokaina, ali budući da nijedna od zemalja regiona jugoistočne Evrope ne proizvodi ovu droge za sada se ona u njima smatra malom prijetnjom.

Najveći problem u švercu kokaina, prema izvještaju UN, predstavljaju veze južnoameričkih proizvođača sa balkanskim kriminalcima, koji se javljaju kao jedni od najkrupnijih distributera kokaina u zapadnoevropskim zemljama.

(Beta, Foto: Ilustracija Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE