• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Makedonija ima 24 godina, a još "bezimena"

Autor mondo.rs

Bivša jugoslovenska republika Makedonija danas obeležava 24 godine od održavanja referenduma na kojem se, 8. septembra 1991, ogromna većina građana izjasnila za nezavisnu i suverenu državu.

Iako je nezavisna gotovo četvrt veka BRJ Makedonija, kako se zvanično posle aklamacije 8. aprila 1993. godine u UN kao 181. punopravna članica zove ta zemlja, i dalje u svetu ne može da koristi svoje "unutrašnje", ustavno, ime Republika Makedonija.

Svečana akademija

Povodom Dana nezavisnosti, predsednik parlamenta Trajko Veljanovski priredio je sinoć svečanu akademiju u makedonskom Sobranju kojoj su prisustvovali politički lideri, predstavnici prvog parlamenta, članovi diplomatskog kora i istaknute javne ličnosti. Delegacija Sobranja danas će položiti vence na spomenik palim borcima u Skoplju, a biće dodeljene i nagrade 8. septembar za životno delo kao i za dostignuća u oblasti sporta.

Ime je predmet decenijskog spora sa susednom Grčkom, koja ima istoimenu historijski veoma značajnu pokrajinu, a Atina već godinama zbog toga blokira pristupanje Makedonije NATO i EU.

Skoplje danas ima diplomatske odnose sa 170 zemalja, a pod njenim ustavnim imenom priznale su je 135 države, među kojima su Kina, SAD i Rusija.

Pored spornog imena i grčkog embarga, najveći problemi sa kojima se Makedonija suočavala tokom 24 godina nezavisnosti bili su trocifrena inflacija početkom devedesetih, kosovska izbeglička kriza i makedonsko-albanski etnički konflikt 2001. godine, koji je okončan potpisivanjem Okvirnog sporazuma i dopunama Ustava.

Poslednjih nekoliko godina obeležilo je usklađivanje sa zakonodavstvom EU, decentralizacija vlasti i reforma sistema odbrane, ali i politička i institucionalna kriza koja je kulminirala izlaskom opozicije iz Sobranja, aferama i masovnim antivladinim protestima, kao i izbeglička kriza.

U skladu sa dogovorom koji je letos postignut uz posredovanje međunarodne zajednice, opozicioni poslanici vratili su se 1. septembra u parlament", a do 15. septembra treba da bude izabran tužilac koji će istražiti afere "Prisluškivanje" i "Puč".

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE